Zielony przewodnik – czyli jaką sałatę wybrać?

16 18 20

Lodowa, rzymska, masłowa czy rukola – te podstawowe rodzaje sałaty potrafi wymienić każdy. Mówi się jednak, że istnieje ponad 100 gatunków różnych sałat. To na pozór skromne warzywo skrywa w sobie ogrom wartości odżywczych. Idealnie sprawdza się w różnych sytuacjach – na śniadanie, na kolacje, na imprezę lub jako przekąska do pracy. Ponadto można wybierać je pod kątem swoich indywidualnych potrzeb. Pytanie tylko, którą?

Sałata – wartości odżywcze

Co prawda sezon na sałaty rozpoczyna się w maju, ale już od dłuższego czasu można je zakupić przez cały rok. Pomiędzy sobą różnią się barwą, kształtem liści, wielkością i oczywiście smakiem. Są niskokaloryczne, ponieważ 90% składu sałaty stanowi woda, co plasuje ją na wysokim miejscu w rankingu produktów dietetycznych. Jest prawdziwą bombą witaminową, ponieważ zawiera liczne składniki mineralne, witaminę C i E, magnez, wapń, potas, błonnik, kwas foliowy oraz przeciwutleniacze. Rzecz jasna, wszystkie sałaty są zdrowe, ale każda z nich niesie ze sobą zupełnie inne wartości odżywcze. Zapraszamy do zapoznania się z informacjami na temat różnego rodzaju sałat pod kątem zawartości witamin, wartości odżywczych oraz kalorii.

Rodzaje sałat

 • Sałata rzymska – liście ma kruche, podłużne o widocznych włóknach. Charakterystyczne podłużne główki wyglądem przypominają kapustę pekińską, ale wyróżnia ją zdecydowanie słodki i delikatny smak. Sałata rzymska to dobre źródło retinolu – związku, który obecny jest w wielu kremach przeciwzmarszczkowych. 100g sałaty rzymskiej dostarcza 2 g błonnika i 17 kcal (Dowiedz się więcej na temat sałaty rzymskiej)
 • Sałata lodowa – jasnozieloną główkę z kruchymi liśćmi zna każdy z nas. Posiada łagodny i lekko słodkawy smak. Zawiera minimalną ilość węglowodanów i tłuszczów. Znajdziemy w niej potas, magnez oraz witaminę A,D i E. 100 g salaty lodowej dostarcza 1,2 g błonnika i 14 kcal.
 • Sałata masłowa ma lekką i rozłożystą główkę z ciemnozielonymi i miękkimi liśćmi o średnicy ok. 20 cm. W smaku jest raczej łagodna, choć potrafi być czasem gorzkawa. Podobnie jak sałata lodowa to źródło potasu, magnezu oraz witamin A, D i E. 100 g sałaty masłowej dostarcza ok. 1,2 g błonnika i 14 kcal.
 • Rukola jest spokrewniona z rzeżuchą oraz rzodkiewką, stąd jej charakterystyczny smak i zapach.  Ponadto wspiera organizm w pozbyciu się szkodliwych toksyn. 100 g rukoli dostarcza 1,6 błonnika i 25 kcal.
 • Radicchio – twarde i ciemnoczerwone liście z białymi żyłkami. Charakteryzuje się gorzkawo-słodkim smakiem – można się go pozbyć przez moczenie liści sałaty w wodzie. Doceniana jest przede wszystkim dzięki zawartości dużej ilości kwasu foliowego, który wspomaga prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. 100 g radicchio dostarcza 0,9 g błonnika i 23 kcal.
 • Cykoria – wyróżniają ja na pewno przylegające do siebie biało-zielone liście o łódkowatym kształcie. W smaku jest zdecydowanie gorzka, jednak ma spore grono swoich ulubieńców. Cykoria słynie z dużej zawartości witaminy K. 100 g dostarcza 1 g błonnika i 21 kcal.
 • Endywia – główki sałaty Endywia składają się z ząbkowanych, wąskich i wiotkich liści. Jej smak jest delikatnie orzechowy – zewnętrzne liście są wyjątkowo gorzkie, wobec czego można ją łączyć z innymi sałatami. Endywia to źródło retinolu, który pozwala utrzymać w zdrowiu oczy, skórę oraz wzmacnia odporność. Zawiera ponadto beta karoten, kwas foliowy, witaminę C i E. 100 g dostarcza 06 g błonnika i 17 kcal.
 • Roszponka jej niewielkie liście w kształcie przypominają łódkę. Charakteryzuje się słodkawym i lekko orzechowym smakiem. W jej składzie dominuje żelazo, które pomaga przy niedokrwistości. 100 g dostarcza 1,7 g błonnika i 21 kcal.
 • Rukiew wodna – jej zielone i podłużne liście, które niekiedy przyjmują sercowaty kształt, zwracają na siebie uwagę pasjonatów zdrowej żywności. W smaku jest pieprzna i gorzkawa. Uważana jest za dobre źródło wapnia, beta-karotenu, witaminy C oraz witamin z grupy B. Zawiera potas, który jest konieczny do utrzymania prawidłowego ciśnienia krwi. 100 g dostarcza 05 g błonnika i 11 kcal.
 • Lollo (rosso lub biondo) – jej liście są postrzępione a główka mała. Ma ostry smak. W smaku jest ostra choć mało wyrazista. Uprawiana jest w dwóch odmianach czerwonej (lollo rosso) oraz zielonej (lollo biondo). Zawierają witaminę A i C oraz żelazo. Dostarcza zdecydowanie więcej antyoksydantów aniżeli inne sałaty. 100 g dostarcza 1,4 g błonnika i 21 kcal.
 • Dębolistna (czerwona karbowana) możliwa jest do kupienia w dwóch odmianach – jedna w kolorze czerwonym a druga zielonym. Ma wiotkie i łagodne liście, które charakteryzuje karbowany kształt. W smaku lekko orzechowa. W 100 g dostarcza 1,4 g błonnika i 16 kcal.
 • Batawia – jest skrzyżowaniem sałaty głowiastej i lodowej. Jej górne liście mają bordowy kolor. Jest smaczna i chrupiąca a jej jedynym minusem jest fakt, że szybko więdnie. 100 g dostarcza 21 kcal.

Wskazówki warte zapamiętania

 • Staraj się unikać gotowych mieszanek sałat sprzedawanych w foliowych torebkach. W tak przechowywanej sałacie azotany w niej zawarte zamieniają się na szkodliwe azotyny. Ponadto folia przyspiesza proces pleśnienia. Minusem jest nie tylko mniejsza ilość składników odżywczych, ale i wyższa cena.
 • Sałatę powinno zjadać się tuż po zerwaniu, ponieważ bardzo szybko traci swoje właściwości odżywcze. Zaleca się również, aby pozbyć się głąba, w którym kumulują się nawozy.
 • Sprzedawane w wielu lokalach gastronomicznych sałatki podawane są wraz z dodatkiem kremowych sosów, grzanek, boczkiem lub serem. Zdradzieckie i wysokokaloryczne sosy majonezowe lepiej jest zastąpić lekką oliwą z oliwek (w sprzedaży dostępne są smakowe – z chili, z czosnkiem, z truflą) lub orzechów i wszelkich nasion (np. słonecznika) bądź sosem winegret.
 • Im ciemniejsze sałaty, luźne i z otwartymi liśćmi jak, np. sałata rzymska, sałata czerwonolistna, sałata masłowa tym więcej przeciwutleniaczy i substancji odżywczych. Zdecydowanie bardziej korzystne pod kątem zdrowotnym jest jedzenie liści wierzchnich i brzegowych, ponieważ są pożywniejsze dzięki większej ilości zawartych w nich witamin. Z kolei sałaty jaśniejsze, lżejsze, bardziej kolorowe i szczelniej zapakowane, np. popularna sałata lodowa plasuje się najniżej pod kątem wartości odżywczych, ponieważ aż 96% składu to woda.
 • Sałatę należy płukać zimną wodą przed podaniem na surowo, zielone można podawać ugotowane bądź przyrządzone na parze. Należy jednak mieć na uwadze, że wysoka temperatura pozbywa ich wartościowych składników.
Kup dietę online – od dietetyka
Zobacz również:
Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Zielony przewodnik – czyli jaką sałatę wybrać? - 3.4/5. Oddano 18 głosy.
Autor artykułu:
, Dyplomowany dietetyk i psychodietetyk.