Foodies – pasjonaci jedzenia, którzy nie mają problemu z nadwagą
Aktualizacja: 22 czerwca, 2017
Naukowcy z Food and Brand Lab Uniwersytetu Cornell informują, że „żywnościowi neofile” mają na ogół niższe BMI. Wyniki ich eksperymentu pokazują, że promowanie różnorodności w codziennym jadłospisie i samodzielne przygotowywanie posiłków, może stanowić klucz do utrzymania prawidłowej masy ciała i to bez konieczności wprowadzania restrykcyjnej diety.
Kim jest Foodie?
Niektórzy uważają, że to komplement. Inni, że określenie to jest pejoratywne. Pewne jest to, że ,,Foodie’’ to pasjonat jedzenia. To ,,żywnościowy ryzykant”, który chętnie kosztuje pojawiających się na rynku nowości i bez obaw włącza do swojej codziennej diety. Interesuje go nie tylko sama konsumpcja, ale też proces przygotowywania posiłków, historia produkcji i zagadnienia dotyczące przemysłu żywnościowego. Jest samoukiem. Wiedzę czerpie z branżowej literatury i czasopism, ale przede wszystkim z własnych doświadczeń.
Czy jesteś ,, Foodie’’?
Czy próbowałeś kiedyś niżej wymienionych pokarmów?
- Jarmuż
- Seitan
- Komosa ryżowa
- Wodorosty
- Kiełki fasoli
- Wołowy ozór
- Węgorz
- Jaja przepiórcze
- Królik
- Kimchi
- Tempeh
- Dziczyzna
- Polenta
- Wątróbka
- Surowe ostrygi
Jeśli skosztowałeś co najmniej 9 produktów z listy więcej niż jeden raz, możesz pretendować do tytułu ,,Foodie’’!
Foodies mają niższe BMI
Brian Wansink i zespół ekspertów w dziedzinie odżywiania i zachowań konsumenckich potwierdzili, ku zaskoczeniu wszystkich, że dieta foodies jest wyjątkowo zdrowa.
W eksperymencie, w którym wzięło udział 500 kobiet, zbadano ich nawyki żywieniowe, postrzeganie nowych produktów spożywczych, ale też satysfakcji w stosunku do własnej masy ciała i skłonności do podejmowania aktywności fizycznej. Okazało się, że osoby, które chętniej kosztowały nowych produktów, miały niższe BMI w porównaniu z tymi o bardziej konserwatywnych poglądach w kwestii odżywiania. Do odważnych świat należy! Jak się okazało, dobry stan zdrowia również. Może to już czas, aby odkurzyć kolekcję przepisów, których jeszcze nie odważyłeś się wypróbować?
Foodies często goszczą przyjaciół, z którymi wspólnie przygotowują, a potem degustują posiłki. Jest to ważny nawyk. Raporty naukowców udowodniają, że osoby, które wykazują większe zaangażowanie podczas zakupu i przygotowywania żywności, nie mają zazwyczaj problemu z utrzymaniem prawidłowej masy ciała.
Samodzielnie przygotowywane posiłki – sposób na zdrową dietę
Dlaczego warto samemu przygotować posiłki? Dania przyrządzane samodzielnie są zwykle lepiej zbilansowane i mniej kaloryczne niż popularne jedzenie „na wynos” serwowane w barach szybkiej obsługi i restauracjach. Co więcej, masz pełną kontrolę nad wartością odżywczą i swobodę w doborze składników, więc jeśli masz pewne ograniczenia żywieniowe, łatwiej jest zadbać o swoje indywidualne potrzeby. Domowe posiłki nie zawierają sztucznych dodatków i są komponowane z produktów nieprzetworzonych. Poświęcając czas na ich samodzielne przygotowanie, możesz zapobiec nadmiernemu przyrostowi masy ciała, ale też ustrzec się problemów trawiennych i wystąpienia reakcji alergicznych.
Badanie opublikowane w czasopiśmie Public Health Nutrition informuje, że osoby, które jedzą obiady przygotowane samodzielnie od podstaw, przyswajają dziennie, aż o ponad 200 kcal kalorii mniej. Ponadto uczeni z Uniwersytetu Harvarda donoszą, że rodziny, które przez większość dni tygodnia zasiadały razem do posiłków, miały wyższe spożycie składników odżywczych, takich jak wapń, błonnik, żelazo, witaminy B6, B12, C i E. W ich diecie występowało zdecydowanie mniej szkodliwych tłuszczów nasyconych.
Dodatkowo, wspólne gotowanie może być doskonałą zabawą! Taka forma spędzania wolnego czasu nie tylko niesie korzyści dla naszego zdrowia, ale sprzyja zacieśnianiu więzów rodzinnych i pielęgnowaniu przyjaźni. Nic nie poprawi smaku samodzielnie przygotowanej potrawy lepiej niż doborowe towarzystwo. Dodam jeszcze, że jadając z grupą bliskich nam osób, jesteśmy bardziej skłonni próbować nowych dań. Nie ma też lepszej okazji by trenować nawyk świadomego odżywiania się (tzw. mindfull eating).
Literatura:
- Latimer LA, Pope L, Wansink B: Food neophiles: Profiling the adventurous eater. Obiecity 23 (8), s. 1577-1581. 2015.
- An R: Fast-food and full-service restaurant consumption and daily energy and nutrient intakes in US adults. European Journal of Clinical Nutrition , 1, 2015.
- Wolfson JA, Bleich SN: Is cooking at home associated with better diet quality or weight-loss intention? Public Health Nutrition 18 (8), s. 1397-1406.2015
- Engler-Stringer R: Food, cooking skills and health. Can J Diet Pract Res 71, s. 141-145. 2010.
- Robinson E, Thomas J, Higgs S: What Everyone Else Is Eating: A Systematic Review and Meta-Analysis of the Effect of Informational Eating Norms on Eating Behavior. Journal of the Academy of Nutrition and Dietetics. 114 (3), s. 414–429. 2014.