Wpływ diety na koncentrację i zdolność uczenia się
Aktualizacja: 28 marca, 2024
Sesja to ciężki okres praktycznie dla każdego studenta – stres, natłok wiedzy, zarwane noce, nieregularne posiłki, to wszystko potrafi sprawić, że zdolności uczenia i zapamiętywania obniżają się drastycznie. Na szczęście z pomocą przychodzą naturalne produkty, które potrafią maksymalnie podkręcić skupienie i zdolność wchłaniania wiedzy i są one w zasięgu twojej ręki.
Student zawsze przezorny – zazwyczaj zaczyna uczyć się w ostatnich tygodniach czy dniach przed sesją. Wtedy zapala się w głowie lampka, która informuje, jak mało czasu zostało, a jak dużo materiału należy przyswoić. Z pomocą w takich chwilach przychodzi kilka substancji, które z pewnością pomogą przyswoić wymaganą wiedzę i wspomogą walkę z sesją.
Glukoza – pokarm dla mózgu
Możliwe, że nie każdy jest o tym przekonany, ale jedynym paliwem dla naszego mózgu, a tym samym pokarmem, jakim się żywi jest glukoza. Cukry są przez wszystkich bardzo atakowane z racji swojego wpływu na otłuszczenie i otyłość, słusznie zresztą, jednak cukry tylko i wyłącznie spożywane w nadmiarze mogą dawać taki efekt.
W trakcie sesji zadbaj o spożywanie odpowiednich ilości węglowodanów, najlepiej tych pochodzących ze zdrowych pełnowartościowych źródeł: płatki owsiane, makaron pełnoziarnisty, mąka pełnoziarnista, miód, czekolada gorzka itp. Zjedzenie paska gorzkiej czekolady pomoże poprawić twój nastrój, a herbata dosłodzona miodem wpłynie pozytywnie na zapamiętywanie i koncentrację. Nauka w trakcie diet niskowęglowodanowych czy niskoenergetycznych jest bardzo słabym pomysłem, warto zwrócić uwagę, że mózg również zużywa kalorie w trakcie intensywnej pracy, więc jeśli chcemy uczyć się efektywnie – dostarczajmy mu energii ze zdrowych i wartościowych źródeł.
Uważaj jednak na zbyt dużą ilość słodkich przekąsek i stosunek węglowodanów do reszty pokarmów, gdyż posiłek bardzo obfity w węglowodany, może wywołać senność, otępienie, dekoncentrację oraz problemy trawienne.
Alkohol twój wróg
Alkohol jest substancją psychoaktywną, która ma ogromny wpływ na funkcjonowanie mózgu, zdolności poznawcze, pewność siebie itp. W niewielkich dawkach pobudza krążenie krwi, rozluźnia, odpręża, a nawet poprawia trawienie. Jednak trzy czy cztery piwa lub lampki wina nie będą miały tak samo zbawiennego działania, wręcz odwrotnie mogą sprawić, że cała nauka pójdzie na marne.
Alkohol zaburza procesy pamięciowe, dekoncentruje nie pozwalając skupić się na jednej czynności, daje złudne wrażenie przyswajania informacji, które i tak w konsekwencji będą tylko strzępkami wiadomości, nie dającymi złożyć się w całość.
Planujesz poprawić sobie nastrój alkoholem? Sięgnij po jeden kieliszek wytrawnego wina, który zawiera sporo antyutleniaczy, wspomagających walkę ze stresem. Poprzestań jednak na jednym kieliszku, gdyż każdy kolejny może oddalić cię od sukcesu. Wypicie nadmiaru alkoholu nie tylko w dzień nauki, ale także dzień wcześniej może mieć podobne, szkodliwe konsekwencje dla twoich możliwości skupienia i koncentracji oraz zapamiętywania.
Omega-3 koncentracja na 100%
Rybki nie smakują każdemu, ale nie ma się co martwić, udowodniono, że przyjmowanie kwasów omega-3 (z odpowiednią proporcją EPA i DHA) w postaci kapsułek daje takie same efekty jeśli chodzi o wchłanialność i przyswajalność przez organizm.
Kwasy omega-3 mają wiele wspaniałych właściwości i aż trudno uwierzyć, że ich działanie jest tak wszechstronne. Zwiększają zdolność koncentracji, skupienia, logicznego myślenia, zwalczają stany zapalne, stres, wolne rodniki, a dodatkowo są bardzo odżywcze i w pełni wykorzystywane przez organizm. Poprawiają możliwości zapamiętywania, czym zwiększają zakres przyswajanej wiedzy i ułatwiają jej utrwalenie. Dodatkowo chronią przed depresją, nowotworami, starzeniem komórek, dodają energii i zwiększają poziom serotoniny we krwi. Dieta bogata w te kwasy potrafi na trwałe poprawić wymienione parametry i pozytywnie wpłynąć na nasze zdrowie.
Jeśli decydujesz się na spożywanie ryb, wybieraj te, ze sprawdzonych hodowli oraz poławiane poza terenem Morza Bałtyckiego, by uniknąć maksymalnie dużych stężeń zanieczyszczeń. Spożywanie kapsułek ma tą przewagę nad mięsem rybim, że zazwyczaj jest wolne od dioksyn, pestycydów i innych chemicznych substancji, które często w sporych ilościach zawierają źródła zwierzęce. Do najmniej zanieczyszczonych ryb należą: sola, łosoś makrela oraz śledź.
Zjadaj zatem ryby, siemię lniane oraz orzechy włoskie lub zakup kapsułki omega-3 z minimum 600 mg kwasów łącznie w porcji. Zadbają one o twoje samopoczucie, pomogą się skupić i poprawią zdolności poznawcze.
Kawa zwiększa skupienie
Popularna kawa, przez niektórych uznawana za szkodliwą używkę ma wiele właściwości chroniących nasze zdrowie oraz poprawiających pewne parametry organizmu, przydatne podczas intensywnej nauki.
Kofeina zawarta w ziarnach kawy, jako substancja pobudzająca działa na układ nerwowy w specyficzny sposób, z korzyścią dla uczącego się studenta. Po pierwszych kilku godzinach od spożycia, poprawia zdolności skupienia, koncentrację, nastrój oraz chęci do nauki, a także wyzwala sporą dawkę endorfin. Dodając do małej czarnej kostkę czy dwie czekolady dbamy również o dostarczenie odpowiednich ilości magnezu, który również wzmacnia procesy myślenia oraz przyswajania informacji, wpływając na funkcjonowanie układu nerwowego. Dostarczamy wtedy również glukozę, o której wspomniałam już w początkowych częściach artykułu.
W badaniu przeprowadzonym przez P. Beelinga i B. Dawson’a mającym na celu ocenić wpływ kofeiny na zdolności skupienia i koncentracji studentów, podczas 75-minutowego wykładu, potwierdzono pozytywne jej działanie. Zarówno grupa placebo, jak i grupa, która otrzymała kofeinę przed wykładem, wypełniały ankietę na temat swojego samopoczucia, nastroju, poczucia koncentracji itp. Grupa przyjmująca tą substancję zwróciła uwagę na większe pobudzenie, chęć do nauki, jasność umysłu, skupienie oraz wykazywali lepszą koncentrację w przeciwieństwie do grupy placebo.
Pamiętać należy o nieprzekraczaniu 2–3 filiżanek czy szklanek kawy w niewielkim odstępie czasu oraz o „przejściowym” działaniu kofeiny, które po kilku godzinach może spowodować lekkie problemy z koncentracją, senność i zaburzenia nastroju. Osoby, które często piją kawę są jednak w pewnym sensie uodpornione na jej działanie i powinny ją spożywać nawet dla efektu placebo, który występuje podczas przyjmowania kofeiny przez osobę przyzwyczajoną do tej substancji.
Orzechy i nasiona
Wszelkiego rodzaju orzechy i nasiona są bogate w wiele witamin, minerałów oraz dobrych tłuszczów, a wszystkie one są przydatne w walce z ogromem wiedzy, jaki należy przyswoić przed sesją.
Orzechy pełne są substancji wspierających pracę naszego mózgu: witamin z grupy B, witamin A i E, magnezu, potasu, fosforu, magnanu oraz wielu innych. Migdały są bogate w wysoko przyswajalne i dobre jakościowo białko, orzechy włoskie zawierają ogromne ilości dobroczynnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, a orzechy brazylijskie są pełne selenu wspierającego walkę z wolnymi rodnikami.
Należy uważać na kaloryczność orzechów i ilości, jakie się spożywa, bowiem potrafią one mieć nawet 600 kcal w 100 g, są to jednak kalorie wartościowe, odżywcze i w pełni wykorzystywane przez organizm. Garstka orzechów wystarczy by podnieść swoje możliwości zapamiętywania, koncentracji i skupienia oraz by nie myśleć o jedzeniu.
Czego unikać
Staraj się unikać wszelkich podejrzanych substancji proponowanych przez znajomych, dopalaczy, narkotyków czy innych niebezpiecznych używek, które w żaden sposób nie utrwalą wiadomości, które przyswoisz w czasie ich przyjmowania. Również pewne farmaceutyki zapewniające gwarantowaną poprawę koncentracji. Zawierają zazwyczaj witaminy z grupy B, cynk, magnez i inne powszechne substancje dostępne w pożywieniu.
Wystrzegaj się tego, na co próbują naciągnąć producenci i korzystaj z dobroczynnych właściwości produktów oferowanych przez naturę.
Przeczytaj również nasz artykuł na temat pokarmów, które pomagają w skupieniu!
Sesja to niewątpliwie trudny okres dla każdego studenta, warto jednak uwierzyć w dobroczynne właściwości pewnych produktów i ich możliwości poprawy zdolności do nauki. Pozwalają one naturalnie polepszać pamięć, a wprowadzane na stałe do diety sprawiają, że takie wyzwania jak sesja przestają wydawać się nie do pokonania.
Literatura:
- Lespérance F, Frasure-Smith N, St-André E, The efficacy of omega-3 supplementation for major depression: a randomized controlled trial, The Journal of Clinical Psychiatry [2011, 72(8):1054-1062]
- Peter Peeling , Brian Dawson, Influence of caffeine ingestion on perceived mood states, concentration, and arousal levels during a 75-min university lecture, Advances in Physiology Education Published 1 December 2007 Vol. 31 no. 4, 332-335