Odpowiednia dieta na pamięć i koncentrację
Aktualizacja: 16 lipca, 2020
Na wstępie powinniśmy zadać sobie jedno, istotne pytanie. Dlaczego jemy? Większość z nas odpowie z pewnością, że jemy, aby zaspokoić głód lub z czystej przyjemności. Mało kto zdaje sobie sprawę, że odpowiednia dieta wpływa także na nasze komórki nerwowe i prawidłową pracę mózgu. W dużej mierze to właśnie od naszej diety zależy jak szybko będziemy przyswajać informacje lub na jak długo zachowamy koncentrację.
Jak i ile jeść
Po pierwsze nie wolno zapominać nam o śniadaniu. To jeden z najistotniejszych posiłków dostarczających niezbędnej energii na aktywne rozpoczęcie dnia. Ponadto jest siłą napędową naszego metabolizmu. Zatem jeśli zbagatelizujemy ten poranny posiłek, nasz metabolizm pozostanie w stanie spoczynku aż do obiadu. Obiad, centralne danie dnia powinien dostarczyć nam najwięcej kalorii, w przeciwieństwie do kolacji, która powinna być lżejsza. Kolację należy zjeść około 3 godzin przed snem. Kolejnym warunkiem poprawienia naszej sprawności umysłu jest regularność jedzenia. Nieregularne posiłki mogą być przyczyną problemów z żołądkiem, zaburzeń koncentracji i pamięci oraz złego samopoczucia.
Co włączyć do jadłospisu
Aby dostarczyć niezbędnej ilości energii potrzebnej do prawidłowej pracy mózgu konieczne jest wprowadzenie do naszej diety węglowodanów złożonych. Są to takie węglowodany, które ulegają trawieniu wolniej niż cukry proste, przez co czujemy się syci dłużej i nie sięgamy po niezdrowe przekąski. Jedzmy więc pieczywo i makarony pełnoziarniste, brązowy ryż, musli, otręby.
By poprawić pamięć, nie można zapominać również o kwasach tłuszczowych omega-3 i omega-6. Trzy razy w tygodniu jedzmy ryby (makrele, sardynki, łososia), ale również orzechy, olej rzepakowy, orzechowy, lniany lub oliwę z oliwek. Kwasy tłuszczowe omega-3 budują błonę komórkową neuronów, dlatego są niezbędne dla właściwego funkcjonowania mózgu.
Duży wpływ na poprawę pamięci ma także żelazo, które uczestniczy w transporcie tlenu do mózgu i zapewnia jego prawidłowe funkcjonowanie. Główne źródła żelaza to: czerwone mięso, podroby, orzechy, zielone warzywa, produkty zbożowe, rośliny strączkowe.
Ponadto niezwykle istotne są witaminy, szczególnie A, C i E, które są naturalnymi środkami przeciwstresowymi i co za tym idzie, wspomagającymi koncentrację. Witamina B12 zapewnia dobry nastrój, równowagę psychiczną, pomaga w uczeniu się i skupieniu uwagi. Znaleźć ją możemy (podobnie jak inne witaminy z grupy B) w owocach, warzywach czy drobiu. Istotnym elementem zbilansowanej diety są również takie pierwiastki, jak potas czy magnez, poprawiające pracę mózgu, wzmagające procesy koncentracji, zmniejszające poziom stresu. Znajdziemy je na pewno w owocach, warzywach, ale również w mleku czy kakao. Ważne jest także picie odpowiednich ilości (około 2 litry na dobę) wody niegazowanej, która wypłukuje z organizmu toksyny i wpływa pozytywnie na zdolność koncentracji.
Dowiedz się więcej na temat produktów, które poprawiają koncentrację!
Jak widać odpowiednia dieta jest jednym z podstawowych elementów wspomagających naszą pamięć i koncentrację. Zamiast więc tuż przed sesją sięgać po drogie i niekoniecznie skuteczne suplementy diety, już wcześniej zatroszczmy się o nasz mózg. Wybierając zdrowe, pełnowartościowe produkty sprawimy, że żadna wymienna pamięć nie będzie nam potrzebna.
Koniecznie przetestujcie sobie nagrania hipnotyczne do nauki. Po półgodzinnej sesji, wręcz się jest uzależnionym od nauki. Człowiek uczy się i przyswaja informacje znacznie szybciej.