Ćwicz swoją pamięć – nieużywany mózg zanika

16 18 20

Jeszcze niedawno uważano, że mózg rozwija się wyłącznie do dwudziestki, dlatego też od naszych dziadków często mogliśmy usłyszeć „czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał”. Naukowcy jednak udowodnili, że mózg tak jak inne organy obumiera, jedynie wtedy, kiedy jest nieużywany. Co zatem robić, aby jak najdłużej zachować sprawność umysłową i cieszyć się świetną pamięcią?

WażnePracę mózgu w dużym uproszczeniu można porównać do działania mięśni i właśnie tak należy o niego dbać. Podstawą są ćwiczenia oraz dieta. Najważniejsze jest, aby nieustannie z mózgu korzystać, ponieważ tak jak w przypadku każdego organu nieużywany zanika.

Tak samo jak nie każdy z nas ma predyspozycje do zostania drugim Pudzianowskim, tak samo nie każdy będzie drugim Einstainem. Warto jednak pobudzać nasze szare komórki do pracy, bo tylko dzięki temu utrzymamy swój mózg w dobrej formie. Oto kilka rzeczy, które nie tylko zapobiegną jego stagnacji, ale także pobudzą kreatywność i ciekawość świata.

Sposoby na utrzymanie mózgu w dobrej kondycji

  • Czytaj, pisz staraj się poświęcać temu przynajmniej 30 minut dziennie. Pisanie lub czytanie bardzo intensywnie stymuluje naszą wyobraźnię, co pozwala na uruchomienie istniejących już połączeń w mózgu.
  • Ćwicz pamięć w każdej chwili, zapamiętuj listę zakupów, imiona nowo poznanych osób, staraj się pamiętać jak najwięcej szczegółów oglądając telewizję czy słuchając radia. Sam będziesz zaskoczony jak z tygodnia na tydzień ilość zapamiętanych informacji się zwiększy.
  • Ciągle się ucz, wbrew pozorom dyplom ukończenia szkoły lub studiów wcale nie upoważnia cię do zakończenia swojej edukacji. Człowiek powinien uczyć się przez całe życie, dlatego szukaj kursów, książek i publikacji na temat rzeczy, które cię interesują i stań się prawdziwym ekspertem!
  • Interesuj się wieloma rzeczami, poszerzy to twoje horyzonty i sprawi, że będziesz interesującym dla innych rozmówcą.
  • Ćwicz sztukę koncentracji, wykonując zadanie skupiaj się wyłącznie na nim. Całą swoją uwagę kieruj wyłącznie na czynności, którą obecnie wykonujesz.
  • Staraj się zapamiętywać nowe rzeczy poprzez skojarzenia, staraj się łączyć treść z obrazem lub do trudnych definicji wymyślaj historyjki. Im bardziej dziwna, śmieszna i abstrakcyjna tym lepiej! Dobrą metodą do zapamiętywania nowopoznanych słówek jest też rymowanie ich ze słowami, które już znamy.
  • Graj w szachy lub gry planszowe, to doskonałe ćwiczenie! Poprawisz swoją koncentrację, zdolność twórczego myślenia, a także odświeżysz ścieżki dostępu, które odpowiedzialne są za przywoływanie informacji.
  • Dyskutuj, wymieniaj swoje poglądy z innymi, takie rozmowy bywają niezwykle stymulujące i są doskonałe dla twojego rozwoju. Jedynym warunkiem jest kulturalny rozmówca, który nie tylko będzie miał wiele do powiedzenia, ale również będzie szanował twoje poglądy. Takie rozmowy warto prowadzić nie tylko ze znajomymi, ale również na różnych blogach i forach, gdzie często skupiają się ludzie o podobnych zainteresowaniach.
  • Pokochaj sztukę – oglądaj filmy, słuchaj muzyki, czytaj poezję. To jedno z najdoskonalszych ćwiczeń dla mózgu jest źródłem przyjemności, pobudza kreatywność, a także zmusza do refleksji i poprawia pamięć. Jednym słowem obcuj ze sztuką tyle, ile się da!
  • Daj wytchnienie myślom, usiądź spokojnie i zrelaksuj się.W ten sposób uporządkujesz dotychczas przyswojone informacje i zrobisz miejsce na nowe.

Uprawiaj aktywność fizyczną i zdrowo się odżywiaj. Do prawidłowej pracy mózgu niezbędna jest lecytyna oraz witaminy z grupy B i witamina C. Są one niezbędne do wytwarzania acetylocholiny, neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za myślenie i zapamiętwanie. Ważną rolę odgrywa również białko, które odpowiada za przypominanie sobie szczegółów oraz nienasycone kwasy tłuszczowe wspomagające koncentrację. Szczególnie cennym pokarmem są orzechy korzystnie wpływające na pracę mózgu, poprawiające pamięć oraz samopoczucie. Do odpowiedniej pracy połączeń nerwowych mózgu niezbędny jest też cholesterol, dlatego nie powinniśmy wykluczać jajek z naszej diety.

Kup dietę online – od dietetyka
Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Ćwicz swoją pamięć – nieużywany mózg zanika - 4.0/5. Oddano 62 głosy.
Autor artykułu:
, Autorka bloga "Dietetyczne niebo". W żywieniu podkreśla ogromną rolę psychiki, stąd jej głównym zainteresowaniem jest Psychodietetyka.