Świadome zakupy to pierwszy krok w stronę zdrowego stylu życia

16 18 20

Podejmując decyzję o przejściu na zdrową dietę, pierwszą przeszkodą, na którą natrafisz będą zakupy. Ogromny wybór produktów i sztuczki producentów na pewno nie ułatwią ci zadania. Stań się świadomym konsumentem i dowiedz się, czym kierować się na zakupach, aby wybrać zdrowe i wartościowe produkty spożywcze.

Świadome zakupy

Idąc do sklepu po codzienne zakupy stajemy przed nie lada dylematem. Przy kupnie najzwyklejszego jogurtu mamy do wyboru przynajmniej dziesięć rodzajów, w tym owocowe, 0%, light, a każdy oznaczony logo innej firmy. Nic dziwnego, że chodzimy na zakupy niechętnie i za każdym razem, kiedy stajemy przed półką z herbatami spędzamy tam co najmniej 15 min. Producenci prześcigają się w wymyślaniu kampanii reklamowych, aby jak najlepiej odpowiedzieć na potrzeby konsumentów, a jeszcze częściej je stworzyć. Czy na pewno potrzebna ci woda z błonnikiem? Szerząca się moda na zdrowy styl życia daje producentom jeszcze większe pole do popisu dla swoich kreatywnych pomysłów. Produkty oznaczone nalepką fit potrafią być dwukrotnie droższe od pozostałych wariantów.

Utrzymywanie zdrowej i zbilansowanej diety jest bardzo dobrą i ważną decyzją. Wybór odpowiednich produktów jest w tym wypadku niezbędny. Nawet jeśli wydaje ci się, że zarówno ty jak i twoja rodzina zdrowo się odżywiacie zajrzyj na etykietkę kupowanych przez siebie produktów, a okaże się, że wcale tak być nie musi. Zobacz jak rozpoznać zdrową żywność, a  być może uświadomi ci to błędne myślenie, które do tej pory kierowało twoimi zakupami.

Jeśli chcesz świadomie kupować produkty spożywcze musisz wyuczyć się nawyku czytania zamieszczonych na nich etykiet. Zastanów się czy na pewno wiesz, co powinna zawierać. Do wielu produktów w celu utrzymania ich świeżości i odpowiedniej konsystencji dodawane są konserwanty. Warto wiedzieć nieco więcej o nich i o sposobach jak ich uniknąć. To one zazwyczaj na liście składu danego produktu są niezrozumiałe, oznaczone dziwnymi symbolami, których wyjaśnienia z pewnością nie znajdziesz na etykiecie. Warto wiedzieć, co one oznaczają i które z nich są dopuszczalne, a które nie.

Teraz, kiedy etykieta produktu już nie kryje przed tobą tajemnic, przed zakupem produktu zwróć uwagę na zawartość najbardziej szkodliwych substancji i spróbuj znaleźć zamiennik, który jest tego pozbawiony. W końcu wybór produktów jest tak wielki. Jedną z popularniejszych substancji dodawanych do żywności jest syrop glukozowo-fruktozowy. Z pewnością każdy o nim coś słyszał, a już na pewno każdy znalazł go w składzie kupowanych przez siebie produktów. Dodawany jest prawie do wszystkiego, zarówno do słodyczy jak i jogurtów a nawet wędlin. Jest to niezwykle szkodliwy dla zdrowia substytut cukru, który jednak z punktu widzenia producentów żywności, lepiej sprawdza się w przemyśle spożywczym.

Najczęściej, większą uwagę na kupowane produkty zwracamy w okresie stosowania diet redukcyjnych. Wówczas naszą kuchnię wypełniają produkty typu light, fit czy 0%. Warto przyjrzeć się im nieco bliżej, skoro mają pomóc nam w odchudzaniu, powinny również dostarczyć nam niezbędnych składników. Czy tak jest w rzeczywistości? Wbrew zapewnieniom na etykiecie mogą okazać się wrogiem smukłej sylwetki. Nie każdy być może o tym wie, ale produkty odtłuszczone nie w każdym przypadku są najlepszym wyborem. Tłuszcze to jeden ze składników odżywczych, który jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Warto wybrać jednak jego zdrowe i sprawdzone źródło.

Pamiętajmy, że najlepszym wyborem są świeże owoce lub samodzielnie wyciskane soki.

Pamiętajmy, że najlepszym wyborem są świeże owoce lub samodzielnie wyciskane soki.

Chcąc zapewnić sobie odpowiednią ilość witamin wiele osób sięga po soki i napoje owocowe. Narysowane na nich kolorowe owoce wraz z napisem 100% łudzą konsumenta i zapewniają że z powodzeniem mogą zastąpić świeże jabłko czy pomarańczę. Naucz się wybierać i rozróżniać najbardziej wartościowe napoje i nektary, które posiadają najmniej sztucznych substancji, a najwięcej naturalnego soku z owoców. Z pewnością należy pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Zalecane jest picie 1,5–2 litrów wody. Na półkach sklepowych znajdziemy różne warianty wód mineralnych, gazowane, niegazowane, smakowe, a nawet z dodatkiem błonnika. Czy jednak dodatki do wody to najlepszy wybór? Woda o smaku cytryny wcale nie jest zdrowa, a już na pewno nie zawiera witaminy C. Sztuczki producentów żywności mogą zawrócić w głowie, dlatego warto je znać, aby nie dać się oszukać i naciągnąć na produkty, które bardziej szkodzą niż pomagają.

Dzisiaj mamy ogromny wybór wszelkiego rodzaju produktów. Potraktujmy to jako przywilej, a nie jako karę. Skoro możesz wybierać, wybierz mądrze. Niech będzie to twoja decyzja, a nie podyktowana prawami rynku. W zdrowym stylu życia, odpowiednia i zbilansowana dieta jest jednym z głównych elementów. Dowiedz się, które produkty są najlepszym źródłem niezbędnych składników odżywczych i co powinno na stałe znaleźć się w twojej kuchni.

Mamy nadzieję, że artykuły publikowane na BonaVita pozwolą ci stać się świadomym konsumentem, ochronią cię przed sztuczkami firm spożywczych oraz przybliżą zdrowy sposób odżywiania. Jedzenie nie musi cię truć, może dawać ci energię do działania i zapewnić zdrowie na długie, długie lata.

Kup dietę online – od dietetyka
Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Świadome zakupy to pierwszy krok w stronę zdrowego stylu życia - 4.6/5. Oddano 7 głosy.
Autor artykułu: