Nie każda woda jest zdrowa – skład i kalorie wód smakowych
Aktualizacja: 27 maja, 2024
Wody smakowe mogą stanowić alternatywę dla osób nieprzepadających za czystą wodą, która co prawda gasi pragnienie, ale nie niesie ze sobą żadnych walorów smakowych. Jak wiemy, wodę należy pić i to najlepiej 2 litry dziennie. Woda oczyszcza nasz organizm z toksyn, przyspiesza przemianę materii i wspomaga wchłanianie składników odżywczych.
Wody smakowe zawierają liczne aromaty, substancje konserwujące oraz słodzące.
Woda smakowa – skład
Jakie dodatki decydują o smaku wody? Przede wszystkim cukier lub syrop glukozowo – fruktozowy. Szklanka wody o pojemności 250 ml może zawierać nawet 2 łyżeczki cukru! Jeśli więc w upalny dzień wypijemy całą butelkę, to dostarczymy organizmowi około 12 łyżeczek cukru! Kolejnym składnikiem takiej wody może być benzoesan sodu (E211), który zapobiega rozwojowi drobnoustrojów w produkcie. Jest zatem konserwantem, a jego nadmierne spożywanie doprowadza do zatrzymania wody w organizmie. Kłopotów dostarcza także przewodowi pokarmowemu, podrażniając śluzówkę żołądka. Znany brytyjski alergolog dr Adrian Morris wymienia benzoesan sodu wśród najniebezpieczniejszych środków powodujących alergie i nietolerancję pokarmową. Jeśli więc, po zjedzeniu takiego produktu pojawi się uczulenie, to możemy być pewni, że E211 jest za nią odpowiedzialny.
Kwas cytrynowy (E330), który także znajdziemy na etykietach wód smakowych, reguluje kwasowość. Jego głównym zadaniem jest przedłużenie przydatności do spożycia. Uważany jest za nieszkodliwy z racji niewielkiej dawki, jaka znajduje się zwykle w wodzie. W niektórych wodach znajdziemy także sorbinian potasu (E202), który jest substancją konserwującą, dodawaną do syropów, kosmetyków oraz papierosów. Gazowane wody smakowe nasycone są natomiast sztucznie dwutlenkiem węgla, który może negatywnie wpływać na żołądek, powodując wzdęcia lub zgagę. Dodawany jest w celu zachowania świeżości takiej wody.
Oczywiście, należy również pamiętać, że smak truskawkowy czy cytrynowy zawdzięczamy aromatom i syropom owocowym, które zawierają dużo cukrów. Oprócz wymienionych dotychczas składników w wodach znajdziemy ponadto kwas foliowy oraz witaminy B6 i B12, które tak naprawdę nie są w pełni przyswajalne przez organizm.
Czy woda smakowa jest zdrowa?
Trzeba pamiętać, że woda smakowa zawiera przede wszystkim cukier i spożywana w dłuższym czasie powoduje próchnicę, nadwagę czy cukrzycę typu II. Z kolei benzoesan sodu w połączeniu z dodawaną do wody witaminą C jest rakotwórczy i jego długotrwałe przyjmowanie wraz z innymi produktami, które go zawierają może negatywnie wpłynąć na zdrowie.
Woda smakowa – kalorie
Niestety, wody smakowe są o wiele bardziej kaloryczne niż te zwykłe, mineralne czy źródlane. Jak już wiemy, w ich składzie znajdziemy przede wszystkim cukier, a wypijając całą 1,5 litrową butelkę możemy dostarczyć organizmowi nawet 250 kalorii! Zatem picie takiej wody przez dłuższy czas, głównie w okresie upałów, nie pozwoli nam zachować szczupłej sylwetki. Będzie tym samym, czym jest podjadanie słodyczy. Ani się nie obejrzymy, kiedy w naszej talii pojawi się kilka centymetrów więcej.
Wody smakowe mają niewiele wspólnego z lansowanym przez reklamy zdrowym trybem życia. Wyobrażenie, że wody owocowe są zdrowe, bo zawierają witaminy pochodzące z owoców, jest mitem. Takie wody to przede wszystkim substancje konserwujące, aromaty i cukier, które jak wiemy, nie są dobre dla ludzkiego organizmu. Zdecydowanie lepiej jest samemu przyrządzić wodę smakową, dodając do zwykłej wody plasterek cytryny, listki mięty czy melisy. Zaspokoimy swoje pragnienie zdrowym napojem i przede wszystkim nie kalorycznym!