Mleko, ser żółty, jogurt - czy produkty odtłuszczone na pewno są zdrowe?

W sklepach możemy niemal wszędzie napotkać produkty typu ‘light’ czy ‘0% tłuszczu’. Zapewne każdemu z nas zdarzyło się przynajmniej raz sięgnąć po nie mając przekonanie, że wybieramy to, co najzdrowsze i mało kaloryczne.
Produkty odtłuszczone jak sama nazwa sugeruje, zawierają mniejszą ilość tłuszczu. Wydawałoby się to idealnym rozwiązaniem, jeśli chcemy dbać o linię – niestety nic bardziej mylnego. W tego typu produktów tłuszcze zastepowane są różnymi związkami węglowodanów, co powoduje, że produkty w efekcie są bardziej tuczące.
Mleko odtłuszczone
Pełnowartościowe mleko niesie ze sobą wiele składników odżywczych. Biorąc pod lupę tłuszcze, są to głównie tłuszcze proste. Głównym fosfolipidem jest lecytyna – ważny element tkanki nerwowej i mózgowej. Dodatkowo strawność tłuszczu mlecznego jest bardzo wysoka i wynosi ok. 98%, więc po co się go pozbywać?
Mleko pełne zawiera 3,2% tłuszczu, a mleka odtłuszczone odpowiednio mniej (2,5%, 2%, 1,5%, 1%). Natomiast mleko odtłuszczone to tylko 0,5% tłuszczu! Więc jak sama nazwa wskazuje – minimalizuje się tylko zawartość tłuszczu. Mitem jest przekonanie, że mleko odtłuszczone zawiera mniej białka, wapnia i innych składników odżywczych niż mleko tłuste.
Ser żółty odtłuszczony
Ser żółty to kombinacja tłuszczu i białka oraz bogate źródło fosforu i witaminy B12.
W sklepach możemy znaleźć całą gamę produktów półtłustych (15%–20% tłuszczu), odtłuszczonych (10%–20%) i chudych (<10%). Sery pełnotłuste będą zawierały sporo zwierzęcych tłuszczów nasyconych, więc są dość kaloryczne. Tak więc osoby mające problemy z miażdżycą czy cholesterolem nie muszą całkowicie rezygnować ze spożywania serów żółtych, ponieważ mogą bez problemów sięgać wtedy po ich wersje z mniejszą ilością tłuszczów.
Jogurt odtłuszczony
Ten typ jogurtu to również ‘odchudzona’ wersja tradycyjnych produktów. Ta kategoria jogurtów może okazać się dobrym wyborem, bo oprócz niskiej zawartości tłuszczu (ok. 0% do 3%) zawierają taką samą dawkę białka, witamin i wapnia. Główną korzyścią płynącą ze spożywania jogurtu niskotłuszczowego jest wzbogacanie i stabilizacja flory bakteryjnej jelit. Wpływa to korzystnie na nasz układ trawienia i pozwala zmniejszyć zagrożenie ze strony drobnoustrojów. Ciekawym faktem jest to, że tradycyjny jogurt naturalny zawiera 1g tłuszczu więcej niż jogurt odtłuszczony.
Zalety i wady produktów odtłuszczonych
WADY:
- pełnotłuste produkty zawierają odpowiednią ilość tłuszczów, które w organizmie są nośnikami witamin: A, D, E i K – co więcej, ułatwiają ich przyswajanie z innych produktów, tak więc produkty odtłuszczone będą nieco zmniejszały ich absorbcję,
- pożywienie o obniżonej zawartości tłuszczów może nie być aż tak sycące, jak jego pełnowartościowy odpowiednik,
- dietetyczne produkty nie powinny być podstawą diety dziecka. Produkty mleczne o obniżonej zawartości tłuszczu (mleko, ser, jogurt) są uboższe w składniki odżywcze – bez tłuszczu nie przyswajają się witaminy A i D ważne w rozwoju u dzieci,
- stwierdzono, że spożywanie niskotłuszczowych produktów prowadzić może do zwiększenia poziomu trójglicerydów w organizmie. Wynika to z faktu, że osoby wybierające te produkty najczęściej spożywają też dużą ilość produktów o wysokiej zawartości cukru. W rezultacie obarczone są wyższym ryzykiem nadciśnienia oraz podwyższonego cholesterolu.

Pełnotłuste produkty zawierają odpowiednią ilość tłuszczów, które w organizmie są nośnikami witamin: A, D, E i K.
ZALETY:
- odtłuszczone produkty nie są kompletnie bezwartościowe, mogą mieć tylko nieco mniejszą zawartość niektórych witamin (np. A, D) w porównaniu z nieodtłuszczonymi produktami,
- odtłuszczona żywność zawiera tyle samo białka czy wapnia co pełnowartościowe odpowiedniki,
- odtłuszczone produkty można stosować w trakcie odchudzania i przy chorobach układu krążenia,
- mimo mniejszej zawartości tłuszczu mogą być doskonałymi substytutami produktów o pełnej zawartości tłuszczu w kuchni.
Wszystkie produkty odtłuszczone nie są kompletnie niezdrowe dla naszego organizmu, mogą wspomagać odchudzanie pod warunkiem równoczesnego stosowania zrównoważonej diety. Każdy z nas ma prawo wyboru tego, co kupuje i zjada, ale może czasami warto zastanowić się dwa razy niż dać się zwieść ‘chudym’ produktom.
O tym, że probiotyki są dobre dla naszego zdrowia wie prawie każdy. Ale co tak naprawdę nam dają, jak je wybrać i jakie zastosowanie mają probiotyki ginekologiczne? czytaj więcej
Fit, light, 0%... Producenci stają na głowie, aby wymyślić nazwy, kojarzące się nam ze szczupłą sylwetką. W końcu, kto nie skusiłby się na batonika, który nie dość, że nie tuczy, to jeszcze sprawia, że ubywa nam kilogramów? czytaj więcej
Opinie
wyłącz pisanie odpowiedziTwoja opinia jest ważna. Zarówno dla nas jak i innych osób korzystających z naszego serwisu.
Już za 20zł ! Tabela zamienników GRATIS !