Pozbądź się złudzeń – diety cud nie działają!
Aktualizacja: 20 marca, 2019
Diety cud miały już swoje pięć minut, ale ich popularność nadal się utrzymuje i nadal posiadają swoich zwolenników. Dzięki nim w dwa tygodnie możemy zrzucić zbędne kilogramy i cieszyć się piękną sylwetką. Jednak, ile osób jest w stanie utrzymać później uzyskaną wagę i nie przytyć? Czy przestrzeganie restrykcyjnych zasad jest dobre na dłuższą metę?
Czym jest dieta?
Dieta, najczęściej kojarzona jest z tą odchudzającą, restrykcyjną, dzięki której stracimy na wadze. Nie do końca jest to poprawne postrzeganie, ponieważ nauka o żywieniu człowieka wyróżnia cztery rodzaje diet:
- dieta zwyczajowa, inaczej naturalna, czyli powszechny sposób odżywiania się w danej społeczności,
- dieta alternatywna oznacza świadomą rezygnację ze stosowania niektórych pokarmów i metod ich przygotowania, przykładem jest wegetarianizm,
- dieta lecznicza to modyfikacja produktów spożywczych z przyczyn zdrowotnych,
- dieta doświadczalna to specjalnie skomponowane pożywienie dla zwierząt używane podczas badań.
Diet jest bardzo dużo, w tym także redukcyjnych. Czym charakteryzują się te, dzięki którym szybko i łatwo zgubimy kilogramy?
Dieta cud
Celem diety cud jest osiągnięcie fantastycznych efektów w krótkim okresie czasu. Nadmiar kilogramów, o które wzbogaciliśmy się w okresie zimowym, chcemy szybko zrzucić, przed wakacjami, by móc prezentować szczupłą sylwetkę. Najlepiej, gdy możemy to osiągnąć bez większego wysiłku, bez rezygnacji ze swoich nawyków, przyjemności i jak najmniejszym kosztem. Niestety, nie ma takiego sposobu, by na stałe pozbyć się nagromadzonych kilogramów. Owszem, dieta cud umożliwi, w krótkim czasie zmniejszenie wagi, ale będzie to efekt chwilowy. Dzieje się tak, gdyż tego rodzaju diety są niskokaloryczne, a to jest związane z niedostarczaniem właściwych ilości witamin i minerałów potrzebnych do odpowiedniego funkcjonowania. Utrata masy to często także utrata tak naprawdę wody i mięśni. Jeśli przez dłuższy czas organizm przyjmuje małe ilości kalorii może to spowodować, że będzie on gromadził tkankę tłuszczową. Będzie to raczej funkcja obronna organizmu polegająca na zwolnieniu metabolizmu, a więc przestawieniu się na „tryb oszczędny”.
„Nie” dla diet
Diety cud bardzo często bazują tylko na kilku produktach, przez co stają się monotonne oraz potrafią demotywować i co gorsze, mogą doprowadzić do anemii lub innych chorób wynikających z braku odpowiedniej ilości składników odżywczych. Nie są także dobierane do indywidualnych potrzeb jednostki, a więc płci, wieku, stanu zdrowia. Wszyscy mogą na sobie przetestować każdą z nich. Zwłaszcza, gdy na jakąś jest aktualna moda i była ona polecana przez koleżankę lub kogoś znanego. Co oczywiście, jak powyżej, nie sprzyja zdrowiu, a jedynie może przynieść odwrotne i groźne konsekwencje. Na przykład osoby, które mają problemy z nerkami mogą sobie zaszkodzić stosując dietę wysokobiałkową.
Dieta cud przez postrzeganie jej jako metody na szybkie chudnięcie może wywoływać poczucie frustracji i rezygnacji w przypadku niepowodzenia. Wiele osób wierzy, że w krótkim czasie doprowadzi swój organizm do stanu przed znaczącym przybraniem na wadze, ale tak naprawdę to niemożliwe. W dzisiejszych czasach większość ludzi nie lubi długo oczekiwać na efekty, wiele rzeczy jest podawanych na tacy. Pragną, by odchudzanie nie było procesem, rezygnacją z dotychczasowych przyzwyczajeń, a krótkim i szybkim epizodem. Ponadto, niektórzy odchudzający się, nie biorą w pełni odpowiedzialności za swoje chudnięcie, a w przypadku porażki to dietę obarczają winą, uważając ją za złą i nieodpowiednią. Poczucie zmęczenia, rozdrażnienia i wyczekiwanie końca diety to także efekty stosowania szybkich metod odchudzania. Jednak, nie o to chodzi w procesie odchudzania, a przede wszystkim o zmianę nawyków żywieniowych i wprowadzenie tych sprzyjających zdrowemu odżywianiu i utrzymaniu odpowiedniej wagi. Dieta cud wskazuje jakich produktów unikać i co jeść przez pewien okres. Po czasie szybkiego chudnięcia, człowiek pozostaje tylko ze szczątkowymi wskazówkami co jeść, a czego nie. Dieta niestety nie daje informacji, dlaczego niektóre składniki są niezdrowe i dlaczego warto z nich zrezygnować. Także nie uczy, jak czytać etykiety oraz jak wybierać te najwłaściwsze pod względem odżywczym produkty. Traktują jedzenie w kategoriach ilości kalorii jakie należy spożyć w ciągu dnia, a nie jakości i składu minerałów i witamin. Bardzo łatwo wówczas powrócić do starych nawyków żywieniowych i ponownie przybrać na wadze, co na pewno nie polepszy samopoczucia i zdrowia.
Co zamiast diety cud?
Warto wprowadzić do swojego codziennego funkcjonowania kilka zasad, które pomogą ukształtować dobre dla naszego zdrowia i samopoczucia nawyki. Wówczas nie będzie potrzebna żadna dieta cud. Oto kilka wskazówek:
- Znajdź swoją motywację, która pozwoli na zmiany, niech to będzie profilaktyka zdrowia, polepszenie wyglądu, samooceny.
- Uzbrój się w cierpliwość, stawiaj sobie realistyczne cele i bądź konsekwentna. Nie schudnie się z dnia na dzień!
- Nie zaczynaj odchudzania od wcześniejszego najedzenia się do syta.
- Ureguluj ilość spożywanych posiłków w ciągu dnia, jedz o regularnych porach i nie podjadaj.
- Jedz powoli, w spokoju, celebruj każdy posiłek
- Jedz urozmaicone posiłki, bogate w różnorodne składniki odżywcze, unikaj dużych ilości cukrów i białek.
Diety cud, mimo że przynoszą bardzo szybką zmianę wagi nie są bezpieczne dla naszego zdrowia. Nie pozwalają nam tak naprawdę nauczyć się racjonalnego i zbilansowanego odżywiania, a więc nie wpływają na nasze nawyki. Większość osób po zakończeniu diety wraca do wcześniejszego jadłospisu. Doprowadzają tym samym do efektu jo-jo, ciągłej frustracji i niezadowolenia ze swojego wyglądu. Zbędne kilogramy można owszem utracić, ale w dłuższym okresie czasu i stosując się do zaleceń specjalistów mających wiedzę z zakresu zdrowego odżywiania. Należy o tym pamiętać zanim zdecydujemy się na kolejną dietę „cud”.
Kiedy ludzie pozbawiaja sie mocy, zyjac na zasadzie uwarunkowanych reakcji, biora na siebie falszywa odpowiedzialnosc i obowiazek wobec uwarunkowan z przeszlosci. Tlumia natomiast w sobie prawdziwa odpowiedzialnosc bycia tworcza istota ludzka, uczestniczaca w naturalnym procesie ewolucji ludzkiej swiadomosci. Nie ma to oczywiscie wielkiego wplywu na caloksztalt zmian we wszechswiecie, jednak brak naszego swiadomego udzialu w tym procesie, opoznia nasza droge do poszerzenia swiadomosci i ponownego polaczenia z naszym prawdziwym Ja.