Jak zacząć odchudzanie: wskazówki dla początkujących?
Aktualizacja: 12 marca, 2024
Jeśli jesteś osobą z nadmierną masą ciała i podejmujesz decyzje o konieczności redukcji zbędnych kilogramów ten artykuł jest dla Ciebie! Sprawdź w jaki sposób rozpocząć odchudzanie, jakie kroki podjąć żeby uzyskać zdrowy spadek masy ciała i cieszyć się zgrabną sylwetką i dobrym samopoczuciem.
Od czego zacząć odchudzanie?
Twoja waga wskazuje zbyt dużą cyfrę, a spodnie z poprzedniego sezonu są za ciasne? Może wyniki badań wskazują na konieczność zmiany sposobu życia? Nie ważne jakie czynniki stały za podjęciem decyzji o redukcji masy ciała, ważne jest to, że od tego momentu rozpoczynasz walkę nie tylko o swoje samopoczucie, ale przede wszystkim o zdrowie! Decyzja podjęta i co dalej? Jak zabrać się za odchudzanie krok po kroku?
Nastaw się na trwałą zmianę stylu życia!
Przede wszystkim należy rozpocząć ten etap od prawidłowego nastawienia psychicznego co do przebiegu oraz efektów naszych działań. Odchudzanie to nie krótki proces mający na celu redukcje danej ilości kilogramów, a ciąg postępowań na całe życie mające na celu zmianę nawyków żywieniowych, których wynikiem będzie spadek masy ciała oraz poprawa stanu zdrowia. Proces ten zazwyczaj jest długofalowy oraz trudny, bo obejmuje wiele wzlotów i upadków podczas zmiany swoich nawyków, jednak tylko taki sposób myślenia i działania jest prawidłowy jeśli chcemy osiągnąć trwały efekt swoich działań.
Skorzystaj z pomocy specjalisty.
Jeśli chcemy mieć pewność, że nasz jadłospis będzie prawidłowo zbilansowany w stosunku do zapotrzebowania organizmu najlepiej odchudzanie rozpocząć od wizyty u specjalisty – dietetyka. Przeprowadzi on pełny wywiad zdrowotno-żywieniowy i dostosuje plan żywieniowy do potrzeb organizmu oraz preferencji żywieniowych pacjenta.
Podejdź do odchudzania rozsądnie!
Pamiętaj, że każdy organizm jest inny, stąd i zapotrzebowanie na składniki odżywcze, energię, witaminy i składniki mineralne dla każdej osoby może się różnic. Z tego powodu nieskuteczną metodą służącą zdrowemu odchudzaniu będzie korzystanie z gotowych diet, które nie są zbilansowane indywidualnie pod zapotrzebowanie Twojego organizmu. Mimo to, że ich stosowanie może przynieść korzyści związane ze spadkiem masy ciała, może również powodować ubytki masy mięśniowej czy niedobory ważnych składników , które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Wiesz już przecież, że odchudzanie polega na trwałej zmianie stylu życia, stąd należy podejść do tego rozsądnie i skorzystać z jadłospisów, które nie tylko będą działały korzystnie na masę ciała, ale również poprawią Twoje zdrowie i samopoczucie.
Czy można schudnąć bez wprowadzania specjalnej diety?
Redukcja masy ciała nie wymaga obowiązkowo wprowadzania specjalnych diet, a konieczność ich wprowadzenia zależna jest to od stanu zdrowia naszego organizmu. W wielu sytuacjach samo wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych i regularnej aktywności fizycznej umożliwia osiągnięcie ujemnego bilansu kalorycznego i spadek masy ciała. Często więc wprowadzenie prawidłowego stylu życia jest kluczem dla utrzymania zdrowia i smukłej sylwetki. Wielu osobom wystarczy więc przestrzegać odpowiedniej jakości spożywanych produktów z ograniczeniem słodyczy, produktów przetworzonych i słonych przekąsek, aby cieszyć się spadkiem masy ciała. Wydaje się, że czasami na pierwszym etapie zmiany stylu życia stosowanie się do zaleceń żywieniowych oraz rozpoczęcie regularnej aktywności fizycznej jest skuteczną drogą do osiągnięcia sukcesu w procesie zdobywania zdrowych nawyków w swoim życiu.
Czy można schudnąć bez ćwiczeń?
Spadek masy ciała bez wprowadzania dodatkowych sesji aktywności fizycznej jest możliwy jeśli w dużym uproszczeniu suma energii pochodząca ze spożytego jadłospisu jest mniejsza niż wydatek energetyczny naszego organizmu. Należy jednak podkreślić, że aktywność fizyczna nie służy jedynie spadkom masy ciała, ale wpływa również na wygląd sylwetki oraz przede wszystkim ma korzystne działanie na ogólny stan zdrowia organizmu: poprawia sen, zwiększa wydolność organizmu, poprawia wydolność układu krążenia, poprawia trawienie, poprawia odporność i nastrój. Stąd warto zachęcać do regularnego uprawiania aktywności fizycznej na każdym etapie swojego życia. Co więcej regulane ćwiczenia nie muszą być oparte na wielu godzinach spędzonych w siłowni, ale również obejmują spacery czy jazdę na rowerze.
Jakie tempo odchudzania jest zdrowe?
Szacuje się, że prawidłowe tempo odchudzania wynosi ok 0,5- 1 kg tygodniowo, stąd nie można stawiać sobie za cel spadku zbyt dużej ilości masy ciała w krótkim czasie, ponieważ najważniejszym elementem odchudzania jest utrzymanie zdrowia. Proces zmiany stylu życia jest długotrwały, wymaga cierpliwości i często spotyka się z wieloma wątpliwościami, jednak ogólne utrzymanie zdrowych zaleceń warunkuje sukces takiego postępowania.
Jak odchudzać się bez efektu jojo?
Często powrót masy ciała spowodowany jest wprowadzeniem krótkotrwałym dużych restrykcji kalorycznych czego wynikiem jest szybki spadek kilogramów, jednak proces ten jest wyczerpujący dla organizmu oraz psychiki odchudzającego. Z tego powodu w pewnym momencie może dojść do poddania się i przerwania restrykcyjnej diety co prowadzi do powrotu do nieprawidłowego sposobu żywienia i wzrastaniu masy ciała. Jedynie trwała zmiana sposobu życia w zakresie sposobu żywienia i aktywności fizycznej pozwala w zdrowym tempie zrzucić zbędne kilogramy i redukuje możliwość powrotu ich w pewnym momencie życia.
Jak się odchudzić z brzucha?
Prawidłowo skomponowana dieta pozwala na spadek tkanki tłuszczowej w obrębie całego organizmu. Stosowanie się do zdrowych nawyków żywieniowych przyniesie więc pozytywny efekt w każdym elemencie naszego ciała. Szansa redukcji tkanki tłuszczowej jedynie z samego brzucha jest więc mała. Dieta działa ogólnie na tkankę tłuszczową w całym organizmie. Można jednak skonsultować się z dietetykiem oraz trenerem personalnym w celu wprowadzenia planu treningowego wspomagającego ten proces.
Jak zacząć odchudzanie po 40 roku życia?
Każdy wiek jest dobrym, aby zawalczyć o swoje zdrowie. Z tego powodu warto wprowadzić zmiany w zakresie żywienia niezależnie od wieku, aby cieszyć się ich pozytywnym wpływem na organizm. Prawdą jest, że im jesteśmy starsi tym mówi się o trudniejszym podjęciu się wyzwań dotyczących zmiany dotychczas wyuczonych nawyków, jednak siła woli i determinacja są kluczowe do osiągnięcia sukcesu. W celu zwiększenia swojej szansy na trwałą zmianę stylu życia warto zaangażować w ten proces całą swoją rodzinę, aby wspólnie wspierać się na każdym etapie zmian oraz wzajemnie edukować na temat istotności sposobu żywienia na zdrowie i sprawność człowieka.
Zmiana stylu życia obejmująca wprowadzenie prawidłowych nawyków żywieniowych oraz regularnej aktywności fizycznej wydaje się skuteczną drogą do redukcji masy ciała oraz poprawy stanu zdrowia osób borykających się z nadwagą czy otyłością.
Teresa Makowiec-Dąbrowska., Wpływ aktywności fizycznej w pracy i życiu codziennym na układ krążenia, Forum Medycyny Rodzinnej 2012, tom 6, nr 3, 130–138
Lucyna Ostrowska., Leczenie dietetyczne otyłości— wskazówki dla lekarzy praktyków., Forum Zaburzeń Metabolicznych 2010, tom 1, nr 1, 22–30