Najważniejszy posiłek dnia, czyli śniadanie z perspektywy dietetyka

16 18 20

Wielu dietetyków podkreśla znaczenie pierwszego posiłku dnia, czyli śniadania. To ono ma ponownie rozbudzić nasz metabolizm i dać sporą dawkę energii na rozruch dla naszego ciała. Zadbajmy więc, aby nasz start w kolejny dzień był pełen zdrowych kalorii, które pomogą utrzymać nasze ciało w ciągłym ruchu aż do następnego posiłku.

Śniadanie mistrzów

Jednym z najczęstszych błędów żywieniowych jest pomijanie śniadania i zjadanie ostatniego posiłku zaraz przed snem. Warto wiedzieć, że śniadanie, jako jedyny posiłek w ciągu dnia w 100% będzie spalony, nawet przy minimalnej aktywności. Nie powinniśmy, więc przejmować się dodatkowymi kaloriami, które zjemy o poranku.

Śniadanie powinno być bogate w węglowodany złożone, dzięki nim utrzymacie uczucie sytości na dłużej i z łatwością wytrzymacie do pory lunchu bez podjadania. Ważne jest również pełnowartościowe białko oraz warzywa i owoce, które powinny znaleźć się w każdym posiłku. Niestety, wielokrotnie zjadamy śniadanie w pośpiechu ograniczając się do chleba z serkiem topionym. A czy zastanawialiście się choć raz nad składem popularnych serków topionych, tak łatwych w rozsmarowywaniu i przechowywaniu? Jeśli poznacie już skład, proponujemy zastąpić je zwykłym twarożkiem, który ma o wiele więcej wartości odżywczych i mniej konserwantów.

Na śniadanie unikajcie również produktów słodkich, jak popularne płatki śniadaniowe, cytrusów, które mogą podrażniać nierozbudzony jeszcze w pełni żołądek, a także napojów gazowanych. Najlepszą propozycją na szybkie i wartościowe śniadanie jest domowe musli. Zapewnia mnóstwo pożywnych węglowodanów złożonych oraz witamin i minerałów znajdujących się w orzechach i suszonych owocach.

Jeśli jesteś fanem jajecznicy, to bardzo dobrze! Jajka są źródłem pełnowartościowego białka. Poznaj sposoby na urozmaicenie jajecznicy, które pozwolą Ci jeszcze bardziej wzbogacić swoje ulubione śniadanie, a także uchronią od nudy na talerzu. Jeśli dbasz o figurę i chcesz, aby Twoje śniadanie było nie tylko zdrowe, ale także dietetyczne, przedstawiamy parę pomysłów, które mamy nadzieje spełnią Twoje wymagania, a wśród nich propozycja na kakaowy omlet!

Nie zapominajmy także o drugim śniadaniu. Zgodnie z zasadami zdrowego żywienia, powinniśmy spożywać 4–5 posiłków dziennie w odstępach 3–4 godzin. Na drugie śniadanie warto wybierać coś lekkiego, najlepiej jakiś owoc, bądź bukiet warzyw.

Szczególnie powinniśmy dbać o posiłki dzieci. Od ich jakości zależy sposób, w jaki będą się rozwijać i rosnąć. Zobacz co najlepiej wybierać na śniadanie i drugie śniadanie dla najmłodszych, aby zapewnić im wszystkie niezbędne składniki odżywcze.  

Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia, więc nie unikaj go! Zadbaj także, aby zawierało wszystkie niezbędne składniki odżywcze, które dadzą Ci energię na cały dzień.

Kup dietę online – od dietetyka
Zobacz również:
Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Najważniejszy posiłek dnia, czyli śniadanie z perspektywy dietetyka - 3.5/5. Oddano 10 głosy.
Autor artykułu: