Sposoby na urozmaicenie jajecznicy. Poznaj niezawodne przepisy!
Aktualizacja: 3 kwietnia, 2024
Niezależnie od przepisu, aby mieć pewność, że posiłek wyjdzie nam smaczny i zdrowy, warto zadbać o dobrą jakość surowców. Jajka powinny pochodzić z pewnego źródła. Dobrze jest wyciągnąć je z lodówki jakiś czas przed smażeniem, a tuż przed użyciem możemy je umyć.
Podstawowa jajecznica
Jajka zawiera wiele cennych witamin i minerałów, dlatego warto je wprowadzić do swojej diety. W skład podstawowej formy jajecznicy wchodzą zazwyczaj dwa jajka, odrobina rozgrzanego masła oraz sól i pieprz dodawane na końcu smażenia. Jednak taka forma szybko może nam się znudzić, dlatego warto dodać do niej ulubione składniki, aby urozmaicić jej smak.
Jak długo smażyć? Niektóre przepisy podają, iż należy ściągnąć patelnię z ognia, gdy tylko jajka zaczynają robić się suche, dochodzi wówczas do całkowitego ścięcia białek. Są również tacy, którzy nie są zwolennikami półpłynnej formy jajecznicy, wolą jej całkowicie ściętą odmianę.
Dodatki do jajecznicy
Wśród dodatków do jajecznicy największą popularnością cieszą się: śmietana dodana pod koniec smażenia, boczek i cebulka nieco przysmażone przed dodaniem jajek, pomidory i grzyby lekko duszone oraz szczypiorek. Warto eksperymentować, aby znaleźć swoją ulubioną odmianę, wśród przypraw królują podstawowe: sól i pieprz.
Jajecznica – przepisy
Przygotowanie: przyrządzanie zaczynamy od wlania na jeszcze zimną patelnię porcji jajek oraz dodania nieco masła. Wraz ze wzrostem temperatury cały czas energicznie mieszamy, a gdy jajka zaczynają się ścinać, ściągamy patelnię z ognia. Gdy nieco ostygnie znów umieszczamy ją na ogniu, i powtarzamy tę czynność do uzyskania jednolitej, kremowej konsystencji. Jest to główny i najbardziej charakterystyczny czynnik tej odmiany jajecznicy.
Możemy również pod koniec smażenia dodać nieco śmietany. Dzięki niej potrawa uzyska ciekawy smak i jeszcze bardziej kremową konsystencję.
Składniki dodatkowe, których możemy użyć:
- śmietana lub mleko
- boczek, szynka lub kiełbasa
- cebula oraz ewentualnie czosnek
- grzyby (np. pieczarki)
- pomidory
Przygotowanie: cebulę najpierw kroimy cienko i wrzucamy na niewielką ilość rozgrzanego masła i smażyć mieszając, aż będzie miękka. Przeciśnięty i rozdrobniony czosnek dodajemy chwilę później. Kiełbasę i boczek wrzucamy na gorącą patelnię i smażymy krótką chwilę. Następnie dodajemy wcześniej pokrojone pieczarki i pomidory. Dla uzyskania bardziej kremowej konsystencji, można dodać łyżkę śmietanki lub mleka. Jajek nie należy ubijać zbyt dokładnie, jedynie lekko roztrzepać je widelcem.
Możemy dodać przyprawy takie jak oregano i bazylia lub mieszankę w postaci ziół prowansalskich.
Jeżeli lubimy eksperymentować, możemy:
- Zamiast na maśle, przygotować jajecznicę na odrobinie mleka. Gdy osiągnie wysoką temperaturę, dodajemy jajka.
- Rozdzielamy jajka, tak aby na początku dodać białka, a po ich ścięciu umieszczamy na patelni żółtka.
- Jajka przed umieszczeniem na patelni możemy rozbić trzepaczką w misce, dodać odrobinę soli i dopiero wlać na patelnię.
Jak widać metod przygotowania jajecznicy jest mnóstwo, a ogranicza nas jedynie wyobraźnia. Nie bójmy się eksperymentować, Smacznego!