Domowe musli. Zdrowa alternatywa dla tradycyjnego śniadania
Domowe musli jest świetną opcją na pożywne i smaczne śniadanie. Kiedyś musli było mieszanką płatków zbożowych, bakalii i suszonych owoców, dziś istnieje więcej wersji tego produktu – musli light, czekoladowe czy granola. Dla wielu zaskoczeniem może być fakt, iż musli choć powszechnie uważane za wyjątkowo zdrowe, nie zawsze takie jest.
Niestety, jak większość produktów dostępnych na sklepowych półkach musli coraz częściej wzbogaca się o składniki mające poprawić jego wygląd i uatrakcyjnić smak. Nie trudno znaleźć też produkt obciążony dodatkową ilością cukru, zbędnych kalorii, tłuszczów i węglowodanów. Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na musli typu granola.
To chyba jedna z najsmaczniejszych wersji musli. Uzyskuje się ją po wcześniejszym upieczeniu mieszanki płatków zbożowych, orzechów, owoców. W celu poprawienia smaku dodaje się do niej spore ilości cukru, a także tłuszcz, dzięki któremu granola jest tak chrupiąca. Ten rodzaj musli przeważnie jest produktem o znacznie większej zawartości tłuszczu i kalorii w porównaniu z jego naturalnym odpowiednikiem. W zastępstwie cukru coraz częściej stosuje się syrop glukozowo-fruktozowy. Jest tańszy, łatwiejszy do pozyskania, lepiej się rozpuszcza i w przeciwieństwie do zwykłego cukru – nie krystalizuje. Badania wykazały, że składnik ten przyczynia się do powstawania miażdżycy, cukrzycy, nadciśnienia, co więcej, powoduje szybsze tycie.
Istnieją inne rodzaje musli, których powinniśmy unikać, na przykład czekoladowe lub w polewie smakowej. Są to produkty wysoko przetworzone, mające zwykle bardzo długą listę składników, dlatego też szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na to, co zawierają. Nierzadko, musli smakowe jest źródłem nie tylko dużych ilości niezdrowego cukru, ale jak się okazuje także składników wykazujących działanie toksyczne. Jednym z nich może być karmel amoniakalny, syntetyczny barwnik znany również pod symbolem E 150c. Przeprowadzone badania wykazały, że składnik ten wywołuje nadpobudliwość, może niekorzystnie wpływać na żołądek i wątrobę, a nawet na płodność. Innym komponentem występującym w wysoko przetworzonym musli są utwardzone tłuszcze roślinne, czyli izomery trans kwasów tłuszczowych, będące poważnym zagrożeniem dla naszego zdrowia. Stwierdzono, że są przyczyną znacznie częstszych problemów z sercem, powodują występowanie cukrzycy, tworzą w żyłach trwałe złogi przyczyniając się w ten sposób do rozwoju miażdżycy. To właśnie one są przyczyną wylewów, zawałów serca oraz raka jelita grubego.
Zdrowe musli
Musli w naturalnej postaci jest wartościowym posiłkiem o dużej zawartości błonnika i składników odżywczych. W porównaniu ze zwykłymi płatkami kukurydzianymi, zawartość błonnika w musli jest trzykrotnie większa. Zawiera również 12 razy więcej wapnia i o 50 % więcej żelaza. To najmniej kaloryczna i najzdrowsza wersja popularnych płatków śniadaniowych. Naturalne musli z dodatkiem suszonych owoców zawiera pektyny, znane z właściwości obniżających poziom złego cholesterolu we krwi oraz polifenole opóźniające procesy starzenia. Do musli dodaje się również orzechy będące bogatym źródłem białka, witamin i mikroelementów, a oprócz tego zdrowych tłuszczów.
Podstawowym składnikiem zdrowego musli są nisko przetworzone płatki owsiane charakteryzujące się wysoką zawartością błonnika, węglowodanów złożonych, roślinnego białka, mikroelementów i cennych witamin z grupy B oraz składników mineralnych jak fosfor, potas i magnez.
Musli może być przyrządzone również z płatków żytnich, będących źródłem nie tylko cennego błonnika, ale także witaminy PP znanej z dobroczynnego wpływu na kondycję serca. Innym równie cennym składnikiem musli mogą być płatki orkiszowe obniżające poziom złego cholesterolu we krwi. Coraz częściej w celu przyrządzenia zdrowego musli stosuje się również płatki ryżowe będące źródłem witamin i mikroelementów, znanych z właściwości obniżających ciśnienie krwi.
Domowe musli
Domowe musli jest niezwykle proste, a jego przygotowanie nie zabiera dużo czasu. Przyrządzenie takiego posiłku zależy przede wszystkim od indywidualnych upodobań. Zdrowe, domowe musli składa się z mieszanki dowolnych płatków zbożowych, owoców suszonych lub świeżych, orzechów i bakalii z dodatkiem mleka, jogurt naturalnego lub kefiru. Aby dodatkowo wzbogacić jego smak można użyć również cynamonu, wanilii lub kakao. Cennym składnikiem musli może być również siemię lniane, poprawiające pracę jelit lub preparowany amarantus będący źródłem takich minerałów jak żelazo magnez, potas, fosfor i wapń. Dzięki dużej zawartości żelaza jest pomocny przy leczeniu anemii, ponadto zalecany jest także w diecie kobiet w ciąży.
Przykładowy przepis na domowe musli.
Składniki:
- 1 szklanka płatków owsianych, żytnich lub jęczmiennych
- ¾ szklanki mleka, jogurtu naturalnego lub kefiru
- 1 jabłko
- garść jagód, malin, jeżyn lub innych owoców
- ½ szklanki płatków migdałowych
- 1 łyżka miodu
- ¼ łyżeczki cynamonu
Jabłko należy obrać i pokroić w drobną kostkę. Wszystkie suche składniki wsypać do średniej wielkości miski, a następnie dodać mleko (jogurt lub kefir opcjonalnie), a na końcu miód. Wszystko dokładnie wymieszać.
Nie ma nic prostszego od przygotowania pysznego, pożywnego, a co najważniejsze zdrowego, domowego musli. Taki posiłek dostarczy nam niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania składników. Co więcej, możemy przyrządzić go zawsze, kiedy mamy na to ochotę. Produkty sklepowe nawet w połowie nie są tak wartościowe jak te, które jesteśmy w stanie sami przygotować w domu. Dlatego odrzućmy je na bok, a w zamian otrzymamy rewelacyjny sposób na zdrowy posiłek dla całej rodziny.