5 pomysłów na zdrowe śniadania do szkoły
Aktualizacja: 11 kwietnia, 2024
Czemu drugie śniadanie jest takie ważne? Sprawdź, jak przygotować dziecku wartościowe drugie śniadanie do szkoły!
Każdy dzień w szkole to dla dziecka kolejna dawka nowych, ekscytujących wyzwań. Pamiętajmy, że energia z jaką działają nasze pociechy, nie bierze się znikąd. Aby mogły zdobywać wiedzę i dokazywać z rówieśnikami, potrzebują solidnego posiłku, którym jest drugie śniadanie.
Zdrowe śniadania do szkoły
Czemu drugie śniadanie jest takie ważne? Z kilku powodów. Pierwszym z nich jest fakt, że wciąż duża liczba dzieci nie je w domu śniadania przed wyjściem do szkoły. Choć jest to ewidentny błąd żywieniowy, w niektórych sytuacjach zwyczajnie nie ma czasu na porządny posiłek przed ósmą rano. Dlatego drugie śniadanie często jest tak naprawdę pierwszym posiłkiem dziecka.
Po drugie, nawet po zjedzonym w domu śniadaniu, dziecko zrobi się głodne w ciągu kilku godzin. Drugie śniadanie da mu zastrzyk energii potrzebny do nauki. Dodatkowy posiłek w ciągu dnia to również szansa na dostarczenie większej ilości ważnych składników mineralnych i witamin, których dzieci potrzebują, aby prawidłowo się rozwijać. Lepsze odżywienie organizmu przekłada się także na lepszą odporność, a to ważne, szczególnie w okresie jesienno-zimowym.
Trzecim powodem, dla którego warto dawać dzieciom drugie śniadanie do szkoły jest uczenie ich zdrowego nawyku, jakim jest regularne spożywanie posiłków w ciągu dnia. Jedzenie co 3–4 godziny usprawnia przemianę materii, zapobiega napadom głodu oraz chęci na podjadanie niezdrowych przekąsek od kolegów.
Jak powinno wyglądać zdrowe drugie śniadanie?
Dobrze skomponowany posiłek powinien zawierać produkty zbożowe jako źródła cennych węglowodanów. Najczęściej jest to chleb, jako podstawa tradycyjnej kanapki, ale do drugiego śniadania można wykorzystać również tortillę, ryż, lub kaszę. Warto wprowadzać dziecku pełnoziarniste produkty zbożowe, które dodatkowo zawierają więcej błonnika, niż produkty z jasnej mąki.
Do tego, w posiłku powinno się znaleźć źródło białka, którym może być mięso, produkty mleczne, ryby, jaja, a nawet nasiona roślin strączkowych. Mogą być składnikiem kanapki, ale warto sprawdzić, jak spodobają się dzieciom w sałatce.
W drugim śniadaniu nie powinno też zabraknąć tłuszczu. Jest on równie ważnym składnikiem budulcowym dla organizmu jak białko, ponadto dostarcza energii. Tłuszcze użyte w drugim śniadaniu dla dziecka powinny być dobrej jakości. Oznacza to, że najlepiej używać oleju roślinnego, masła czy masła roślinnego. Nie powinno się dawać dzieciom smalcu, oleju kokosowego czy palmowego ze względu na wysoką zawartość nasyconych kwasów tłuszczowych, które niekorzystnie wpływają na układ krążenia.
Nieodłącznym elementem drugiego śniadania powinny być warzywa oraz owoce. Są one głównym źródłem witamin, przeciwutleniaczy oraz składników mineralnych. Jednocześnie dostarczają dzieciom błonnika i pozwalają dłużej utrzymać uczucie sytości, bez znacznego zwiększania kaloryczności posiłku.
Kaloryczność posiłku do szkoły zależy od wieku, płci i aktywności dziecka. Chłopcy mają większe zapotrzebowanie na energię niż dziewczynki. Więcej kalorii będą potrzebowały też dzieci, które mają dużo ruchu w ciągu dnia.
Najlepiej bazować na produktach, które dziecko lubi. Czasem warto jednak „zaryzykować” i zaproponować mu coś nowego. Starsze dzieci warto zaangażować w przygotowywanie swojego drugiego śniadania. Dzięki temu zaczną się uczyć samodzielności i zarządzania swoim czasem. Jednocześnie wspólne szykowanie posiłku może sprawić, że dla dziecka będzie on atrakcyjniejszy i chętniej go zje.
Drugie śniadanie to również napoje. Warto od najmłodszych lat pokazywać dzieciom, że najlepszym napojem jest woda. Soki i słodzone napoje należy postrzegać raczej jako słodką przekąskę niż wartościowy napój. Ze względu na wysoką zawartość cukrów takie produkty mogą dostarczać znacznych ilości kalorii, a przy tym niekoniecznie dobrze nawadniają.
Zdrowe przekąski do szkoły
Oprócz drugiego śniadania, warto też pomyśleć o drobnej przekąsce, szczególnie, jeśli dziecko zostaje w szkole na dłużej, na przykład na dodatkowych zajęciach. Najlepiej, żeby to były warzywa, owoc lub niesłodzone produkty mleczne, jak jogurt czy twarożek. Słodycze dostarczają dużych ilości cukrów i tłuszczu, ale nie są sycące ani nie dostarczają zbyt wielu witamin, czy składników mineralnych. Ich częste spożywanie przez dzieci utrwala złe nawyki żywieniowe oraz sprzyja nadwadze i otyłości.
5 pomysłów na zdrowe śniadania do szkoły
Składniki:
- tortilla pełnoziarnista –1 sztuka
- szynka z indyka – 2 plastry
- papryka czerwona – 1/3 średniej
- sałata – 2 liście
- kukurydza – 2 łyżki
- jogurt naturalny – 2 łyżki
- pieprz – szczypta
- zioła prowansalskie – ½ łyżeczki
- Do jogurtu dodać pieprz i zioła prowansalskie.
- Na placku tortilli układać kolejno sałatę, wędlinę, kukurydzę i pokrojoną w cienkie paseczki paprykę.
- Na koniec polać zawartość tortilli sosem z jogurtu i przypraw i zawinąć w rulon.
Składniki:
- makaron pełnoziarnisty – 50g
- oliwki – 1 łyżka
- ser typu Feta, 12% tłuszczu – 40g
- pomidory koktajlowe – 6 sztuk
- oliwa z oliwek – 1 łyżka
- rukola – 1 garść
- oregano suszone – ½ łyżeczki
- Makaron ugotować według instrukcji na opakowaniu.
- Ser feta pokroić w drobną kostkę, a pomidory koktajlowe w ćwiartki i dodać do makaronu, razem z oliwkami.
- Dodać oregano i oliwę z oliwek. Na wierzch położyć rukolę.
Składniki:
- jogurt naturalny – 180g
- płatki owsiane – 3 łyżki
- ulubione owoce, np. truskawki – 1 garść
- banan – ½ sztuki
- Płatki zalać około szklanką wrzątku i zostawić na noc. Rozmrozić truskawki.
- Rozmoczone płatki zmiksować z resztą składników, gotowy koktajl przelać do butelki, lub shakera
Składniki:
- płatki zbożowe (owsiane, orkiszowe, jęczmienne, lub mieszanka) – 4 łyżki
- miód – 1 łyżka
- orzechy – 1 łyżka
- jogurt naturalny – 150g
- jabłko – 1 średnie
Płatki wsypać do pudełka śniadaniowego i zalać niewielką ilością wrzątku. Czekając, aż płatki przestygną, zetrzeć jabłko na tarce. Do płatków dodać miód, orzechy i starte jabłko. Jogurtem można zalać całość od razu lub dać go dziecku osobno.
- bułka grahamka – 1 sztuka
- ser żółty – 2 plastry
- sałata – 1 liść
- kiełki rzodkiewki – 1 łyżka
- pomidorki koktajlowe – 5 sztuk
- przecier pomidorowy – 1 łyżka
Literatura:
- Hamułka J., Gronowska-Senger A., Tomala G. „Częstotliwość i wartość energetyczna śniadań spożywanych przez młodzież szkół ponadpodstawowych” , ROCZN. PZH, 2002, 53, NR 1
- Sińska B., Kucharska A., Michota- Katulska E., Zegan M., „Śniadania uczniów szkół podstawowych – ocena jakościowa”, PIELĘGNIARSTWO POLSKIE NR 3 (57) 2015