Płatki jaglane – indeks glikemiczny, kalorie, przepisy. Jak gotować płatki jaglane?
Aktualizacja: 20 maja, 2024
Płatki jaglane to propozycja naturalnie bezglutenowych płatków zbożowych produkowanych z drobnych, żółtych ziarenek prosa. Podobnie jak wszystkie produkty zbożowe charakteryzują się one wysoką zawartością witamin z grupy B, a ponadto stanowią źródło kwasu krzemowego, budującego włosy, skórę i paznokcie, witaminy E oraz pierwiastków śladowych, takich jak wapń, żelazo, potas, fosfor, cynk i mangan.
Płatki jaglane – indeks glikemiczny, kalorie
Płatki jaglane charakteryzują się jasnożółtą barwą, okrągłym kształtem i dużą chłonnością wody. Smak przygotowanych do spożycia płatków jest delikatny, neutralny i nie odbiega od smaku charakterystycznego dla kaszy jaglanej, z której są produkowane. 100 g suchych płatków jaglanych dostarcza ok. 360 kcal, które pochodzą z 10 g białka, 4 g tłuszczu oraz 69 g węglowodanów skrobiowych.
Płatki jaglane w porównaniu z innymi płatkami zbożowymi (np. owsianymi, żytnimi, jęczmiennymi) cechują się niską zawartością błonnika pokarmowego. W 100 g suchych płatków znajdują się tylko ok. 3 g błonnika pokarmowego, z czego 2 g stanowią błonnik nierozpuszczalny w wodzie, a pozostałą część – rozpuszczalny. Niska zawartość włókna pokarmowego oraz sposób produkcji płatków z kaszy wpływają niekorzystnie na wartość indeksu glikemicznego, który w przypadku płatków jaglanych określany jest jako wysoki. Z tego powodu osoby z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej (jak cukrzyca, insulinooporność itd.) powinny łączyć płatki jaglane w posiłku z produktami będącymi źródłem białka (np. jogurt, twaróg), tłuszczu (oleje, orzechy, awokado) i/lub błonnika (otręby, płatki owsiane, żytnie, jęczmienne), co spowoduje obniżenie ładunku glikemicznego całego dania i nie będzie skutkowało nagłym skokiem poziomu glukozy we krwi. Osoby te równocześnie powinny unikać spożywania płatków jaglanych podanych tylko z owocami suszonymi i/lub świeżymi, gdyż wówczas ilość węglowodanów łatwo przyswajalnych z posiłku rośnie, powodując niepożądane skoki poziomu cukru we krwi. O właściwościach i wartościach odżywczych płatków jaglanych przeczytasz także tutaj.
Jak gotować płatki jaglane?
Jeśli nie dysponujesz długim czasem na przygotowanie śniadania lub nie należysz do osób, których gotowanie jest pasją, zdecydowanie polecam płatki jaglane, ponieważ ich przygotowanie do spożycia zajmuje dosłownie kilka chwil. Są dwie opcje: zalanie ich ciepłą wodą, podgrzanym sokiem lub ciepłym mlekiem oraz ugotowanie płatków. W przypadku opcji pierwszej wystarczy odpowiednią ilość płatków umieścić w miseczce, zalać ciepłym płynem i odczekać ok. 5 minut, aż staną się miękkie. Wybierając opcję drugą, wodę, sok lub mleko podgrzewamy w garnku, po czym dorzucamy płatki w dowolnym momencie gotowania i kontynuujemy gotowanie do momentu, aż płatki zgęstnieją. Ile płynu należy użyć? Najlepiej zachować stosunek: 1 część płatków do 2 części wody, przy czym do gotowania lepiej wykorzystać trochę więcej płynu, gdyż jego część wyparuje. Gotowe płatki można zblendować, tworząc smaczny jaglany budyń, lub połączyć z jogurtem, maślanką, kefirem oraz owocami czy orzechami, komponując atrakcyjny i zdrowy posiłek.
Płatki jaglane z powodzeniem można wykorzystać również na sucho, jako składnik ciasteczek zbożowych, deseru owocowo-mlecznego, koktajlu, do zagęszczania masy na kotlety lub do ciasta, aby wzbogacić i urozmaicić jego smak. Przepisy na dania fit z płatkami jaglanymi znajdziesz także tutaj.
Płatki jaglane – przepisy
Składniki:
- 5 łyżek płatków jaglanych,
- 1 łyżka otrębów pszennych,
- garść migdałów,
- 1 duży banan.
Sposób przygotowania: płatki wraz z otrębami i migdałami wymieszaj w miseczce, a następnie zalej wrzątkiem, aby woda sięgała ok. 1,5 cm powyżej mieszanki suchych składników. Przykryj talerzykiem i odczekaj ok. 5 minut, aż płatki zmiękną. Wtedy dodaj pokrojonego w plasterki banana. Możesz posypać danie cynamonem i kardamonem do smaku.
Składniki:
- 1 szklanka płatków jaglanych,
- 5 łyżek wiórków kokosowych,
- 3 łyżki miodu płynnego,
- 3 łyżki oleju rzepakowego,
- ¼ łyżeczki sody lub proszku do pieczenia,
- ewentualnie 2–3 łyżki wody do uzyskania odpowiedniej konsystencji.
Sposób przygotowania: Nagrzej piekarnik do 180°C, używając termoobiegu lub programu góra-dół. W misce wymieszaj płatki z wiórkami kokosowymi. Dodaj mokre składniki i wymieszaj całość ręcznie lub za pomocą miksera. Uformuj ok. 10–12 ciasteczek (gotowe ciasto powinno łatwo wyrabiać się w dłoniach), które układaj na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Wstaw do piekarnika i piecz do zezłocenia, czyli ok. 15 minut.
Płatki z prosa stanowią smaczną i zdrową alternatywę dla innych zbożowych płatków oferowanych przez producentów żywności. Są łatwe w przygotowaniu, neutralne i delikatne w smaku, dzięki czemu dobrze komponują się z wieloma składnikami. Ze względu na wysoki indeks glikemiczny warto łączyć je z nabiałem, orzechami i otrębami.
Literatura:
- Achremowicz B., Kaszuba J., Puchalski C., Wiśniewski R., Porównanie cech fizycznych i sensorycznych płatków zbożowych różnego pochodzenia, Żywność. Nauka. Technologia. Jakość, 2016, 6, 109, s. 55–63,
- Achremowicz B., Kaszuba J., Puchalski C., Wiśniewski R., Płatki zbożowe – ocena porównawcza. Cz. 1. Porównanie składu chemicznego i mineralnego, Postępy Techniki Przetwórstwa Spożywczego, 2016, 2, s. 97–102.
Ponoć ostatnie badania wykazały niski IG płatków. Zalewam gorącą wodą a po chwili dolewamy mleko. Błonnika czasami wystarczy mniejszą ilość. Ja odeszłam od owsianka bo jelita trzeszczały