Zdrowe drugie śniadanie – niezawodne pomysły!
Aktualizacja: 20 maja, 2024
Drugie śniadanie jest często niedocenianym lub pomijanym elementem codziennej diety, chociaż jego spożywanie przynosi same korzyści. Dzięki dodaniu tego posiłku do naszej diety unikniemy kilkugodzinnych przerw w jedzeniu, co pozytywnie wpłynie nie tylko na zdrowie, ale także na wyniki naszej pracy czy nauki.
W pracy, w szkole lub na uczelni zazwyczaj nie mamy czasu na zjedzenie pożywnego, drugiego śniadania. Zamiast zabierać ze sobą samodzielnie zrobiony posiłek kupujemy niezdrowe przekąski, które podjadamy do momentu, aż będziemy mieli okazję zjeść obiad. Zazwyczaj w drodze do pracy czy na przerwie między zajęciami kupujemy np. batonika.
Jeśli dołączymy do tego prace w trybie siedzącym lub siedzenie na przez kilka godzin na zajęciach to w bardzo łatwy sposób możemy nabawić się w przyszłości problemów z dodatkowymi kilogramami. Spożywanie wysokoprzetworzonych produktów, które do tego zawierają mnóstwo cukru i soli skutkuje tym, że coraz więcej ludzi ma problemy z nadwagą.
Zdrowe drugie śniadanie
Drugie śniadanie powinno zaspokajać około 10% całodziennego zapotrzebowania na energię oraz składniki odżywcze. W dzisiejszym tempie życia, gdzie pierwsze śniadanie zastępowane jest często szybką kawą ma to wręcz kluczowe znaczenie. Drugie śniadanie musi bowiem dostarczyć nam często odpowiedniej ilości energii na kilka godzin pracy czy nauki.
Pomijanie II śniadania spowodowane jest zazwyczaj brakiem czasu oraz chęci do przygotowania go z samego rana. Jeśli jednak podejmiemy się tego zadania będziemy odczuwać z pewnością same korzyści.
II śniadanie powinno spożywać się około 3 godziny po I śniadaniu. Jeśli chodzi o jego skład, to pomijając jedzenie typu Fast food oraz słodycze, ogranicza nas tylko wyobraźnia. Jest wiele rodzajów przekąsek, które przygotowuje się szybko lub można przygotować je dzień wcześniej.
Pomysł na drugie śniadanie
Jogurt z dodatkami:
Do jogurtu naturalnego dodajemy odrobinę suszonych owoców, orzechów, płatków zbożowych lub otrębów.
Warzywa:
Pokrojona w słupki marchewka, ugotowane różyczki brokuła lub kalafiora, kawałki papryki, pomidorki koktajlowe.
Owoce:
Jabłka, banany, mandarynki, śliwki, pomarańcze, kaki, granat, mango.
Serek wiejski z warzywami:
Serek wiejski z dodatkiem pokrojonego ogórka, papryki, pomidora rzodkiewki lub natki pietruszki.
Sałatki:
Np. owocowe z jogurtem i bakaliami, warzywne z różnymi rodzajami sałat, pomidorami, papryką, ogórkiem, kurczakiem, tuńczykiem lub sałatka wiosenna z marchewki, pietruszki, selera, kukurydzy, groszku, jabłka i ogórka.
Naleśniki:
Naleśniki np. z serem białym, z warzywami, w postaci tortilli lub z dżemem.
Kasze:
Gryczana na słodko z jabłkiem, cynamonem i orzechami włoskimi. Jaglana z bananami i rodzynkami. Jęczmienna z jogurtem i suszonymi śliwkami. Jaglana z pomidorem i papryką.
Babeczki:
Przygotowane na słono np. z kurczakiem, wędliną, serem żółtym, tuńczykiem, brokułami, dynią, marchewką, kukurydzą, groszkiem lub na słodko z owocami: bananem, jabłkiem, rabarbarem, gruszką lub śliwkami.
Kanapki:
Z pełnoziarnistego chleba z dużą ilością świeżych warzyw, dobrej jakości wędliną, nabiałem.
Dopełnieniem każdego II śniadania jest oczywiście odpowiedni napój. Zrezygnujmy ze słodkich i gazowanych soków na rzecz herbat np. zielonej lub czerwonej, ziół takich jak rumianek, melisa, mięta. Dobrym wyborem będzie też niegazowana woda mineralna lub świeże soki: owocowe lub warzywne. Nie zapominajmy zabierać ze sobą zdrowego II śniadania do pracy, szkoły czy uczelni. Pomoże nam to w utrzymani dobrej linii i doda energii na cały dzień.