Serki topione podczas diety – zrobione samodzielnie nie zaszkodzą naszej figurze!
Aktualizacja: 28 marca, 2024
Serki topione często goszczą w naszej kuchni, zwykle na kanapkach. Gdy jesteśmy na diecie często z nich rezygnujemy ze względu na dużą wartość kaloryczną, jednak możemy je zastąpić domowym serkiem topionym, który na pewno nie zaszkodzi naszej diecie.
Serek topiony a dieta
Niestety serki topione zawierają dużo kilokalorii. W 100 g mają od 250 do 300 kcal. To dosyć dużo jak na produkt, który nie jest niezbędny w naszej diecie. Dlatego zwykle osoby, które chcą zrzucić kilka kilogramów raczej ich unikają.
Dobrym pomysłem jest samodzielne zrobienie takiego serka, na pewno zmniejszy jego kaloryczność i dzięki temu nie będzie on zawierał sztucznych dodatków do żywności, które nam szkodzą. Jeśli chodzi o wartość kaloryczną domowego serka topionego to zawiera on około 80–100 kcal.
Jak zrobić domowy ser topiony?
Zaletą domowych serków topionych jest także to, że można do nich dodawać różne przyprawy, jak kminek, paprykę, tymianek czy bazylię i stworzyć swój ulubiony smak serka.
Składniki:
- 500 g sera chudego twarogowego
- 2 jajka
- 1 łyżeczka sody oczyszczonej
- ½ łyżeczki soli
- 2–3 łyżki 0,5% mleka
- dowolne przyprawy
Przygotowanie: twaróg razem z mlekiem należy zmielić na gładką masę, najlepiej jest do tego użyć blendera. Dodać sól i sodę, odstawić na godzinę. Po tym czasie gotować do momentu, aż zgęstnieje, dodać ulubione przyprawy, wlać do słoików i przechowywać w lodówce.
Zdecydowanie skład takiego serka różni się od kupionego w sklepie. Produkty wytwarzane przemysłowo zawierają najczęściej utwardzone tłuszcze roślinne, fosforany i inne dodatki do żywności.
Suche, nie posmarowane niczym kanapki nie są najlepsze w smaku. Nawet osoby na diecie nie muszą rezygnować ze swoich ulubionych smarowideł. Topiony serek domowy to najlepszy wybór, z powodzeniem zastąpi masło i gotowe, kaloryczne serki.
A w którym momencie dodać jajka? Surowe czy gotowane?