Najpopularniejsze spalacze tłuszczu na redukcje – czym się kierować przy wyborze?
Aktualizacja: 26 lutego, 2024
Spalacze tłuszczu to substancje, które w połączeniu z odpowiednią dietą wspomagają pozbycie się uporczywych zapasów tkanki tłuszczowej i znacznie przyspieszają proces odchudzania. Producenci lubią jednak wypełniać swoje produkty substancjami, które niekoniecznie są skuteczne. Dowiedz się jak wybrać suplementy na uporczywy tłuszcz, by faktycznie działały i nie miały skutków ubocznych.
Przeprowadziłam przegląd najpopularniejszych substancji znajdujących się w spalaczach tłuszczu dla sportowców, zarówno tych słabszych o umiarkowanym działaniu oraz tych silniejszych przeznaczonych na ostatnią wycinkę.
Dla kogo i kiedy spalacze tłuszczu
Spalacze tłuszczu bezapelacyjnie pomagają w procesie odchudzania, ale tylko jeśli razem z nimi współdziałają inne niezbędne elementy, takie jak aktywność fizyczna i odpowiednia dieta na ujemnym bilansie. Zastanawianie się nad kupnem produktu przyspieszającego metabolizm, wzmagającego termogenezę czy polepszającego wykorzystywanie kwasów tłuszczowych wymaga przeanalizowania swoich nawyków żywieniowych oraz stanu zdrowia. W przeciwnym razie może okazać się, że pieniądze zostaną wyrzucone w błoto, a zamiast sobie pomóc – zaszkodzimy.
Nie powinny sięgać po spalacze tłuszczu osoby, które: są nadwrażliwe na kofeinę, cierpią na nadciśnienie lub znaczne niedociśnienie, nadpobudliwość, bezsenność, mają zaburzenia krążenia krwi czy biorą inne preparaty pobudzające. Przeciwwskazane są również spalacze dla: kobiet w ciąży i karmiących, dzieci i młodzieży do 18 roku życia (w przypadku niektórych produktów do 21), osób starszych i cierpiących na choroby metaboliczne w tym nadczynność i niedoczynność tarczycy. Jeśli znajdujesz się w tej grupie, najlepiej skonsultuj wybór takiego środka z lekarzem medycyny sportowej lub trenerem/dietetykiem, którzy pomogą dobrać odpowiedni produkt lub całkowicie sprzeciwią się jego zażywaniu. Wszelkie wątpliwości również powinny być skonsultowane z dietetykiem, który ma specjalizację w zakresie suplementacji.
Dieta jest najważniejszym elementem utraty tkanki tłuszczowej w połączeniu z odpowiednią aktywnością fizyczną – najlepiej treningiem siłowym lub interwałowym. Zazwyczaj preparaty „spalające” tłuszcz są polecane dopiero na ostatnich etapach redukcji, kiedy waga zaczyna stawać w miejscu i stabilizuje się na niesatysfakcjonującym nas poziomie, a poprzez mniej urozmaiconą dietę i mniejszą ilość kalorii odczuwamy spadek poziomu energii, senność i gorszą regenerację. Nie należy w pierwszej kolejności sięgać po spalacze tłuszczu, bowiem nie przekształcą one ani tłuszczu w mięśnie ani go nie usuną, trzeba dać im bodziec do tego, by zaczęły działać, a tym bodźcem są ćwiczenia i dieta.
Substancje zawarte w spalaczach i ich właściwości
L-tyrozyna
Substancja wpływająca na metabolizm przyspieszając jego tempo i wspomagając produkcję hormonów tarczycy. Jest obecna w większości spalaczy tłuszczu jednak jej działanie jest znikome. Skuteczność w oddziaływaniu na poprawę nastroju, pobudzenie oraz przyspieszenie przemiany materii nie daje się odczuć u zdrowego człowieka i tak naprawdę jest to tzw. „wypełniacz”.
Wpływ na spalanie tłuszczu: 3/10
Działanie prozdrowotne: 4/10
L-karnityna
Substancja o rzekomym działaniu odchudzającym, jednak tak naprawdę jest jedynie czystym wypełniaczem, sprzedawanym głównie dla celów komercyjnych. Zdrowy normalnie odżywiający się człowiek (nietrzymający specjalnej diety), ma spore indywidualne zapasy karnityny wewnątrz swojego organizmu oraz dostarcza ją w diecie m.in. wraz z mięsem. Ciężko jest spotkać osobę z niedoborem tej substancji, więc jej suplementacja jest całkowicie zbędna. Jedyny korzystny efekt mogą zauważyć osoby wykonujące długotrwały i częsty wysiłek o charakterze aerobowym (tlenowym), gdyż może on zaburzać jej poziom w organizmie i tym samym powodować problemy z metabolizmem tłuszczów i węglowodanów.
Wpływ na spalanie tłuszczu: 3/10
Działanie prozdrowotne: 5/10
Cholina
Jest substancją naturalnie występującą w pożywieniu (mięso, jaja) i pełniąca sporo funkcji, szczególnie w zakresie układu nerwowego oraz prawidłowego funkcjonowania komórek. Jej suplementacja jest odpowiednia w przypadku wysiłku fizycznego, gdyż pozwala oszczędzić witaminę B12, z której jest syntetyzowana w przypadku niedoboru. Jej działanie w kierunku spalania tłuszczu nie jest zbyt duże jednak bierze ona udział w metabolizmie tłuszczów. Zalecana jest jej obecność w spalaczach ze względu na ochronny wpływ na wątrobę.
Wpływ na spalanie tłuszczu: 4/10
Działanie prozdrowotne: 7/10
Teobromina
Naturalna substancja występująca obficie w ziarnach kakaowca, czyli również w kakao i gorzkiej czekoladzie (min. 70% kakao). Działa stymulująco na metabolizm i łagodnie zwiększa produkcję energii, co pozwala podwyższyć zużycie energetyczne. Ma również działanie ochronne na naczynia oraz przeciwnowotworowe i antyutleniające a także poprawiające samopoczucie.
Wpływ na spalanie tłuszczu: 4/10
Działanie prozdrowotne: 8/10
Inozytol
Substancja biorąca udział w metabolizmie tłuszczów, ale także wzmagająca wiele procesów w organizmie, np. funkcjonowanie układu nerwowego, gospodarkę niektórymi pierwiastkami oraz poprawę samopoczucia i poziomu energii. Jego działanie nie jest jednoznacznie potwierdzone badaniami jednak z racji tego, iż w organizmie pełni wiele istotnych funkcji można uznać go za nieszkodliwy w dawkach przeznaczonych do użytku.
Wpływ na spalanie tłuszczu: 6/10
Działanie prozdrowotne: 8/10
CLA (kwas linolowy)
CLA jest kwasem tłuszczowym zwierzęcym, który ma bardzo interesujące właściwości. Ochrania tkankę mięśniową przed katabolizmem, jednocześnie wzmagając transport azotu oraz poprawiając dopływ krwi i substancji odżywczych do mięśni. Ma również działanie termogenne, jak większość tłuszczów, pozwalające zwiększyć znacznie koszty energetyczne. CLA łagodzi również nadmierną produkcję kortyzolu podczas sytuacji stresowych, tym samym panując nad procesami anabolicznymi. Wszystko to jednak udowodnione zostało jedynie na myszach, na ludziach przeprowadzane były tylko badania poglądowe. W badaniach kontrolujących utratę tkanki tłuszczowej grupa przyjmująca 3,2g/dzień przez okres 6 miesięcy straciła o 1 kg masy tłuszczowej więcej niż grupa placebo. Niewiele, ale jest różnica.
Wpływ na spalanie tłuszczu: 5/10
Działanie prozdrowotne: 5/10
Kofeina
Substancja stymulująca, poprawiająca koncentrację oraz skupienie. Polepsza wydolność krążeniowo-oddechową oraz stymuluję układ krwionośny do pracy na wyższych obrotach. Sama w sobie nie ma bezpośredniego wpływu na spalanie tkanki tłuszczowej, stosowana jednak przed treningami pomaga osiągać lepsze wyniki i poprawić wydolność aerobową. Kofeina często nadużywana przez miłośników kawy ma wiele właściwości wpływających na kondycję zdrowia człowieka w wielu jego obszarach.
Wpływ na spalanie tłuszczu: 4/10
Działanie prozdrowotne: 5/10
Ekstrakt z Yerba Mate
Substancja o działaniu głównie mocno pobudzającym, synergiczna w działaniu do kofeiny, jednak mniej uzależniająca. Głównym składnikiem podejrzewanym o wspomaganie spalania tłuszczu jest substancja czynna zawarta w yerba mate – mateina, która również ma za zadanie stymulować przemianę materii. Yerba mate zalecana jest również ze względów prozdrowotnych, zawiera sporo wartościowych mikroelementów i pierwiastków oraz ma działanie antywolnorodnikowe. Pozwala się również odprężyć, a wspomniana mateina względnie hamuje apetyt. Yerba mate ma również wiele innych cennych właściwości wpływających na zdrowie i samopoczucie człowieka.
Wpływ na spalanie tłuszczu: 6/10
Działanie prozdrowotne: 9/10
Pieprz kajeński
Inaczej pieprz cayene bardzo znany oraz stosowany na całym świecie jako klasyczny dodatek do potraw, zwiększający ich pikantność. Silnie wzmaga termogenezę, dzięki czemu przyspiesza również tempo metabolizmu, gdyż produkcja ciepła wiąże się ze sporym kosztem energetycznym. Ma ochronny wpływ na serce i układ krwionośny. Niepolecany osobom o wrażliwym żołądku czy chorobie wrzodowej.
Wpływ na spalanie tłuszczu: 7/10
Działanie prozdrowotne: 6/10
Kurkuma (kurkumina), Kmin rzymski, Kardamon, Imbir, Cynamon
Znane i często stosowane przyprawy, wspaniale działające na termogenezę oraz przemianę materii. Ich działanie uznaje się za skuteczne dopiero po dłuższym czasie stosowania, jednak efekty termogeniczne można odczuć od razu. Warto włączyć je do codziennej diety ze względu na działanie prozdrowotne, ale również jako dodatek przed treningami aerobowymi i interwałowymi. Szczególnie silne właściwości termogeniczne wykazują: cynamon, imbir i kurkuma, które oprócz tego mają pozytywny wpływ na zdrowie poprzez obniżenie poziomu złego cholesterolu LDL i glukozy we krwi. Imbir i kurkuma znane są również ze swoich właściwości antynowotworowych.
Wpływ na spalanie tłuszczu: 7/10
Działanie prozdrowotne: 8/10
Ekstrakt z zielonej herbaty (EGCG – Galusan epigallokatechiny)
Obecny głównie w zielonej herbacie polifenol to silny przeciwutleniacz oraz substancja niwelująca wolne rodniki i w związku z tym przeciwdziałająca rozwojowi nowotworów. Wspomaga także funkcjonowanie układu krwionośnego, a także poprawia odporność. Wykazuje również dość mocne działanie przyspieszające metabolizm, dzięki czemu uważa się go za skuteczny środek wspomagający spalanie tkanki tłuszczowej. Ekstrakty działają o wiele silniej niż picie zielonej herbaty, gdyż składnik ten skuteczny jest dopiero w porcji ok. 1000 mg/dzień. Jego efekty wzmaga pieprz czarny dodawany do produktów, które zawierają EGCG.
Wpływ na spalanie tłuszczu: 7/10
Działanie prozdrowotne: 9/10
Ketony malinowe
Ketony malinowe znane są od niedawna, jednak szybko zasłynęły ze swoich cudownych właściwości. Są w stanie zwiększyć i przyspieszyć przemiany lipolityczne w komórkach tłuszczowych oraz podnieść termogenezę (produkcję ciepła) w organizmie. Pozwalają także obniżyć poziom cukru we krwi, więc działają prozdrowotnie. Jak każde tego typu owoce, zawierają również sporo antyutleniaczy, co wpływa na oczyszczenie organizmu z toksyn i ułatwienie przeprowadzenia redukcji. Ketony malinowe znajdują się w wielu spalaczach tłuszczu z wyższej półki, a ich działanie wzmacniane jest również przez pieprz kajeński, EGCG, ekstrakty z pokrzywy itp.
Wpływ na spalanie tłuszczu: 8/10
Działanie prozdrowotne: 8/10
Ekstrakt ze skórki gorzkiej pomarańczy – synefryna
Synefryna zawarta w ekstrakcie z gorzkiej pomarańczy bardzo mocno oddziałuje na podwyższenie podstawowego tempa przemiany materii (PPM), co ma niebagatelne wpływ na zwiększone zużycie kaloryczne. Jest to dość skuteczny składnik, a jego działanie potwierdzone zostało badaniami. Może ona jednak powodować problemy z ciśnieniem krwi oraz zaburzenia rytmu serca przy długotrwałym stosowaniu dużych dawek. Spożywana okazjonalnie w cyklach nie jest szkodliwa, jednak należy na nią szczególnie uważać ze względu na silne działanie stymulujące.
Wpływ na spalanie tłuszczu: 8/10
Działanie prozdrowotne: 3/10
Geranium (geranamina)
Jeden z najbardziej kontrowersyjnych składników w spalaczach dla sportowców, obecny w starej wersji Black Bomb’a, wycofany jednak niedawno z jego składu z powodu przesłanek o szkodliwym wpływie na organizm. Ma silne działanie termogenne oraz pobudzające na ośrodkowy układ nerwowy oraz wzmaga wydolność krążeniowo-oddechową organizmu. Może mieć silne i poważne skutki uboczne, takie jak: drżenie rąk, dezorientacja, niepokój, kołatanie serca, omdlenia, a nawet zatrucie. Trudno znaleźć na rynku preparaty z tą substancją, jeśli jednak są jeszcze gdzieś dostępne należy uważać na dawkę jaką się stosuję i zacząć od tej minimalnej. W sportach i na zawodach jest substancją zakazaną. Amatorzy sportowi biorą ją na własną odpowiedzialność.
Wpływ na spalanie tłuszczu: 9/10 (UWAGA POWAŻNE SKUTKI UBOCZNE!)
Działanie prozdrowotne: 1/10
Yohimbina
Bardzo silna substancja pochodzenia roślinnego, działająca w szczególności na oporną tkankę tłuszczową znajdującą się w okolicach brzucha, ud i pośladków (ze względu na specyfikę oddziaływania na katecholaminy). Stymuluje ona również układ nerwowy pobudzając wydzielanie noradrenaliny, która również wpływa na proces rozpadu tkanki tłuszczowej. Jest to dosyć silny i skuteczny spalacz tłuszczu, jednak ma sporo skutków ubocznych m.in. rozdrażnienie, dezorientacja, drgawki, wzrost ciśnienia tetniczego, odwodnienie, zaburzenie poziomu elektrolitów. Wykorzystując tę substancję należy szczególnie uważać.
Wpływ na spalanie tłuszczu: 9/10 (UWAGA POWAŻNE SKUTKI UBOCZNE!)
Działanie prozdrowotne: 2/10
Efedryna
Ze względu na swoją budowę oraz charakterystykę działania jest porównywana do amfetaminy, gdyż wpływa na podobne ośrodki układu nerwowego. Ma jednak o wiele mniejsze skutki uboczne oraz mniejsze działanie uzależniające niż amfetamina. Jest to jednak wciąż jedna z najmocniejszych substancji stosowanych w kulturystyce i powinno się na nią szczególnie uważać. Skutki uboczne można zniwelować przez rozpoczęcie dawkowania od niewielkiej ilości i jej stopniowym zwiększaniem. Efedryna ma niegabatelny wpływ na ośrodkowy układ nerwowy działając stymulująco oraz silnie wzmagając termogenezę. Poprawia również wydolność oraz wytrzymałość organizmu, dzięki czemu można ćwiczyć o wiele więcej. Jest to środek zakazany w stosowaniu w organizacjach sportowych i na zawodach, gdyż uważany jest za szkodliwy i w sztuczny sposób poprawiający osiągi zawodnika.
Wpływ na spalanie tłuszczu: 10/10 (UWAGA POWAŻNE SKUTKI UBOCZNE!)
Działanie prozdrowotne: 8/10
Przedstawiłam jedne z popularniejszych substancji zawartych w produktach opisanych jako spalacze tłuszczu. Niektóre z nich mogą być nie tylko bardzo silne, ale również szkodliwe, dlatego należy bezwzględnie pamiętać o zapoznaniu się z daną substancją oraz preparatem, zanim po niego sięgniemy. Spalacze tłuszczu to tzw. „ostatnia” deska ratunku na najbardziej uporczywy tłuszcz. Nigdy nie należy iść najprostszą drogą i sięgać od razu po tego typu produkty. Ważniejsza jest aktywność fizyczna oraz dieta na ujemnym bilansie kalorycznym.
Literatura:
- Department of Nutritional Sciences, University of Wisconsin-Madison, The role of conjugated linoleic acid in reducing body fat and preventing holiday weight gain, [online] http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16924272
- Department of Nutritional Sciences, University of Wisconsin-Madison, Effect of conjugated linoleic acid on body fat accretion in overweight or obese children, [online] http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20200257
- Carnitine and choline supplementation with exercise alter carnitine profiles, biochemical markers of fat metabolism and serum leptin concentration in healthy women.J Nutr. 2003; 133(1):84-9), [online] http://ajcn.nutrition.org/content/89/1/71.full
- Kucio, C., et al., "Does yohimbine act as a slimming drug?", Isr J Med Sci, Vol. 27(10), 1991: 550-556.
- Waluga, M., et al., "Cardiovascular effects of ephedrine, caffeine and yohimbine measured by thoracic electrical bioimpedance in obese women.", Clinical Physiology, Vol. 18(1), 1998: 69-76.
e tam najlepsza dieta jest w koncu 🙂