Rodzaje i właściwości yerba mate – jak parzyć i pić, aby się pobudzić?
Aktualizacja: 27 marca, 2024
Coraz częściej spotykamy się z nazwą yerba mate, jednak część z nas nie wie zapewne czym ona właściwie jest i gdzie można ją dostać. Yerba mate to napój podobny do naszej herbaty czy kawy, najbardziej popularny jest w krajach Ameryki Południowej takich, jak np. Urugwaj, Brazylia czy Argentyna. Napar przygotowuje się z liści zmielonego krzewu paragwajskiego, które parzy się jak zwykłą herbatę, z tą różnicą, że należy ich wsypać aż 2/3 kubka, aby uzyskać napój o odpowiednich walorach.
Yerba mate wykazuje podobne właściwości do kawy oraz herbaty, co sprawia zatem, że ma nad nimi przewagę?
Yerba mate jest świetnym antyoksydantem, wspomaga odchudzanie i zmniejsza otyłość, podnosi poziom dobrego cholesterolu (HDL), obniża natomiast poziom złego cholesterolu (LDL). Działa przeciwzapalnie, przeciwgrzybicznie i przeciwnowotworowo. Posiada również właściwości, które działają przeciwcukrzycowo i ogranicza powikłania powstałe podczas choroby.
Yerba mate – właściwości
Yerba mate wykazuje przede wszystkim właściwości zdrowotne i pobudzające. Jej picie sprawia, że mamy więcej energii, a dzieje się tak za sprawą zawartej w niej kofeiny, teobrominy i teofiliny. Możemy zadać sobie pytanie, dlaczego właściwie jest lepsza od kawy? Ten południowoamerykański napój zawiera mnóstwo witamin i minerałów, m.in. witaminy A, B1, B2, C, E oraz minerały takie, jak: magnez ,mangan, potas. Zwykła kawa natomiast znana jest z tego, że wypłukuje magnez z naszego organizmu, przez co możemy odczuwać zmęczenie.
Dzięki yerba mate poczujemy się w pełni sił, poprawi się nasza koncentracja oraz zwiększy wydajność pracy umysłowej. Zawarta w niej witamina B jest naturalnym antydepresantem, co sprawia, że napój ma działanie poprawiające nastrój. Natomiast znajdujący się w yerba mate kwas chlorogenowy jest odpowiedzialny za właściwości przeciwutleniające napoju, dzięki czemu chroni przed stresem oksydacyjnym, czyli stresem, który prowadzi do wielu chorób, między innymi chorób nowotworowych.
Czytaj też: Co pobudza najlepiej – yerba mate, guarana czy kawa?
Dobrą wiadomością dla osób dbających o linię jest to, że yerba mate wspomaga odchudzanie, może być to spowodowane przyspieszonym trawieniem lub zawartych w yerba mate saponin, które wpływają na opóźnienie wchłaniania tłuszczu oraz na metabolizm cholesterolu. U osób z nadwagą również może zostać zaobserwowany spadek wagi. Yerba mate jest produktem moczopędnym, dlatego pomaga nam wydalić nadmiar wody z organizmu.
Rodzaje yerba mate
Rodzajów herbat yerba mate jest wiele i mogą się one różnić: mocą naparu, smakiem, ilością liści, miejscem pochodzenia, sposobem uprawy liści. Możemy wyróżnić :
- arbacuá (wędzona) – herbata suszona i wędzona dymem palonego drewna.
- laborada con palo – herbata przygotowana z gałązkami.
- sin palo – herbata bez gałązek.
- ostada – herbata, której liście są pieczone, przez co ma ona słodszy smak.
Jak parzyć yerba mate?
Dla kogoś, kto nigdy nie przygotowywał yerba mate, wykonanie tego „rytuału” może wydawać się czarną magią, jednak nie jest to aż tak trudne, jak się wydaje.
Yerba mate podaje się w naczyniach zwanych: mate lub guampa, które mogą być wykonane z drewna, ceramiki, czy jak w przypadku guampa z krowiej racicy.
Bardzo istotną rzeczą przy parzeniu yerba mate jest temperatura wody, którą zalewamy liście herbaty. Nie powinno zalewać się yerba mate wrzątkiem, ponieważ wtedy liście krzewu paragwajskiego stracą większość swoich właściwości, a przede wszystkim smak, na którym przecież nam zależy. Jeśli dodamy do naszego suszu wodę o zbyt niskiej temperaturze, wtedy również utracimy jej smak i aromat. Optymalna temperatura wody, jaką należy wlać do mate to około 70 – 80 °C. Powinniśmy wsypać 2/3 liści do naszego kubka – mate, następnie przesypać cały susz na jedną stronę, włożyć bombillę (czyli rurkę do picia), a w puste miejsce wlać wodę. Trzeba poczekać aż liście „wypiją” wodę.
Polecany artykuł: Różnice pomiędzy yerba mate a kawą. Co lepsze na pobudzenie?
Jak pić yerba mate?
Kiedy woda wsiąknie w liście herbaty, należy dolać około dwóch, trzech łyków wody i wypić. Czynność z dolewaniem wody powinno się powtarzać dopóki liście nie stracą swojego koloru.
Yerba mate staje się coraz popularniejsza w Polsce, coraz więcej ludzi postanawia zacząć kurację zdrowotną z jej wykorzystaniem. Jednak yerba mate pomimo wielu zalet posiada również wady. Wiele badań dowodzi, że picie gorącej yerba mate może powodować nowotwór górnych dróg pokarmowych, głównie przełyku. Musimy również pamiętać, że picie tego napoju nie jest wskazane dla kobiet w ciąży oraz osób z chorobą wrzodową. Dlatego jeśli sięgamy po yerba mate, róbmy to rozsądnie, pamiętając, że może wpłynąć na stan naszego zdrowia zarówno pozytywnie, jak i negatywnie.
Literatura:
- Wierzejska R., Suplementy diety – panaceum na współczesne dolegliwości zdrowotne czy triumf reklamy?, „Medycyna Rodzinna” 2017, nr 2, s. 136-142, http://www.czytelniamedyczna.pl/5926,suplementy-diety-panaceum-na-wsplczesne-dolegliwoci-zdrowotne-czy-triumf-reklam.html [dostęp 09.09.2017].
- MH. Pittler, E. Ernst. Dietary supplements for body-weight reduction: a systematic review., „Am J Clin Nutr”. 204, nr 79 (4), s. 529-36, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15051593 [dostęp 09.09.2017].
- Wołosiak R., Rudny M., Skrobek E, i in., Charakterystyka aromatu i właściwości przeciwutleniających wybranych naparów, używek i ziół, „ŻYWNOŚĆ. Nauka. Technologia. Jakość” 2007, nr 3 (52), s. 109-118, http://www.pttz.org/zyw/wyd/czas/2007,%203%2852%29/11_Wolosiak.pdf [dostęp 09.09.2017].
Do tej pory kupowałam Yerba Mate głównie z marketów, w torebkach. No i faktycznie po spróbowaniu kilku różnych muszę stwierdzić, że efektu pobudzającego nie odnotowałam. Planuję teraz zakup ze sklepu zielarskiego i może moglibyście doradzić coś konkretnego Nie wiedziałam, że wybór jest tak ogromny, a nie mam zupełnie pojęcia czym się kierować.
Guampa to róg bawili a nie krowia racica 🙂 co do rakotworczych właściwości… badania były przeprowadzone na grupie osób z których część palila…palenie a potem picie jakiegokolwiek gorącego napoju zwiększa ryzyko raka. Natomiast dowiedziono że kawa ma 5razy więcej cancerogenow niż Yerba…
Czy można prosić o rzetelne źródło w związku z tymi badaniami i dowodami? Mam wrażenie, że ostatnie zdanie to zupełna nieprawda – nigdzie nie spotkałem się ani z takim badaniem, ani tym bardziej dowodem.
Pije tę herbatę i żadnych widocznych rezultatów picia nie widzę, nie pobudza mnie. Jest delikatniejsza w smaku niż czystek. Czystek działał na mnie odchudzająco i mniej się pocilem, a tu nic. Z czasem może zobaczę jakąś różnicę…
Mam wrażenie, że piszesz ty o herbatę typu yerba z jakiejś sieciówki… W jednej torebce herbaty jest jakieś 3 gramy słabej jakości yerby. Prawdziwą yerba mate przygotowuje się z około 50 gramów suszu. Dlatego nie widzisz efektów
Zakupiłem dzisiaj pierwszy raz Yerbe Mate, z lidla ,o smaku mięty i trawy ctrynowej, musze przyznac ze jest swietna, dziala strasznie orzezwiajaca, pięknie pachnie, jak i cudownie smakuje, bez cukru bez niczego , nie zalewalem wrzątkiem (wylaczylem czajnik szybciej niż zwykle) i ot co cała filozofia, polecam jest naprawdę świetna
Pakowana yerba w torebkach z Lidla ma bardzo niewiele wspólnego z prawdziwą yerba mate. W torebkach są głównie odpady z produkcji i pył + sztuczne aromaty. Lepiej kupić zwykły susz
Kupiłam to się przekonam Czy jest super. po wypiciu pare porci to się pochwale. Pozdrawiam.
Nie sposób nie docenić wspaniałego naparu jakim jest yerba mate. Właściwości yerby, oprócz smaku, mogą realnie wpłynąć na nasze zdrowie – mate pomaga schudnąć, dodaje energii, poprawia samopoczucie i zawiera ważne mikroelementy. Od kiedy zacząłem ją pić 2 lata temu polecam ją wszystkim znajomym
Dominik jak zaparzyc w kubku ja ?
Yerba również wypłukuje magnez, tak samo jak kawa… Różnica jest taka że również go zawiera… Niestety jeśli się ją pije w dużej ilości yerbe to trzeba się suplementować magnezem, bo nie zawiera ona tak dużo magnezu jak nam się wydaje
MIT. Kawa nie wypłukuje magnezu.
Jakieś konkrety? Badania? jednym słowem coś merytorycznie na temat?
Yerba jest świetna ale mam też fajny patent na coś ciepłego w podrózy bo jak wiadomo z yerbą są problemy jak sie nie ma yerbowego termosu 😉 ja np bardzo polubiłam herbatę z liści manuka. Łatwiej ją zabrać w podróż niż yerbę. wystarczy zaparzyć do zwykłego termosu czy kubka termicznego i po kłopocie a właściwości ma bardzo podobne do yerby 😉