Kapuściana, owocowa, ryżowa, białkowa – niebezpieczne diety jednoskładnikowe
Aktualizacja: 19 marca, 2024
Dieta ta opiera się na jednym składniku, który przez kilka dni, w różnych postaciach staje się podstawą naszych posiłków. Zaleca się stosowanie tego typu diet do 7 dni, wtedy będą najskuteczniejsze i bezpieczne. Stosowane zbyt długo mogą być groźne dla naszego zdrowia!
Rodzaje diet i skuteczność
Dieta jednoskładnikowa charakteryzuje się przede wszystkim tym, że jest to dieta oczyszczająca organizm i przygotowująca nas do diety redukcyjnej. Nie można jej długo stosować ponieważ ma to negatywny wpływ na nasz stan zdrowia, najlepszym przykładem jest słynna dieta Dukana.
Dieta kapuściana
Dieta kapuściana bardzo skutecznie redukuje tkankę tłuszczową. W przeciągu tygodnia możemy zrzucić nawet do 5 kg. Głównym produktem jest zupa kapuściana gotowana na wywarze z warzyw m. in. selera, cebuli, papryki, pomidora. Kapusta ma właściwości pobudzające przemianę materii, dzięki czemu szybko tracimy na wadze. Dodatkowo ma dużo witaminy C, co pobudza pracę jelit i oczyszcza wątrobę. Stosowana z większą ilością cebuli pomoże nam pozbyć się nadmiaru wody i toksyn. Szczególnie polecana jest na zimę, wzmaga odporność i przygotowuje organizm do wiosennych zmian w odżywianiu. Jednak stosowana dłużej niż 7 dni może przynieść niepożądane efekty. Jesteśmy narażeni na tzw. monotonię pokarmową. Oprócz zupy kapuścianej do jadłospisu wprowadza się owoce, warzywa, odtłuszczone mleko, gotowane mięso bez soli i tłuszczu, a także soki. Wszystko po to, aby dostarczyć organizmowi białka, wapnia i witamin, których jest mało w tego typu diecie. Trzeba naprawdę wiele wyrzeczeń i motywacji, aby ją stosować, ponieważ nie należy do najsmaczniejszych.
Kapusta jest warzywem bogatym w błonnik, który wypełnia żołądek dając uczucie sytości. Dieta ta może być świetnym wstępem do diety niskokalorycznej. Stosowana nie dłużej niż tydzień, pomoże nam oczyścić organizm z toksyn oraz wyreguluje pracę jelit. Jednak już trzeciego dnia mogą pojawić się przejściowe bóle głowy i pogorszenie nastroju, zaś długie stosowanie tej diety przyniesie niedobory wielu istotnych składników i spustoszenie organizmu.
Dieta owocowa – jabłkowa lub arbuzowa
Jabłka są owocami, które zawierają dużo witamin i minerałów, dzięki czemu nie narazimy się na ich niedobór. Posiadają błonnik, który oczyszcza nasz organizm i wspomaga utratę zbędnych kilogramów. Redukują zły cholesterol oraz są doskonałym źródłem antyoksydantów. Dłuższe stosowanie diety jabłkowej jest bardzo ryzykowne, ponieważ narażamy się na niedobór białka i tłuszczów, które są odpowiedzialne za wchłanianie i odżywianie naszego organizmu. Może spowodować osłabienie organizmu, zmęczenie, bóle głowy i senność, a także wypadanie włosów, zmiany skórne i zaburzenia gospodarki hormonalnej. Należy ją stosować 3–5 dni, wtedy efekt jest najlepszy. Zrzucamy kilka zbędnych kilogramów i oczyszczamy ciało. Jest to dobry sposób na rozpoczęcie kuracji odchudzającej, jednak należy również pamiętać o ćwiczeniach i zdrowej zbilansowanej diecie.
Dieta arbuzowa polecana jest przy większym, jednorazowym przejedzeniu np. po weselu, kiedy chcemy oczyścić nasz organizm z toksyn i pozbyć się nadwyżki kalorycznej. Należy ją stosować nie dłużej niż 48 godzin. Arbuz ma bardzo mało kalorii, ale jest bogatym źródłem witamin i minerałów. Po dłuższym stosowaniu tej diety utracone kilogramy szybko wracają. Świetnie się sprawdza jako dieta oczyszczająca, a nie redukująca, o czym należy pamiętać przed jej rozpoczęciem. Podobnie jak jabłkowa stosowana raz na jakiś czas wspomaga odchudzanie, jednak nie może być główną dietą tylko dodatkiem do niej. Dłuższe jej stosowanie jest niewskazane, ponieważ mogą wystąpić zawroty głowy i osłabienie.
Dieta ryżowa
Mało znana w Polsce dieta ryżowa to jedna z najskuteczniejszych diet na świecie. Podzielona jest na dwa etapy: mono-składnikowa i redukująca.
Faza pierwsza opiera się wyłącznie na brązowym ryżu, jemy go na śniadanie, obiad i kolacje, jest niezwykle skuteczna, można schudnąć nawet 0,5 kg dziennie. Jedna torebka ryżu zawiera 200 kcal, a dzienne spożycie nie może przekraczać 1000 kcal, dzięki temu uzyskamy szybki spadek wagi. Należy jednak pamiętać, że jest to dieta oczyszczająca i nie należy jej stosować dłużej niż 3 dni. Ryż dostarcza organizmowi spore ilości błonnika, ale brakuje białka, tłuszczu, w tym niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz witamin C, A, D. Dłużej stosowana może doprowadzić do spustoszenia organizmu. W związku z tym po trzech dniach należy wprowadzić do jadłospisu białe mięso, owoce i warzywa oraz dodatkowe suplementy, które dostarczą nam witamin i żelaza, aby uzupełnić dietę we wszystkie substancje potrzebne do prawidłowego funkcjonowania. Polecana jest osobom z dużą nadwagą, nadciśnieniem i cukrzycą.
Dieta białkowa
Opiera się na sposobie żywienia ukierunkowanym przede wszystkim na produkty obfitujące w białko.
Dieta białkowa została stworzona przez francuskiego lekarza i specjalistę od spraw żywienia Pierre’a Dukana. Jest na pewno jak reszta diet jednoskładnikowcyh skuteczna, jednak nadmiar białka poważnie zaburza funkcjonowanie organizmu. Dieta proteinowa opiera się na czterech kluczowych etapach. Każda z poszczególnych faz ma swój dzienny jadłospis. Możemy układać go w zależności od składników, które są dozwolone w poszczególnej fazie. Zdaniem jej twórcy, pierwsze dwie mają zapewnić szybką i znaczącą utratę masy ciała, natomiast dwa kolejne ustabilizować ją i zapobiec efektowi jo-jo.
Dieta z wysoką zawartością białka mobilizuje organizm do intensywniejszej pracy, co przekłada się z kolei na spadek masy ciała. Organizm przez to nadwyręża swoje procesy i obciąża narządy powodując min. wzrost cholesterolu, choroby nerek i nadciśnienie. Stosowanie jej w tych jednostkach chorobowych może mieć poważne konsekwencje zdrowotne.
Dieta jajkowa
Jest to dieta opracowana w amerykańskiej klinice Mayo. Trwa 2 tygodnie i w przeciągu kilku dni można zrzucić 5 kg. Jajka bogate są w pełnowartościowe białko, które tylko niewielką część kalorii zamienia w tłuszcz i na długo zaspokaja apetyt. Jest też bogate w łatwo przyswajalne witaminy A, D, E i K, zawiera m.in. magnez, potas i nienasycone kwasy tłuszczowe. Na tym jednak kończą się jego zalety. Dieta jajkowa nie zalecana jest osobom z podwyższonym cholesterolem i chorobami wątroby. Jajko zawierają za mało węglowodanów, aby dostarczyć odpowiednią ilość energii. Poza tym zaleca się spożywanie ok. 5 jaj tygodniowo, a w przypadku tej diety zjada się ok. 5-ciu dziennie. Jak wiadomo z niczym nie można przesadzać. Dodatkowo po takiej dwutygodniowej kuracji efekt jojo jest gwarantowany. Jeżeli chcemy szybko stracić kilka kilogramów, to można ją stosować, ale nie dłużej niż 5 dni.
Zastosowanie i niebezpieczeństwa diety jednoskładnikowej
Wszystkie monodiety są bardzo skuteczne, jednak nie należy ich traktować jako złoty środek na dłuższy czas. Należą do rodzaju diet oczyszczających organizm, które przygotowują nas do diet redukujących.
Długie stosowanie tego rodzaju diet może być bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia. Powodują spustoszenie organizmu i bardzo trudno przywrócić utraconą homeostazę w organizmie. Zaburzają nasz metabolizm i prowadzą do zmian hormonalnych z powodu niedoborów pewnych substancji. Mogą uszkodzić wątrobę lub trzustkę, oprócz tego monotonia pokarmowa będzie objawiać się bólami głowy, sennością i złym samopoczuciem. Zrzucone kilogramy szybko powrócą z efektem jojo. Tego typu diety raczej nie są polecane, aby zrzucić zbędne kilogramy. Najważniejsze jest zdrowie, a szybki spadek wagi może nam jedynie zaszkodzić. Dlatego stosujemy je, aby oczyścić nasz organizm i nie robimy tego często.
Czytaj też:
- Zalety i wady diety jabłkowej – efekt może zadziwić!
- Jabłka – właściwości odchudzające i zdrowotne
- Kapuściana, owocowa, ryżowa, białkowa – niebezpieczne diety jednoskładnikowe