Dieta kapuściana – zasady, zalety, wady oraz przepis na zupę kapuścianą
Aktualizacja: 29 czerwca, 2022
Dieta kapuściana, znana również pod nazwą prezydenckiej lub Kwaśniewskiego, zyskała na popularności ok. 10 lat temu. Dieta jest prosta w stosowaniu, niedroga i szybko przynosząca efekty ubytku masy ciała. Dodatkowo maksymalny czas stosowania wynoszący tydzień zachęca wiele osób do wypróbowania tego sposobu odchudzania. Dieta kapuściana przynosi efekty szybko i w łatwy sposób, co nie jest korzystne dla organizmu, który po przerwaniu diety szybko powraca do wyjściowych wymiarów, często z niepożądanym naddatkiem. Czy warto więc stosować dietę kapuścianą?
Dieta kapuściana
Dieta Kwaśniewskiego zaliczana jest do diet o bardzo niskiej podaży kalorii, do 1000 dziennie i może pozwolić na utratę ok. 4–5 kg w przeciągu tygodnia. Czas stosowania powyższej diety wynosi siedem dni i wymaga skrupulatnego przestrzegania receptur spożywanych posiłków. Dieta kapuściana opiera się na spożywaniu prostej w wykonaniu i przez niektórych uważanej za smaczną, zupy lub bigosu przygotowanych na bazie kapusty białej, kiszonej lub włoskiej z warzywnymi dodatkami w postaci cebuli, papryki zielonej, pomidorów, marchwi i naciowego selera doprawionej ziołami, bez soli. Do dania można dodać maksymalnie 2 łyżki oliwy dziennie, ewentualnie niewielką ilość (po ok. 100 g) chudego mięsa drobiowego, indyczego lub cielęcego do posiłku obiadowego i kolacyjnego. Zupę/bigos spożywa się codziennie na minimum dwa posiłki w nieograniczonych ilościach, co pozwala uzyskać uczucie sytości za pomocą niskokalorycznego dania.
Dieta kapuściana – zasady
Poniżej znajdują się najważniejsze zasady diety, którymi należy się kierować w czasie komponowania swoich posiłków:
- Dieta może trwać maksymalnie 7 dni.
- Codziennie spożywa się zupę/bigos przygotowany na bazie kapusty białej, kiszonej lub włoskiej z warzywnymi dodatkami: pomidor, marchew, papryka, cebula, por, pietruszka oraz doprawionej ziołami.
- Do dań nie należy dodawać soli, ani tłuszczu w ilości większej niż 2 łyżki oliwy na dobę.
- Dopuszcza się spożywanie ok 150–200 g mięsa drobiowego, cielęcego, indyczego w ciągu dnia.
- Podczas stosowania diety na śniadanie zwykle spożywa się porcję zupy kapuścianej lub gotowane warzywa bez dodatku soli i tłuszczu, obiad to kolejna porcja kapuścianego dania z dodatkiem mięsa (ok. 150 g, brązowy ryż z warzywami lub kilka owoców (np. 4 banany), na kolację warzywa surowe lub gotowane (6 pomidorów, ok. 0,5l mleka) bądź należy opuścić ten posiłek.
- Na diecie dopuszcza się picie wody mineralnej, herbaty, soków owocowych, owocowo-warzywnych i warzywnych w nieograniczonych ilościach.
- Należy skrupulatnie przestrzegać wytycznych, aby dieta mogła okazać się skuteczna.
Dieta kapuściana – zalety
- Trwa jedynie tydzień, jest krótkoterminowa.
- Tania – kapusta, bez względu na rodzaj czy gatunek, należy do produktów dostępnych pod względem finansowym dla każdego.
- Bazę stanowi zupa/bigos, który jest łatwy w przygotowaniu.
- Z dietą dostarczamy sporą dawkę błonnika, gdyż opiera się ona na spożywaniu warzyw i owoców.
- Dieta może sprzyjać oczyszczaniu organizmu z toksyn.
Dieta kapuściana – wady
Jak każda gotowa dieta posiada swoje zalety, ale jednocześnie wady, które mogą nie być obojętne dla naszego zdrowia. Warto zwrócić na nie uwagę, oto niektóre z nich:
- Dieta nie uczy poprawnych nawyków i wyborów żywieniowych, nie jest polecana przez specjalistów do spraw żywienia i dietetyków.
- Dosyć monotonna w stosowaniu.
- Specyficzny smak zupy kapuścianej może nie przypaść do gustu każdemu.
- Dieta nie jest zbilansowana pod względem dostarczania składników odżywczych: białek, węglowodanów, tłuszczu oraz witamin i składników mineralnych.
- Mimo spożywania dużej ilości warzyw, brak tłuszczu w diecie nie sprzyja wchłanianiu witamin ze spożywanych warzyw.
- Dieta sprzyja wypłukiwaniu składników mineralnych z organizmu, głównie wapnia, magnezu.
- Dieta dostarcza bardzo niskiej podaży dziennej kalorii, co wywołuje szok dla organizmu, który po zaprzestaniu rygorystycznej diety, zaczyna gromadzić dostarczoną energię w postaci tkanki tłuszczowej, skutkując efektem jo-jo.
- Utrata masy ciała podczas stosowania diety nie jest wynikiem utraty masy tłuszczowej, a wody gdyż kapusta należy do produktów moczopędnych. Niewystarczająca podaż białka sprawia, że tracona jest również wartościowa tkanka mięśniowa powodując obniżenie podstawowej przemiany materii.
- Dieta wpływa na rozregulowanie metabolizmu.
- Stosowanie diety może powodować pogorszeniem stanu cery, wypadaniem włosów i osłabieniem paznokci.
Dieta kapuściana – efekt jo-jo
Dieta kapuściana dostarcza bardzo niską dawkę dzienną kalorii, która nie jest wystarczająca na wypełnienie podstawowej przemiany materii, tj. energii niezbędnej do funkcjonowania układów organizmu m.in. krwionośnego, oddechowego, pokarmowego. Powoduje to, że jej stosowanie zwiększa ryzyko efektu jo-jo. Organizm zaczyna przystosowywać się do niższej podaży kalorii, co powoduje obniżenie podstawowej przemiany materii. W praktyce można to wyjaśnić na przykładzie. Przed dietą PPM (podstawowa przemiana materii) mogła wynosić ok. 1500 kcal dziennie. Po diecie PPM może obniżyć się o ok. 100 kcal, stąd wynosi ona już 1400 kcal. Po powrocie do normalnego żywienia, organizm po dostarczeniu potrzebnych składników odżywczych ich nadmiar zaczyna gromadzić w postaci tkanki tłuszczowej, gdyż poprzednio była to wystarczająca ilość, a teraz jest zbyt duża. Nagły wzrost podaży kalorii spowodowany powrotem do normalnego żywienia oraz obniżona wartość PPM powoduje, iż utracone kilogramy mogą powrócić z nadmiarem. Kapusta ponadto jest produktem zaliczanym do moczopędnych, dlatego masa ciała tracona podczas stosowania diety, jest wynikiem utraty głównie wody.
Dieta kapuściana – przepis
Poniżej znajduje się przepis na zupę kapuścianą – jeden z najważniejszych posiłków w czasie diety kapuścianej.
Składniki:
- główka kapusty białej lub ok. 3 kg kapusty kiszonej,
- 3 marchewki korzeniowe,
- 3 pietruszki korzeniowe,
- 2 papryki kolorowe,
- 6–7 pomidorów lub 2 puszki pomidorów w puszce,
- 6 cebul,
- por,
- zioła i przyprawy: pieprz, liść laurowy, ziele angielskie, majeranek, cząber, papryka suszona, papryka wędzona.
Sposób przygotowania:
- Kapustę szatkujemy drobno i wrzucamy do garnka. Zalewamy wodą i dorzucamy ziele angielskie, pieprz oraz liście laurowe.
- Pomidory kroimy i również dokładamy do garnka, podobnie jak obrane i starte na tarce marchewki oraz pietruszki. Paprykę, cebulę i pora drobno kroimy, dorzucamy do garnka i gotujemy do miękkości.
- Na koniec gotowania doprawiamy pozostałymi przyprawami.
Dieta kapuściana nie jest dobrym, ani polecanym sposobem na utratę niechcianej masy ciała. Stosując dietę przez tydzień nie jesteśmy w stanie wykształcić poprawnych nawyków żywieniowych, co powinno być podstawą do utraty niechcianych kilogramów. Ponadto redukcja masy ciała spowodowana jest głównie utratą mięśni oraz wody, zamiast tkanki tłuszczowej, będącej czynnikiem rozwoju chorób dietozależnych. Dieta Kwaśniweskiego obniża PPM oraz nie dostarcza niezbędnych składników potrzebnych do pełnienia przez organizm podstawowych funkcji związanych z pracą układów wewnętrznych.