Dieta bananowa jednodniowa i trzydniowa – efekty, opinie
Aktualizacja: 15 maja, 2024
W momencie pojawienia się książki japońskiego małżeństwa Watanabe dieta bananowa stała się przebojem nie tylko w ich rodzimym państwie, ale również na całym świecie. Media momentalnie oszalały na jej punkcie, a miliony osób otyłych czy marzących o szczupłej sylwetce rozpoczęły na potęgę stosowanie zalecanego żywienia. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, czym tak naprawdę jest ta dieta i jakie niesie ze sobą konsekwencje.
Dieta bananowa
Dieta bananowa opracowana została przez małżeństwo z Tokio – Hitoshi i Sumiko Watanabe. Według twórców i zwolenników diety banany dostarczają naszemu organizmowi wszelkich niezbędnych składników odżywczych. Głównym ich składnikiem jest cukier – skrobia, która ulega modyfikacji w cukier łatwo przyswajalny. Dodatkowo w jego składzie znaleźć możemy wapń, fosfor, fluor czy magnez, a także szereg witamin, m.in. z grupy B, witaminy C, A oraz E. Charakteryzuje je dość umiarkowana wartość energetyczna, gdyż 100 g tego surowca dostarcza 100 kcal. Jednym z założeń diety jest spożycie ostatniego posiłku maksymalnie o 19, po tej godzinie jedzenie jest niewskazane. Dieta ta jest niezwykle prosta, gdyż polega wyłącznie na spożywaniu bananów i 2 innych produktów umieszczonych na liście (informacja poniżej). Wyróżnia się kilka wariantów takiej diety. Są to:
- jednodniowa dieta bananowa,
- trzydniowa dieta bananowa,
- siedmiodniowa dieta bananowa,
- miesięczna dieta bananowa.
Co ciekawe, po zakończeniu diety zalecane jest wdrożenie programu stabilizującego wagę w celu uniknięcia efektu jojo. Spowodowane jest to kalorycznością diety (1000 kcal), która jest zbyt niska dla podstawowych procesów życiowych organizmu, a zatem powrót do zwyczajowej diety skutkować może nagłym powrotem kilogramów.
Dieta bananowa jednodniowa
Dieta bananowa jednodniowa, jak sama nazwa wskazuje, trwa jeden dzień. Uznawana jest ona za kurację oczyszczającą i zakłada podaż ok. 1000 kcal w ciągu dnia. Głównym składnikiem racji pokarmowej jest właśnie banan. Osoba decydująca się na zastosowanie takich zasad powinna wyposażyć się w ok. 6 owoców (każdy po ok. 200 g). Dodatkowo należy spożyć jeden z niżej wymienionych posiłków:
- jabłko,
- 150 g jogurtu naturalnego,
- 2 mandarynki,
- 2 papryki,
- 250 ml maślanki,
- 125 ml mleka pełnego,
- 2 średnie pomidory.
Ponadto ściśle kontrolować warto podaż płynów, która nie powinna być mniejsza niż 2 l w ciągu dnia. W przeciwnym wypadku istnieje duże ryzyko rozwoju odwodnienia u pacjenta.
Dieta bananowa trzydniowa
Dieta bananowa trzydniowa różni się nieco zasadami od tej jednodniowej. Trwać ona powinna, jak sama nazwa wskazuje, przez 3 dni. Głównym założeniem jest spożywanie ok. 3 bananów w ciągu dnia. Dodatkowo należy wypijać 3 szklanki mleka oraz ok. 2–3 l wody mineralnej w ciągu dnia. Podaż płynów jest niezwykle istotna, gdyż w innym przypadku rozwinąć może się odwodnienie, co znacząco pogorszy stan organizmu. Dieta ta pozwala na stracenie ok. 3 kg w ciągu jej stosowania. Po tym czasie zalecane jest wdrożenie programu stabilizującego wagę, gdyż w innym przypadku istnieje wysokie ryzyko efektu „jojo”. Jest to dość kontrowersyjna dieta, która ze względu na niskie urozmaicenie produktów doprowadzić może do niedoborów witaminowych i składników mineralnych, co skutkować może niekorzystnymi konsekwencjami zdrowotnymi.
Dieta bananowa – efekty
Dieta bananowa zyskała popularność w niezwykle krótkim czasie. Z pewnością miało to związek z obwieszczeniem japońskiej śpiewaczki operowej – Kumiko Mori, która przyznała, iż dzięki zastosowaniu tej diety zmniejszyła swoją masę ciała o 7 kg. Nie ma wątpliwości co do tego, że owoce są skarbnicą składników odżywczych. Banany dostarczają szeregu witamin z grupy B, a także witaminy C oraz E i wiele składników mineralnych (potas, magnez, cynk czy żelazo). Według twórców taka dieta przyspiesza odnowę komórkową, a także usprawnia dotlenienie komórek organizmu. Zarówno dieta jedno-, trzy-, jak i siedmiodniowa nie dostarczają wszystkich składników odżywczych, dlatego, w obawie o znaczne pogorszenie stanu odżywienia organizmu, nie powinno się przekraczać określonego czasu stosowania kuracji. Ponadto nie ma żadnych rzetelnych źródeł, które mogłyby potwierdzić jakąkolwiek skuteczność oraz, co najważniejsze, bezpieczeństwo jej stosowania. Bezsprzeczny jest fakt, że na świecie tysiące, a może nawet miliony ludzi zredukowały swoją masę ciała właśnie dzięki takiemu żywieniu. Analizując założenia autorów, stwierdzić można jednak, że efekt ten jest wywołany bardzo niską podażą energetyczną. Organizm musi wykorzystywać swoje rezerwy, by móc przeprowadzić chociażby proces trawienia czy wchłaniania składników pokarmowych. Wokół tej diety jest wiele kontrowersji, jednak zastosowanie jej na 1 czy 2 dni nie przyniesie poważnych skutków zdrowotnych. Może natomiast pogorszyć i upośledzić pracę metabolizmu.
Dieta bananowa – opinie
Opinii dotyczących diety bananowej oraz podobnych jej diet znaleźć można mnóstwo. Są oczywiście po jednej stronie osoby, które dzięki takiemu żywieniu w końcu uzyskały wymarzoną sylwetkę, zatem będą bronić zaleceń autorów do końca. Z drugiej strony są specjaliści w zakresie żywienia, według których dieta ta przysporzyć może wielu problemów zdrowotnych. Stosując tak monotonną dietę przez dłuższy okres, doprowadzić można do znacznych niedoborów witamin czy składnikach mineralnych, co odbije się na kondycji całego organizmu, a nawet zdrowia. Dodatkowo tak niska kaloryczność skutkować może obniżeniem tempa i efektywności metabolizmu, przez co w organizmie szybciej i łatwiej odkładać się będzie tkanka tłuszczowa. Może też wywoływać uczucie zmęczenia, rozdrażnienia, bóle głowy, jak również zaburzenia uwagi i koncentracji. Człowiek zaczyna wówczas pracować mniej wydajnie, a o spadek ciśnienia i omdlenia w takiej sytuacji naprawdę łatwo.
Nie zapominajmy o tym, że banany to źródło głównie węglowodanów, w szczególności tych łatwo przyswajalnych, dlatego dostarczają one dużej ilości energii po spożyciu (stężenie glukozy we krwi rośnie diametralnie), ale równie szybko organizm ją traci. Są to produkty o wysokiej wartości Indeksu Glikemicznego, co potwierdza dużą zawartość prostych cukrów w ]składzie, a to zaś skutkować może wahaniami stężeń glukozy w osoczu. Właśnie z tego względu najlepsze diety redukcyjne oparte są o produkty bogate w węglowodany złożone, gdyż dostarczają one energii i jednocześnie zapewniają dużą sytość, co eliminuje podjadanie między posiłkami.
Pozostaje kwestia kaloryczności wynoszącej 1000 kcal w ciągu dnia. Taka podaż energetyczna jest całkowicie niewystarczająca i nie pokrywa nawet zapotrzebowania organizmu związanego z przeprowadzeniem podstawowych procesów życiowych, jak oddychanie czy bicie serca. W efekcie doprowadzić może to nie tylko do wyniszczenia ustroju i zwolnienia oraz upośledzenia funkcjonowania organizmu, ale także do zaburzeń w poziomie odżywienia. Niestety braki w witaminach i składnikach mineralnych są na takiej diecie nieuniknione.
Podsumowując, dieta bananowa pozwala na szybką utratę masy ciała, co spowodowane jest niską kalorycznością jadłospisu. Dodatkowo nie ma żadnych badań potwierdzających jej skuteczność czy też bezpieczeństwo dla zdrowia. Pewne jest, że długotrwałe stosowanie takiej diety prowadzi do rozwoju niedoborów różnorodnych składników pokarmowych, co skutkować może niekorzystnymi konsekwencjami. Chcąc zredukować swoją masę ciała, o wiele lepiej jest zastosować racjonalną dietę składającą się ze zdrowych produktów o wysokiej wartości odżywczej i nie bać się efektu jojo, który z pewnością wystąpi po diecie bananowej .
Literatura:
- Brodzińska D., Henneberg M., „Aminy biogenne w owocach banana (Musa sapientum L.) I wpływ diety bananowej u szczurów na wydalanie z moczem katecholamin i andolamin”, Herba Polonica, 1695.
- Hozyasz K. K., „Banany w praktyce pediatrycznej”, Pediatria Polska, 2009, 84(3)/256–64.