Dieta diamondów – zasady, przepisy, jadłospis
Aktualizacja: 6 maja, 2024
Dieta Diamondów, a właściwie program „Fit for life”, to system żywieniowy opracowany przez państwa Harveya i Marilyn Diamondów. Powstał on w latach osiemdziesiątych XX wieku i właśnie między innymi dzięki niemu wśród ludzi na długo zakorzeniły się niektóre mity dotyczące sposobów odżywiania. Już sam fakt, że Marilyn Diamond była promotorką diet „detoksykujących” i „oczyszczających”, w obliczu stanu obecnej wiedzy stawia ten system w bardzo złym świetle.
Dieta Diamondów
Program „Fit for life” powstał jako seria książek zawierających porady dotyczące zdrowej diety i zdrowego stylu życia. System ten opisany został przez samych autorów, a także i wątpliwych recenzentów rodem z czasopism modowych, jako system skuteczny, bezpieczny i niewymagający. Nieco bardziej poważane źródła określają jednak „Fit for life” po prostu jako „kolejną modną dietę”.
Dieta Diamondów – zasady
Diecie Diamondów przyświecają dwie główne zasady. Pierwsza z nich dotyczy niełączenia ze sobą białek i węglowodanów. Już ta pierwsza reguła dyskwalifikuje tę dietę jako zdrową metodę odżywiania. Większość produktów węglowodanowych zawiera w składzie również białka, ponadto z punktu widzenia sytości poposiłkowej oraz stabilizacji poziomu cukru we krwi założenie to mija się z celem.
Drugą zasadą jest „nieprzejadanie się” oraz spożywanie niemal wyłącznie świeżych owoców i warzyw o wysokiej zawartości wody i traktowanie ich jako głównego źródła energii, a nawet wody. Ponadto państwo Diamondowie nie zalecali picia wody podczas posiłków, a także spożywania mleka i jego przetworów.
Poniżej przykładowy jadłospis zgodny z zasadami diety – jak widać nie jest on w stanie optymalnie zaspokajać potrzeb organizmu i nie powinien być nikomu polecany.
Dieta Diamondów – jadłospis, przepisy
Przykładowy jadłospis
- Po przebudzeniu: szklanka soku pomarańczowego
– sok pomarańczowy – 200 ml. - Śniadanie: obrane awokado i orzechy
– awokado – 200 g;
– orzechy włoskie – 20 g. - Obiad: ugotowana kasza, brokuł i świeży pomidor
– kasza gryczana – 100 g;
– brokuł – 200 g;
– pomidor – 200 g. - Kolacja: gotowany łosoś, świeży ogórek i sałata
– łosoś – 150 g;
– sałata – 25 g;
– ogórek – 250 g.
Przykładowe przepisy
Składniki:
- 2 jaja kurze ugotowane na półtwardo;
- 1 dojrzałe obrane awokado;
- 50 g rukoli;
- 10 g posiekanej natki pietruszki;
- 100 g przepołowionych pomidorków koktajlowych;
- 50 g posiekanej czerwonej cebuli;
- 15 g orzechów włoskich;
- 15 g pestek dyni;
- sól i pieprz do smaku.
Sposób przygotowania: jaja i awokado należy pokroić w kostkę i wymieszać z warzywami, orzechami i pestkami, na koniec doprawić do smaku.
Składniki:
- 50 g jarmużu;
- 1 duża obrana pomarańcza;
- 100 g obranego ogórka;
- sok z cytryny do smaku.
Sposób przygotowania: wszystkie składniki należy zblendować. W celu rozcieńczenia koktajlu i obniżenia jego gęstości energetycznej w trakcie blendowania dodawać można wodę.
Założenia diety Diamondów raczej nie zrewolucjonizowały świata dietetyki, raczej doprowadziły do jeszcze większego powielania wprowadzających w błąd mitów. Dieta ta jest kolejnym przykładem na to, jak łatwo jest zarobić na pseudonaukowych, śmiałych i kontrowersyjnych twierdzeniach.