Jednodniowa dieta owsiankowa – zasady, efekty i opinia dietetyka

16 18 20

Wystarczy zajrzeć do Internetu, aby przekonać się na własne oczy, jak często i chętnie eksperymentujemy ze sposobem żywienia, aby osiągnąć upragnione cele. Bez wątpienia podstawowym pragnieniem większości z nas jest utrata tkanki tłuszczowej bądź zachowanie prawidłowej masy ciała. Jednodniowa dieta owsiankowa ma pomóc w zachowaniu prawidłowego bilansu energetycznego obniżając kaloryczność diety na jeden dzień w tygodniu.

Dieta owsiankowa

Jednodniowa dieta owsiankowa to powtarzający się, cotygodniowy, jednodniowy rytuał zastąpienia wszystkich posiłków owsianką. Zgodnie z przepisem owsiankę przygotowuje się z 2 litrów mleka (max. 1,5% tłuszczu) i około 7 łyżek płatków owsianych górskich, bez dodatku cukru i innych nośników kalorii.

Dieta owsiankowa – zasady

Przygotowana owsianka ma starczyć nam na cały dzień. Po przygotowaniu należy ją podzielić na 5–6 części i każdą z nich spożywać w ramach poszczególnych posiłków. Jako jedyny dodatek do owsianki dopuszczone są bezkaloryczne słodziki lub stewia, dla poprawy smaku.  

Dieta owsiankowa – efekty

Jednodniowa dieta owsiankowa to nie „dieta cud”. Nie należy oczekiwać spektakularnych rezultatów po jej zastosowaniu. Wraz z owsianką dostarczamy około 800 kalorii, co prawdopodobnie w przypadku większości dorosłych ludzi stanowi mniejszą niż zwyczajowo spożywaną ilość energii. Można zatem ową dietę potraktować jako zadośćuczynienie po zbyt obfitych posiłkach spożytych w ciągu tygodnia. Zastosowanie raz w tygodniu podobnego zabiegu pozwoli w pewnym stopniu (niekoniecznie zadowalającym) zmniejszyć średnią wartość kaloryczności naszej diety na przestrzeni tygodnia. Pod uwagę należy wziąć też fakt, że płatki owsiane bogate w błonnik dają odczucie sytości na długo. Ten wyjątkowy dzień nie będzie zatem przebiegał pod znakiem pustki w żołądku i nieprzemożonej chęci zjedzenia słodkiej przekąski. Czy więc warto wprowadzać w życie tego rodzaju innowacje?

Dieta owsiankowa – opinia dietetyka

Zastosowanie jednodniowej diety owsiankowej raz w tygodniu u zdrowej osoby dorosłej nie będzie wiązało się z poważnymi zdrowotnymi konsekwencjami. Z drugiej jednak strony nie należy oczekiwać widocznych rezultatów. Głównym jej założeniem jest wyrównanie bilansu energetycznego, co także niekoniecznie zostanie osiągnięte. Jeśli przez większą część tygodnia spożyte kalorie przekraczają dzienną normę jeden dzień deficytu niewiele zmieni. Taki efekt można uzyskać tylko w przypadku, kiedy zdarzy się wyłącznie jeden dzień żywieniowej rozpusty. Nie należy zapominać o tym, że nasz organizm został wyposażony w szereg mechanizmów regulujących ilość przyjmowanych pokarmów. Kiedy zdarzy nam się zjeść więcej niż tego potrzebujemy, w naturalny sposób nasz apetyt maleje, dzięki czemu w kolejnych godzinach nie będziemy odczuwali głodu i nie spożyjemy więcej niż należy. Sama idea oczyszczających dni, kiedy pozwalamy naszym żołądkom złapać oddech po trudnym tygodniu nie wydaje się być szkodliwa. Warto zaplanować jeden dzień, w którym kaloryczność diety zostanie obniżona, ale największą korzyść przyniesie wprowadzenie na ten czas produktów bogatych w składniki odżywcze – witaminy i minerały. Owsiaka w zaproponowanej tutaj postaci nie spełnia tego warunku. Płatki owsiane są bogatym źródłem żelaza czy magnezu, ale ze względu na obecność fitynianów nie wchłaniają się one dostatecznie dobrze. Jeżeli zatem mamy w planach odpocząć od nadmiaru kalorii zafundujmy sobie raczej jednodniową dietę opartą na surówkach, sokach warzywnych i owocach. Po pierwsze dostarczymy organizmowi wielu cennych pierwiastków, a po drugie z dużym prawdopodobieństwem przekonamy się do sałatek i warzyw pod wszelką postacią kształtując swoje nawyki żywieniowe.

Jednodniowa dieta owsiankowa – choć nie powinna przynieść szkód, zakłada cel, który może zostać osiągnięty także innymi metodami. Przede wszystkim chcąc utrzymać prawidłową masę ciała należy spożywać energię w granicach  określonej normy zgodnie z zapotrzebowaniem. Sytuacje, w których doprowadzamy do dodatniego bilansu energetycznego powinny zdarzać się okazjonalnie. Przy zachowaniu umiaru nie będzie konieczności wprowadzania w życie jednodniowych wysoce restrykcyjnych  diet.

Kup dietę online – od dietetyka
Zobacz również:
Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Jednodniowa dieta owsiankowa – zasady, efekty i opinia dietetyka - 3.7/5. Oddano 95 głosy.
Autor artykułu:
, Dyplomowany dietetyk kliniczny. Wierzy, że odpowiednie żywienie jest kluczem do zdrowego i długiego życia.

Opinie

 • mariola 09.05.2019, 4:50

  fajna dieta,ale nie dla tych którzy nie tolerują mleka.

  Odpowiedz
  • Ela 08.11.2019, 9:28

   Może być na wodzie też fajnie smakuje lub na napoju mlecznym typu mleko sojowe kokosowe itp.

   Odpowiedz
  • Aaa 28.11.2019, 10:28

   Dodaj mleko kokosowe, owsiane, sojowe, migdałowe albo ugotuj płatki na wodzie

   Odpowiedz

Napisz swoją opinię

Twoja opinia jest ważna. Zarówno dla nas jak i innych osób korzystających z naszego serwisu.

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.
Obowiązkowe pola są oznaczone