Stewia i aspartam stosowane na co dzień wpływają na nasze zdrowie – sprawdź ich właściwości
Aktualizacja: 26 marca, 2024
Dzisiaj coraz większą popularność zdobywa gotowa żywność. Do wielu produktów spożywczych dodawane są substancje chemiczne dla lepszej konserwacji i wzmocnienia walorów smakowych. Powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na zamienniki naturalnych składników stosowane przez producentów. Często nie zdajemy sobie sprawy jak wielkie i nieodwracalne szkody mogą wyrządzić w naszym organizmie. Dla przykładu porównajmy dwa słodziki, będące popularną alternatywą dla zwykłego cukru.
Aspartam – zastosowanie
Aspartam jest substancją chemiczną stosowaną w przemyśle spożywczym jako zamiennik cukru. Występuje w ogromnej ilości produktów spożywczych – gumach do żucia, napojach, słodyczach, a nawet wędlinach i konserwach rybnych. Jest składnikiem wielu produktów dietetycznych, bowiem znacznie obniża ich kaloryczność, co wielu z nas niewątpliwie uzna za duży plus. Wykorzystywany jest również w produkcji leków przeznaczonych dla diabetyków gdyż nie podnosi poziomu insuliny we krwi.
Aspartam budzi jak dotąd duże kontrowersje. Na etykietach produktów można go znaleźć pod nazwą E961 lub nieco bardziej przyjemnej dla ucha Amino Sweet, Nutra Sweet, Canderel. Zastosowanie słodzika jest powszechne, ponieważ nie wymaga skomplikowanych procesów technologicznych, a co za tym idzie dużego wkładu finansowego.
Stewia – zastosowanie
Stewia to roślina pochodząca z Paragwaju. Każdy kto choć raz jej spróbował wie, że jest ona niezwykle słodka. Ocenia się, że jest 300 razy słodsza od cukru. Stosowana jest jako naturalny słodzik lub wzmacniacz smaku. Słusznie uznawana jest za cenną roślinę, której potencjał nie został jeszcze w pełni wykorzystany. Coraz częściej można zauważyć obecność stewii w produktach spożywczych, jednak w porównaniu ze zwykłym cukrem wciąż jest na drugim miejscu.
Obecnie stewię można znaleźć w sklepach ze zdrową żywnością. Sprzedawana jest w formie suszu, proszku, tabletek lub płynnego ekstarktu. Już niewielka ilość stewii daje silne uczucie słodyczy, dlatego jest niezwykle wydajna. Stosowana może być właściwie do wszystkiego. Dla niektórych wadą stewii może okazać się jej charakterystyczny posmak. Może być stosowana przez wszystkich, zalecana jest również kobietom w ciąży i najmłodszym.
Aspartam a zdrowie
Mogłoby się wydawać, że aspartam jest świetnym rozwiązaniem dla tych, którzy pragną ograniczyć spożywanie niezdrowego cukru lub dla osób stosujących dietę redukcyjną. Okazuje się jednak, że wpływa on negatywnie na nasze zdrowie.
Produkt ten został wprowadzony na rynek spożywczy w latach 80 XX w. Od tego czasu wzbudza wśród lekarzy liczne obawy i kontrowersje. Z badań przeprowadzonych przez naukowców wynika, że aspartam mógł być głównym czynnikiem wpływającym na rozwój chorób nowotworowych mózgu wśród amerykańskiego społeczeństwa od roku 1984. Opublikowane dane wskazywały również, że 80 % skarg skierowanych do Agencji ds. Żywności i Leków wiązało się z produktami zawierającymi aspartam. U osób spożywających tę substancję zaobserwowano również zaburzenia w funkcjonowaniu systemu hormonalnego regulowanego przez układ nerwowy oraz rozwojem takich chorób jak epilepsja i stwardnienie rozsiane.
W skład cząsteczki aspartamu wchodzi m.in. ester metylowy, który od razu po spożyciu przeradza się w metanol – alkohol będący groźną trucizną. Metanol uznany został za niebezpieczny, ponieważ niszczy neurony w mózgu i przyczynia się tym samym do rozwoju chorób nowotworowych tego organu. Aspartam uznany został za neurotoksynę zaburzającą syntezę białek, strukturę DNA oraz prawidłowe funkcjonowanie organów.
Zdania w kwestii szkodliwości tej substancji są jednak podzielone. Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności uznał aspartam za substancję całkowicie bezpieczną. Według opinii ekspertów zalecana dzienna dawka słodzika powinna wynosić nie więcej niż 40 mg na 1 kg wagi ciała. Z drugiej strony przeprowadzone badania potwierdzają, że u osób regularnie spożywających aspartam występują takie dolegliwości jak: zawroty i bóle głowy, nudności, bóle stawów, stany depresyjne, bezsenność, czy problemy z widzeniem.
Czy stewia jest zdrowa?
Dietetycy obecnie uznają stewię za najlepszą substancję zastępującą wszechobecny cukier. Nie powoduje powstawania próchnicy, nie jest kaloryczna, ma zerowy indeks glikemiczny, a przede wszystkim jest zdrowa! Polecana jest szczególnie osobom zmagającym się z cukrzycą. Znana jest również z właściwości poprawiających ogólne samopoczucie psychiczne i fizyczne.
Liście stewii bogate są w mikroelementy – żelazo, magnez, potas i wapń. Co więcej, roślina ta dostarcza również witamin z grupy B, witaminę C i beta – karoten. W rejonie, z którego pochodzi, stosowana jest również jako środek terapeutyczny. Poleca się ją szczególnie w walce z chorobami serca, układu krążenia, bólami żołądka, czy nadkwasotą. Badania nad stewią wykazały również, że wzmacnia układ odpornościowy, zmniejszając tym samym ryzyko występowania chorób. Wykazuje silne właściwości antybakteryjne, dlatego może być stosowana w przypadku zapalenia jamy ustnej, bólach gardła, leczeniu oparzeń czy ciężko gojących się ran.
Lepsza szczupła sylwetka czy zdrowy organizm?
Odpowiedź na to pytanie jest oczywista. Jeśli zależy nam na wyeliminowaniu z diety cukru, nie zastępujmy go aspartamem, kierując się jego niską kalorycznością. Mimo, że nie przybędzie nam kilogramów, możemy wyrządzić w swoim organizmie nieodwracalne szkody. Aspartam uznany został za składnik toksyczny dlatego powiedzmy mu stanowcze NIE! Zamiast niego sięgnijmy po stewie – zdrową roślinę, która dostarczy nam witamin i cennych mikroelementów. Można śmiało powiedzieć, że ta roślina jest idealna nie tylko dla osób chorych na cukrzycę, ale dla wszystkich, którzy cenią swoje zdrowie.
Ja piłam napoje ZERO przez ok. 1 rok. Miałam stale niedobór weglowodanów w dziennym bilansie. Nie miałam siły, czułam wieczne zmęczenie, bolały mnie mięśnie, dosżły nudności. Odstawiłam napoje ZERO z aspartamem i pije często te normalne z cukrem. Wszystko mi przeszło. Brak nudności, brak zmęczenia, brak bólu…
aspartam nie podnosi poziomu insuliny we krwi? No raczej cukier też nie
Cukier podnosi poziom insuliny we krwi i to bardzo…..czasami warto się douczyć….
Kiedy autorka artykułu pisała o „zdrowej stewii”, to raczej nie mogła mieć na myśli typowe tabletkowe słodziki, czyli stewię w w postaci przetworzonej, a ta faktycznie jest nie do końca zdrowa, i nie zdziwiłbym się, gdyby miała się okazać prawie tak samo niebezpieczna, jak aspartam.
Jeśli chodzi o mnie, to od dawna kupuję tylko ziele – stewię suszoną w liściach! Ta jest bez wątpienia zdrowa! Słodzę nią przede wszystkim zioła na swoją boreliozę, i tu rzecz ciekawa – przydarzyła mi się raz dość spora przerwa w stosowaniu stewii do ziół, a ja zacząłem podczas tej przerwy gorzej się czuć, mimo zażywania cały czas ziół przeciw boreliozie.
Z tego można by wyciągnąć wniosek, że jednak sama stewia ma mocniejsze właściwości bójcze przeciw bakteriom, niż inne stosowane przeze mnie , zioła. Dlatego właśnie dzisiaj przyszło mi po dłuższej przerwie, zamówić u stałego źródła tę moją ulubioną, no i przede wszystkim, zdrową -jak się okazuje- stewię.
Na koniec zwracam się do wszystkich, którzy lubią iść na łatwiznę i kupować to, co łatwo można sobie zaaplikować w formie leku (antybiotyki, czy wszelkie inne chemiczne środki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe w tabletkach, no i oczywiście najróżniejsze zaprawiane chemią słodziki typu aspartam, czy nawet stewia i ksylitol) – nie kupujcie tych mniej lub bardziej chemicznych świństw, jakie powstają w wyniku przetworzenia ręką ludzką. Pamiętajcie zawsze o tym, że żadne tabletki nigdy nie będą rosły na drzewach, a tylko żywe, naturalne produkty dane nam z miłości i życzliwości przez Stwórcę, mogą służyć nam bezproblemowo (oczywiście przyjmowane z wiedzą i nie przedawkowane).
Pozdrawiam wszystkich i życzę rozsądku oraz zdrowia.
stewia 250 tabl. za 10zł trzeba zawsze sprawdzać co jest jeszcze w składzie tabl.a w tym przypadku to ile jest tz wypełniaczy? które są tanie ale nic z naturą wspólnego nie mają, czysta chemia. stosuje już od paru lat stewie w płynie – składniki to woda, substancja słodząca: glikozydy stewiolowe, nośnik: gliceryna pochodzenia roślinnego. 100ml koszt ok. 27zł
mam ciśnienie krwi w normie a wiek 63 ilu w moim wieku ciśnienie wyrównuje tabletkami które wpływają negatywnie na wątrobę, nerki itd nasz organizm nie toleruje chemii w żadnej
postaci a dostajemy ją w żywności, powietrzu i wodzie, więc próbujmy w miarę możliwości chociaż na produktach spożywczych czytać skład i wybierać te z mniejszą ilością „dodatków, wypełniaczy, konserwantów”
Ja jestem „ofiarą ” stevii. Kupowałam ją w marketach dużych , pisało na opakowaniu stevia ( 250 tabletek – 10zł). Słodziłam nią tylko kawę, 3-4 filiżanki dziennie , po 2-3 tabletki do kawy. Piłam ją około 1 roku. Dostałam takiej kwasoty żołądka , aż kwas czułam w ustach. Na początku przez około 2 miesiące , nie wiedziałam co jest przyczyną, czytałam co zakwasza żołądek i nic mi nie pasowało: nie jem słodyczy, nie jem tłustego ani smażonego, itd.. Udałam się do lekarza, bo było to dość dokuczliwe i niepokojące, dostałam jakieś tabletki, po których mi łagodziło objawy. Ale mnie męczyło dalej co jest powodem tej kwasoty i zaczęłam analizować co jem. Drogą eksperymentu , przestałam używać stevie, i wszystko przeszło. Nie chcę uogólniać ale ta stevia w marketach , to nie wiele ma wspólnego ze stevią, chyba bliżej jej do asparganu. Teraz czekam i tak na zrobienie gastroskopii , aby dowiedzieć się jakie są skutki stosowania tej stevii w moim żołądku.
I jakie były skutki? Jestem ciekawy bo też zamierzam zmienić te tabletki na liście. Pozdr.
Za 10-20 lat, naukowcy stwierdzą, że jednak stewia też powoduje szkody w organiżmie.
stewia w tabletkach ma w swoim składzie aspartam