Hiperlipidemia mieszana. Objawy, leczenie i odpowiednia dieta

16 18 20

Siedzący tryb życia, nieprawidłowa dieta obfitująca w tłuszcze i węglowodany oraz rozwinięta nadwaga lub otyłość sprawiają, że prawidłowy poziom lipidów (cholesterolu i trójglicerydów) we krwi zostaje zachwiany. Nieleczona hiperlipidemia prowadzi do bardzo poważnych konsekwencji, w tym chorób serca i układu krążenia.

Hiperlipidemia mieszana

Hiperlipidemia mieszana jest to zespół zaburzeń metabolicznych, który objawia się podwyższonym stężeniem frakcji cholesterolu oraz trójglicerydów w surowicy krwi. Obok podwyższonego stężenia lipoprotein o bardzo niskiej gęstości (VLDL), notuje się spadek korzystnego dla organizmu poziomu cholesterolu HDL.

Zaburzenie gospodarki lipidowej może być związane nie tylko ze złymi nawykami żywieniowymi czy siedzącym trybem życia (który ma poważne konsekwencja dla całego organizmu), ale także z uwarunkowaniami genetycznymi, które predysponują do występowania chorób związanych z nieprawidłowym poziomem lipidów.

Hiperlipidemia może mieć bardzo poważne konsekwencje, prowadząc do miażdżycy czy choroby niedokrwiennej serca. Po zdiagnozowaniu, należy niezwłocznie wdrożyć leczenie, a przede wszystkim stosować zdrową i zbilansowaną dietę dobraną do potrzeb pacjenta.

Hiperlipidemia mieszana – objawy

Wyniki badań krwi sygnalizują objawy biochemiczne choroby. Zwykle wskazują na nieprawidłowy profil lipidów w surowicy, podwyższone stężenie VLDL oraz trójglicerydów. Jednak zanim udamy się do lekarza, który zleci badania krwi, możemy zaobserwować u siebie pewne symptomy sugerujące problem lipidowy. Najbardziej charakterystycznym objawem hiperlipidemii są tak zwane kępki żółte (żółtaki), które występują w postaci guzków o różnej wielkości i kształcie. Najczęściej spotkać je można na powiekach, powierzchni łokci czy kolan. Niestety, nie pojawiają się u każdej osoby dotkniętej hiperlipidemią, natomiast ich obecność jest wyrazem bardzo złych wyników lipidogramu.

Niekiedy choroba jest na tyle rozwinięta, że zaczyna dawać powikłania w postaci: nadciśnienia tętniczego krwi związanego z miażdżycą, obniżonej tolerancji na wysiłek fizyczny, bólów w klatce piersiowej, duszności, które wiążą się z chorobą niedokrwienną serca, zawrotów głowy, niedokrwienia i bólów kończyn. Tak naprawdę hiperlipidemia nie daje wyraźnych, charakterystycznych objawów i ciężko ją zdiagnozować bez przeprowadzenia odpowiednich badań.

Hiperlipidemia mieszana – leczenie

Leczenie powinno przede wszystkim opierać się na zmianie stylu życia: odpowiednio dobranej diecie oraz umiarkowanej aktywności fizycznej. Leczenie farmakologiczne wspomaga powyższe zmiany i pomaga w utrzymaniu prawidłowego poziomu lipidów w surowicy krwi. Często stosowane są statyny czy fibraty w celu zoptymalizowania leczenia.

Hiperlipidemia mieszana – dieta

Zdrowa i zbilansowana dieta jest podstawą leczenia zaburzeń lipidowych. Szczególnie istotne jest ograniczenie w diecie tłuszczów nasyconych oraz węglowodanów prostych. Obniżenie wartości kalorycznej posiłków nie tylko sprawi, że poziom cholesterolu stanie się bardziej wyrównany, ale także pozwoli na zrzucenie zbędnych kilogramów. Obok obniżenia spożycia tłuszczów i węglowodanów, ważna jest podaż błonnika pokarmowego oraz witamin w postaci warzyw i owoców. Szczególnie korzystnie będą wpływać substancje o charakterze przeciwutleniaczy, które wspomogą walkę z chorobą. Najlepiej wybierać chude mięsa, wędliny, nabiał oraz spożywać ryby, które są źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych. Unikać należy smażenia, przygotowywania potraw na tłuszczu, tłustych, zawiesistych sosów oraz słodkich deserów. Dobrze dobrana dieta, która będzie zgodna z upodobaniami żywieniowymi pacjenta, powinna być smaczna, zdrowa i pełna wartości odżywczych.

Hiperlipidemia mieszana jest poważnym zaburzeniem gospodarki lipidowej, a nieleczona może prowadzić do rozwoju miażdżycy, choroby niedokrwiennej serca, a nawet zawału. Warto zadbać o swoje zdrowie już teraz, zmieniając dietę i regularnie uprawiając aktywność fizyczną. Na pewno się to opłaci.

 

Kup dietę online – od dietetyka
Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Hiperlipidemia mieszana. Objawy, leczenie i odpowiednia dieta - 3.5/5. Oddano 121 głosy.
Autor artykułu:
, Dyplomowany dietetyk i biotechnolog. Swoje badania koncentruje na temacie komórek macierzystych i terapii z ich wykorzystaniem, dietetyki klinicznej i bioinżynierii komórek.