krew

Małopłytkowość – leczenie naturalne, dieta

Jakub Wiącek ponad miesiąc temu

Małopłytkowością określany jest stan, kiedy liczba płytek krwi w mikrolitrze krwi jest zbyt niska. Czy istnieją domowe sposoby na jej leczenie?

Małopłytkowość – przyczyny, objawy, leczenie

Paulina Żukowska ponad miesiąc temu

Jak rozpoznać u siebie małopłytkowość? Co należy zrobić, żeby ją wyleczyć? Sprawdź w poniższym artykule.

Kreatynina – badanie, norma, podwyższona i niska, dieta

Ewa Świndryk ponad miesiąc temu

Na podstawie badania krwi możemy uzyskać wiele informacji dotyczących naszego stanu zdrowia. Jednym z parametrów mierzonych w diagnostyce jest poziom stężenia kreatyniny w osoczu. Jakie informacje płyną z takiego badania i jakie mogą być przyczyny odchyleń uzyskanego wyniku od normy?

Badania krwi, które pomogą uniknąć chorób serca

Sabina Bachleda-Szeliga ponad miesiąc temu

Obecnie z powodu chorób układu krążenia w Polsce umiera około 50% społeczeństwa. Świadomość populacji na temat ryzyka wystąpienia tych chorób niestety nadal nie jest satysfakcjonująca. Ludzie nie zdają sobie sprawy, że wykonując regularnie podstawowe badania krwi są w stanie uniknąć wielu poważnych chorób. Jakie zatem badania warto wykonywać?

Anemia perniciosa, czyli objawy i leczenie niedokrwistości Addisona-Biermera

Martyna Jaros ponad miesiąc temu

Wyróżniamy trzy główne przyczyny występowania anemii. Może rozwinąć się ona wskutek niedoboru pewnych składników niezbędnych do produkcji erytrocytów, co zaburza proces ich tworzenia, dużej utraty krwi w wyniku krwotoku, bądź przedwczesnego rozpadu czerwonych krwinek.

Podwyższony poziom kreatyniny – produkty zakazane i zalecane

Martyna Jaros ponad miesiąc temu

Wyniki badań morfologicznych krwi oraz ogólnych moczu, zlecane przez lekarza pierwszego kontaktu bądź specjalistę, dostarczają cennych informacji na temat stanu zdrowia jego pacjenta. Co oznacza podwyższone stężenie kreatyniny oraz w jakim celu oznaczenie tego związku jest wskazane? Jakie produkty należy spożywać, a jakie ograniczyć w diecie?

Warfin a dieta, czyli produkty zakazane przy lekach rozrzedzających krew

Sonia Walla ponad miesiąc temu

Czy leczenie farmakologiczne lekami powodującymi rozrzedzenie krwi wymaga stosowania specjalnej diety? Jakich produktów nie powinno spożywać się podczas przyjmowania warfaryny?

Czerwienica prawdziwa a dieta – zasady, produkty zalecane i zakazane oraz efekty

Martyna Jaros ponad miesiąc temu

Czerwienica prawdziwa to choroba zaliczana do nowotworowych o przewlekłym przebiegu. Leczenie można wspomóc dietoterapią, której celem jest obniżenie wystąpienia ryzyka zakrzepów.

Laboratoryjny „must have”, czyli badania, które należy wykonać przed wizytą u dietetyka

Sonia Walla ponad miesiąc temu

Dziś wiemy, że równie ważnym – o ile nie ważniejszym – wskaźnikiem stanu odżywienia są wyniki badań laboratoryjnych, do których dietetycy przywiązują coraz większą wagę. Które z nich są najbardziej istotne? Które warto wykonać, by nasza dieta była jak najlepiej dopasowana do naszego stanu zdrowia?

Buraki – skład, właściwości i ich wpływ na wyniki sportowe

Damian Adamiak ponad miesiąc temu

Te niepozorne bulwy o ciemnoczerwonym kolorze mogą wpłynąć na poprawę naszych wyników sportowych.

Anemia – typy niedokrwistości oraz badania krwi

Martyna Jaros ponad miesiąc temu

Morfologia wykazała zbyt niski poziom erytrocytów we krwi, ich nieprawidłowy kształt lub nieodpowiednia ilość hemoglobiny? Dodatkowo stosujesz dietę ubogą w żelazo oraz witaminę B12? Ciągłe zmęczenie i senność dokucza Ci sprawiając, że nie czujesz się sobą? Mogą to być objawy ciężkiej dolegliwości – anemii.

Indeks i ładunek glikemiczny – definicja i wpływ na zdrowie

Irena Wieczorek ponad miesiąc temu

Pojęcie indeksu i ładunku glikemicznego w ostatnim czasie wzbudza coraz większe zainteresowanie i przyciąga szerokie grono osób dbających o zdrowie i sylwetkę. Co oznaczają te pojęcia i jak je wykorzystać w codziennym żywieniu by być zdrowszym?

Niezwykłe odkrycia dotyczące ludzkiego mózgu

Aleksandra Musiał ponad miesiąc temu

Mózg jest jednym z najbardziej zagadkowych organów ludzkiego ciała. Liczne badania prowadzone na nim odkrywają coraz to nowe właściwości tego niezwykłego narządu. Oto niektóre z nich.

Ciśnienie krwi. Jak prawidłowo zmierzyć je w domu i jaki ciśnieniomierz wybrać?

Klaudia Niemira ponad miesiąc temu

Czyli o aparaturze i metodach, które pozwolą nam uzyskać najbardziej dokładne wyniki.

Hiperlipidemia – typy, objawy, przyczyny i leczenie wysokiego poziomu tłuszczów we krwi

Paulina Michalak ponad miesiąc temu

Hiperlipidemia to nic innego jak wysoki poziom cholesterolu. Istnieją jednak różne jej odmiany. Samozaparcie i konsekwencja w działaniu pomogą nam uchronić się od groźnych chorób jakie niesie za sobą wysoki poziom cholesterolu we krwi. Zacznij zmieniać swoje nawyki już od dziś.

Hiperlipidemia mieszana. Objawy, leczenie i odpowiednia dieta

Aleksandra Musiał ponad miesiąc temu

Hiperlipidemia mieszana to obok hipercholesterolemii oraz hipertrójglicerydemii problem cywilizacyjny. Coraz więcej osób wykazuje objawy choroby, która zagraża naszemu zdrowiu.

Młody jęczmień. Właściwości, zastosowanie i skład rośliny, która podbija serca Polaków

Marta Florczak ponad miesiąc temu

Młody jęczmień mimo, iż nie jest nowością w świecie dietetyki, to zdobywa coraz więcej zwolenników ze względu na swój skład. Przyjrzyjmy się mu bliżej.

Soczysty i „krwawy” symbol płodności – co skrywa granat?

Justyna Maciejewska ponad miesiąc temu

Wrzuć granat do jadłospisu, czyli wartość odżywcza oraz właściwości wybuchowego owocu