Opinie
Napisz swoją opinię
Twoja opinia jest ważna. Zarówno dla nas jak i innych osób korzystających z naszego serwisu.
Chcesz być na bieżąco?
Podczas rutynowych badań zleconych przez lekarza bądź też wykonywanych na własną rękę wymagane jest sprawdzenie stężenia cholesterolu. Większość z nas zdaje sobie sprawę o istnieniu jego frakcji HDL oraz LDL, jednak niedawno pojawił się nowy parametr zwany cholesterolem Nie-HDL. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej o kolejnym oznaczeniu w lipidogramie!
Parametr Nie-HDL wyliczany jest z różnicy stężeń cholesterolu całkowitego oraz HDL. Ukazuje on poziom wszelkich cząsteczek lipidów aterogennych, a więc aktywnych w procesie budowy blaszki miażdżycowej. Zawiera on w sobie m.in. frakcję:
Dodatkowo uwzględnia przypadki podwyższonego stężenia trójglicerydów, jak również stanowi zasadniczo równoważną wartość prognostyczną ze stężeniem apolipoproteiny B. Zgodnie z najnowszymi zaleceniami badanie to nie wymaga specjalnego przygotowania, jedynie przy dodatkowym badaniu stężenia trójglicerydów najlepiej być na czczo. Znajduje on zastosowanie zwłaszcza wśród osób zagrożonych ryzykiem miażdżycy, u których poziom frakcji LDL znajduje się w normie. Jego oznaczanie zostało zlecone przez Polskie Towarzystwo Lipidologiczne, Kardiologiczne oraz Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce w 2016 roku.
Istotny jest fakt, że indywidualne i docelowe stężenie tegoż parametru winien oceniać lekarz. Jednak przyjmuje się, iż powinien on wynosić:
Pamiętać należy, iż jego stężenie, podobnie jak frakcji LDL, może ulec tymczasowemu obniżeniu w efekcie przebycia:
Wysoki poziom cholesterolu nie-HDL bezpośrednio powiązany jest z wysokim prawdopodobieństwem wystąpienia schorzeń sercowo-naczyniowych, a także wskazywać może na już występujące patologie w organizmie. Oczywiście znacznie większe znaczenie w rozwoju tych chorób może mieć m.in. dieta, nieprawidłowy tryb życia, palenie tytoniu czy stres oraz nadciśnienie. Zwiększone wartości owego parametru zauważyć można u kobiet w ciąży. Z tego względu jego pomiar dokonywać należy u osób relatywnie zdrowych lub też co najmniej 6 tygodni po przebytej chorobie czy też porodzie.
Podsumowując cholesterol nie-HDL okazuje się być niezwykle pomocnym parametrem w diagnozowaniu i minimalizowaniu ryzyka rozwoju schorzeń sercowo-naczyniowych. Jego oznaczanie zalecane jest przez czołowe organizacje od 2016 roku u każdej osoby po 40. roku życia. Wykonanie badania nie jest drogie ani czasochłonne, gdyż polega na wyliczeniu różnicy cholesterolu całkowitego i HDL, zatem oznaczyć można owy wskaźnik bezproblemowo na podstawie wyników lipidogramu.
Literatura:
Twoja opinia jest ważna. Zarówno dla nas jak i innych osób korzystających z naszego serwisu.
Bądź na bieżąco, nie przegap okazji bycia zdrowym!
Moje stężenie Nie – HDL wynosi (na dzień dzisiejszy) 71. Jednak przyjmuje się, iż powinien on wynosić::
<145
<130
<100
,
Widać z tego, że mój Nie – HDL mieści się w każdej z tych grup więc nie wiem jak go odczytać.- jak przyporządkować.
Moje pozostałe wyniki:
Cholesterol całkowity 114
Cholesterol HDL 43
Cholesterol LDL 54
Trójglicerydy 87
Z mojej strony to wszystko. Bardzo dziękuję za poradę.