Dieta Montignaca – zasady, efekty, wady i przykładowe menu
Aktualizacja: 17 czerwca, 2022
Dieta Montignaca uczy zdrowego sposobu odżywiania, dbałości o jakość spożywanych produktów, kaloryczność i wartość odżywczą. Pozwala stracić na wadze, uniknąć efektu jo-jo, a poza ty korzystnie wpływa na stan zdrowia.
Dieta Montignaca
Dieta Montignaca, inaczej nazywana metodą Montignaca (MM) jest sposobem odżywiania, który w zdrowy sposób prowadzi do spadku a później utrzymania prawidłowej masy ciała. Twórcą metody jest Michel Montignac, który otyłość wiąże z funkcjonowaniem trzustki . Dieta stworzona przez niego opiera się głównie na indeksie glikemicznym produktów i to, w jaki sposób wpływa on na poziom glukozy we krwi. Metoda MM nie wymaga ograniczeń ilości spożywanego jedzenia oraz liczenia kalorii.
Dieta Montignaca – zasady
Zasady diety Montignaca uwzględniają indeks glikemiczny spożywanych produktów. Koncepcja Monitignaca krytykuje diety niskokaloryczne, gdyż według twórcy metody MM, to węglowodany (szczególnie o wysokim indeksie glikemicznym) przyczyniają się do powstania otyłości. Najlepsze są produkty o niskim indeksie glikemicznym. Przed zastosowaniem tej metody warto dowiedzieć się o indeksie glikemicznym nieco więcej oraz o jego wpływie na zdrowie człowieka.
Główną zasadą diety jest spożywanie minimum 3 posiłków dziennie, które skomponowane będą na podstawie niskiego indeksu glikemicznego (nie przekraczającego 50). Produkty o niskim indeksie glikemicznym nie powodują gwałtownego wzrostu glukozy we krwi i utrzymują jego stężenie na stałym poziomie. Ważne jest spożywanie nienasyconych kwasów tłuszczowych (ryby, tłuszcze roślinne), natomiast unikanie nasyconych kwasów tłuszczowych, które znajdują się w mięsie, smalcu, maśle oraz wysokotłuszczowych produktach mlecznych. Zaleca się spożywanie 1 g białka/1 kg masy ciała/1 dzień. Polecane jest także zwiększenie dobowej dawki błonnika do 40 g. Nie należy spożywać produktów wysokoprzetworzonych, najlepsze są surowce naturalne bez dodatku chemii i z wysoką zawartością nierozpuszczalnego włókna (produkty pełnoziarniste).
Dieta MM wyróżnia dwa etapy. W pierwszym następuje utrata masy ciała – jest restrykcyjna i wymaga stosowania się do wszystkich zasad. Śniadanie powinno być bogate w węglowodany i niewielką ilość białka, natomiast kolacja winna być lekkostrawna, a obiad skomponowany z produktów tłuszczowo-białkowych.
Druga faza stabilizacji, pozwala na utrzymanie osiągniętej masy ciała i dopuszcza większą dowolność w łączeniu tłuszczów i węglowodanów.
Dieta Montignaca – efekty
Wiele badań naukowych potwierdza skuteczność diety. W zależności od wyjściowego poziomu BMI, można stracić w ciągu 4 miesięcy od 5,5–18 kilogramów. Poza tym wykazano, że dieta ogranicza spadek masy ciała do wartości optymalnych i utrzymuje ją na właściwym poziomie.
Poza efektem odchudzającym, metoda Montignaca ma za zadanie naukę zdrowego stylu życia, właściwych proporcji w komponowaniu posiłków i unikania produktów, które źle wpływają na prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Taka dieta w znacznym stopniu poprawia stan zdrowia, wyrównuje poziom glukozy we krwi, poprawia funkcjonowanie trzustki, mięśnia sercowego i sprzyja prewencji chorób układu krążenia.
Dieta Montignaca – wady
Niestety, prawdopodobnie jak każdego innego sposobu odżywiania, nie może go stosować każdy. Plan żywieniowy Montignaca nie jest pozbawiony pewnych wad. Pierwszą z nich może być problem z dostępem do produktów zdrowej żywności oraz ich cena. Kolejnym jest spożywanie tzw. posiłków tłuszczowych, czasami wymaga to kontroli i korzystania z tablic ładunku glikemicznego składników, które bez zachowania umiaru, mogą powodować przybieranie na wadze. Taki sposób żywienia wymaga dyscypliny i zmiany nawyków żywieniowych oraz stosowania się (szczególnie w pierwszej fazie) do zaleceń. Dieta Montignaca poddawana jest także krytyce, odnośnie grup osób, które mogą ją stosować.
Dieta Montignaca – przykładowy jadłospis
Poniżej znajduje się przykładowy jadłospis ułożony według zasad diety Montignaca.
Śniadanie:
- Twaróg i jogurt naturalny, domowe musli z chudym mlekiem, suszonymi owocami, orzechami
- Sałatka: pomidor, pęczek rzodkiewek, papryka, zielony ogórek, szczypiorek
- Sos: sok z cytryny, pół łyżeczki musztardy, pieprz, sól, ewentualnie zioła do smaku
Obiad:
- Klopsiki z drobiowego mięsa mielonego (np. indyk) w sosie z duszonych warzyw (marchewka, pomidor, papryka)
- Surówka z kapusty kiszonej
- Fasolka szparagowa
Kolacja:
- Sałatka z tuńczyka w sosie własnym na bazie jogurtu, pokrojona cebula, zielony groszek, pomidor, opcjonalnie sałata
Dieta Montignaca przez jednych bardzo chwalona za efekty i brak konieczności liczenia spożywanych kalorii, przed drugich z kolei krytykowana za efektywność tylko w pewnych, określonych grupach. Prawdą jest jednak, że taki sposób odżywiania uczy zdrowych nawyków i regularnego spożywania posiłków. Skuteczność diety i zasadność jej stosowania, każdy indywidualnie powinien ocenić na podstawie własnych obserwacji.
w przykladowym jadlospisie jest podany sos z warzyw (marchewka np. ) gotowana marchew ma wysoki ig, wiec chyba nastapila pomylka w druku.
od połowy kwietnia już 5,5 kg. jestem pod wrażeniem. I odzyskałam energie. Nie stosuje się rygorystycznie a efekty sa.
Bardzo dobra dieta dla diabetyków. Wymusiłam ją na mężu, bo jest zbyt leniwy aby dbać o siebie, no i uparty. Uważał, że leki za niego rozwiążą problem cukru we krwi…I mimo, że nie restrykcyjnie ją stosowałam ze względu ze względu na tryb pracy i inne, to schudnął kilka kg. Nie wiem dokładnie ile, ale po wizycie u lekarza, wyniki były perfekcyjne i zalecił odstawienie leków.
W czasie 1 miesiąca schudłem 7 kg t.j. z wagi 88 na 81 kg. Polecam innym.
Ja schudłam juz 37kg w 9 miesięcy. .. czyje się wyśmienicie jem pyszne zdrowe jedzenie do syta i chudne
Masz jakiś kadlospis