Opinie

  1. Zastanawiam się jedynie, kto pisał ten artykuł, ponieważ w wadach diety wymienił niedobór witaminy B12 oraz aminokwasów? Myślę, że to oczywiste, że aby przejść na dietę bezmięsna, należy zacząć suplementację witaminą B12 i wątpię, aby żaden lekarz ani dietetyk o tym nie wspominał. A więc jeśli włączy się suplementację, niedoborów nie będzie. Jeśli natomiast chcemy uzyskać pełną gamę aminokwasów na diecie bezmięsnej, wystarczy zjadać rośliny strączkowe, jak i zarówno produkty zbożowe w ciągu dnia (różnorodność!). Np.w roślinach strączkowych występuje dużo lizyny, a w zbożach- metioniny. To sprawi, że będą się wzajemnie uzupełniać. Nie widzę również powodu, aby się bać tej diety akurat ze względu na niedobory żelaza- mamy wiele produktów pochodzenia roślinnego bogatych w ten minerał, a dodatek witaminy C w postaci świeżych warzyw i owoców (w które ta dieta obfituje) sprawi, że jego wchłanialność będzie równie dobra.
    Minusem jest jednak wysoka podaż węglowodanów, która nie każdemu może sprzyjać oraz niska zawartość tłuszczu.
    No i ten jadłospis podany jako przykład- jeśli tak by wyglądał, to nie dziwię się, że wystąpiły by niedobory.

  2. Na youtube są wywiady ze 102 letnim kardiochirurgiem, weganinem, który pracował do 95 roku życia – polecam. Dieta dr Ornisha cofa miażdżycę. To udowodnione naukowo. Nie słyszałam, aby jakiś weganin cierpiał na brak cholesterolu, bo wątroba go potrafi wytworzyć. Witaminy B12 i D3 łatwo uzupełnić tabletką.

  3. Jestem od lat na diecie Ornisha. Przeszłam na nią po pieczeniu onkologicznym. Wegeterianka byłam już na długo przed chorobą. Czuje się bardzo dobrze i póki co jestem zdrowa. Diety to wyznacznik,kierunek.. Nie sa do ślepego stosowania. Taka dieta mimo ze ogranicza znacząco mięso (nie jest zakazane!) odpowiednio zbilansowana jest bezpieczna. Częste jedzenie mięsa i tłustego nabiału nie sprzyja zdrowiu w ogle.

    1. Witam serdecznie,
      jak słusznie Pani zauważyła – nie ma diety idealnej. Dieta Ornisha również ją nie jest, artykuł miał na celu przedstawić obiektywnie jej wady i zalety oraz skrótowo ją omówić. Oficjalna strona diety dr Ornisha (https://www.ornish.com/proven-program/nutrition/) – niestety w języku angielskim – podaje informację: ” Meat, poultry, fish and any products made from these foods are eliminated.” co oznacza, iż mięso, drób, ryby i inne produkty produkowane z tych surowców są eliminowane z diety. Według danych źródłowych mięso jest więc zakazane. Każda dieta odpowiednio zbilansowana jest na ogół bezpieczna, jeśli ograniczamy się do jej oceny pod względem realizacji narzuconych norm żywieniowych, nie zaś wpływu poszczególnych produktów na organizm. Jeśli jednak pozostaniemy przy tym kryterium, według norm żywienia dzienna podaż tłuszczu powinna wynosić 25-30%, dieta Ornisha zaleca podaż na poziomie 10% dlatego trudno tutaj mówić o odpowiednim zbilansowaniu. Nie można również zapomnieć o trudnościach w zbilansowaniu profilu aminokwasowego w diecie przy wykluczeniu produktów zwierzęcych. Reszta zarzutów i przeciwwskazań do stosowania tej diety zostala wymieniona w artykule, podobnie jak jej zalety.
      Diety Ornisha z pewnością nie można zaliczyć do najgorzej zaprojektówanych sposobów żywienia, jednak wspomniane w artykule wady są faktami świadczącymi na jej niekorzyść. Niski stopień przetworzenia produktu z pewnością jest jej zaletą.
      Polecam również zapoznać się z najnowszymi badaniami z 2016 roku, w którym obalany jest mit szkodliwości spożywania białka i tłuszczu zwierzęcego w kontekście chorób serca. Link do artykułu: https://bonavita.pl/tluszcze-zwierzece-a-zwiekszone-ryzyko-chorob-serca-najnowsze-badania . Faktycznie, nic nie jest w 100% złe ani dobre.
      Dieta Ornisha ma wielu zwolenników i dla wielu osób jest efektywna, o czym również wspomina artykuł.
      Pozdrawiam,
      Sonia Walla

      1. Ale właściwie dlaczego tłuszcze to ma być 30% diety? Z tego co czytałem to wymogi dotyczą odpowiednich ilości Omega 3 oraz Omega 6. A normy tych dwóch można spełnić opierając się choćby i w 10% na tłuszczach.

Napisz swoją opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *