Chromoterapia – koncepcja, zastosowanie i efekty terapii barwnym światłem
Aktualizacja: 23 czerwca, 2017
Mało kto zdaje sobie dziś sprawę z potęgi otaczających nas barw. Tymczasem, mają one olbrzymi wpływ na nasze życie. Zostało udowodnione naukowo, że barwa (jako fala) odbierana jest nie tylko przez narząd wzroku, lecz wszystkie komórki naszego ciała. Dostarczane w postaci kolorowej wiązki światło może oddziaływać na samopoczucie i reakcje fizjologiczne.
Chromoterapia (Koloroterapia) towarzyszy ludzkości od niepamiętnych czasów. Z jej założeń korzysta tradycyjna medycyna chińska i indyjska Ajurweda. W starożytnym Egipcie i Grecji także praktykowano sztukę przywracania równowagi i harmonii w organizmie człowieka za pomocą koloru. Przez pewien czas zapomniana, aktualnie wraca do łask, dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii. Choć udowodniono skuteczność terapii światłem, nadal niewiele osób zna jej potencjał leczniczy.
Chromoterapia – koncepcja
Podstawowym założeniem chromoterapii, jest fakt, że kolory widma elektromagnetycznego są w stanie wspomagać leczenie chorób. Generowane impulsy świetlne niosą ze sobą energię, która stymuluje lub tłumi procesy biochemiczne i hormonalne, w zależności od pożądanego działania terapeutycznego. Za pomocą różnego rodzaju bodźców barwnych dąży się do uzyskania w organizmie homeostazy, czyli stanu równowagi wewnątrzustrojowej i funkcjonalnej organizmu.
Chromoterapia – fizjologiczne mechanizmy działania
Gdy monochromatyczne światło dociera do naszego oka, pobudza fotoreceptory siatkówki. Te z kolei przekazują impuls nerwowy do mózgu. Pewne części tego narządu są wrażliwe i reagują na barwy widma światła widzialnego. Prawidłowa praca ustroju ludzkiego ciała w dużej mierze uzależniona jest od działania podwzgórza, przysadki mózgowej i szyszynki. Światło pobudza je i stymuluje działanie szlaków neurohormonalnych, zwłaszcza melatoniny i serotoniny, których poziom wpływa m.in. na nasz nastrój, apetyt i rytm okołodobowy.
Chromoterapia – zastosowanie terapeutyczne
Współcześnie, koloroterapia jest metodą leczniczą, która rozwija się bardzo prężnie i znajduje coraz szersze zastosowanie w różnych dziedzinach. Powszechnie stosuje się ją w kosmetologii
i coraz częściej w medycynie. Chromoterapią wspomaga się m.in. leczenie bólu różnego pochodzenia, depresji, a nawet cukrzycy. Od niedawna zabiegi tego rodzaju cieszą się coraz większą popularnością w zakładach medycyny sportowej, jako forma stymulacji pracy mięśni i ich regeneracji po długotrwałym wysiłku. Odpowiedni dobór kolorów może także silnie wpływać na psychikę i odczuwane przez nas emocje. W zależności od zastosowanej barwy możemy wywołać efekt pobudzenia (kolory ciepłe) lub relaksacji (kolory zimne).
Efekty działania barwnego światła
Choroba to znak niedoborów pewnych częstotliwości w komórkach. Według założeń chromoterapii barwne światło jest w stanie zrekompensować starty energii powstałe
w organizmie człowieka i niwelować powodowane przez nie dolegliwości. W jaki sposób poszczególne barwy promieniowania świetlnego stymulują nasz organizm?
- Światło czerwone aktywizuje układ krążenia. Przyczynia się do pobudzenia metabolizmu i wspomaga przemianę materii. Stosowane jest przy nadmiernym wypadaniu włosów i terapii łysienia. Jest skutecznym środkiem w leczeniu raka skóry, wszelkich ran i oparzeń. Działanie światłem w kolorze czerwonym dodatkowo wzmaga produkcję endorfin, które powstrzymują sygnały bólowe i podnoszą naszą odporność na jego odczuwanie.
- Światło pomarańczowe poprawia metabolizm skóry. Wspomaga odbudowę włókien kolagenowych, dzięki czemu struktura skóry jest wzmacniana. Staje się ona tym samym mniej podatna na powstawanie rożnych zmian i skórki pomarańczowej. Kolor pomarańczowy pobudza pracę narządów wewnętrznych i gruczołów dokrewnych. Pomaga leczyć chroniczne postacie reumatyzmu i dnę moczanową. Dzięki temu, że wpływa na pracę płuc pomaga w zwalczaniu astmy oskrzelowej.
- Światło żółte poprawia krążenie limfatyczne i metabolizm komórkowy, dzięki czemu jest skuteczne w leczeniu podrażnień skórnych. Wspomaga też trawienie i procesy detoksykujące organizmu. Stosowanie tego rodzaju światła zalecane jest przy niestrawności i chorobach nerek.
- Światło zielone poprawia cyrkulację krwi w naczyniach włosowatych. Dzięki temu skutecznie zapobiega powstawaniu oznak starzenia się. Efektywnie zwalcza zmarszczki. Dodatkowo może regulować pracę przysadki mózgowej i pomagać w leczeniu dolegliwości psychosomatycznych np. bulimii i depresji. Zielone światło uspakaja układ nerwowy. Może być pomocne w walce z bezsennością. Koi narząd wzroku.
- Światło niebieskie aktywizuje działanie układu przywspółczulnego, obniża ciśnienie krwi, uspakaja pracę serca i układu oddechowego. Obniża napięcie mięśniowe. Pomaga w zwalczaniu migren i zaburzeń snu. Łagodzi też objawy oparzeń słonecznych i ukąszeń owadów. Działa bakteriobójczo, tonizująco i ściągająco, dlatego wskazane jest dla cery wrażliwej i trądzikowej. Znajduje zastosowanie w leczeniu stanów zapalnych m. in żył i stawów, ale też w przypadku nadciśnienia i otyłości.
- Światło fioletowe stanowi połączenie światła czerwonego i niebieskiego, w związku czym łączy w sobie działanie obu. Chroni skórę przed niekorzystnym działaniem wolnych rodników. Wspomaga pracę układu nerwowego, limfatycznego i śledziony. Co więcej, jego stosowanie ułatwia przyswajanie składników odżywczych i mineralnych. Może być pomocne w regulacji gospodarki wapniowo-potasowej organizmu i dzięki temu usprawnieniać procesy kościotwórcze.
Dostarczając fale o odpowiedniej częstotliwości, możemy wspomagać nasz umysł i ciało, tak by utrzymać je w ogólnej równowadze. Kolory są potężnym narzędziem przydatnym w leczeniu wielu chorób. Chromoterapia może wspomagać medycynę konwencjonalną, ale z pewnością nie powinna być stosowana zamiast niej!
Literatura:
- Timmerman P: The healing power of light and color. Wydawnictwo Esogetic Gmbh. ISBN 97839258066. 2014.
- Hamblin MR, Huang YY. Handbook of Photomedicine. CRC Press, ISBN 9781439884690. 2013.
- O’Connor Z:. Colour psychology and colour Therapy: Caveat emptor. Color Research & Application, 36, str. 229-234. 2011.
- Yousuf Azeemi ST, and Mohsin Raza S: A Critical Analysis of Chromotherapy and Its Scientific Evolution. Evid Based Complement Alternat Med. 2(4), str. 481–488, 2005.
- Straburzyńska-Lupa A, Straburzyński G: Fizjoterapia. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa, s.377-382. 2004.