Sylwoterapia – wskazania i przeciwwskazania do terapii leczenia drzewami

16 18 20

Drzewoterapia jest znana od setek lat. Niektórzy pozytywne działanie na wnętrze człowieka przypisują tajemniczej energii, którą wysyłają do nas rośliny. Jednak to nic innego jak fitoncydy i inne substancje chemiczne, które przenikają do naszego organizmu, a także doznania zmysłowe przynoszące spokój i relaks.

Sylwoterapia – co to takiego?

Sylwoterapia jest rodzajem terapii kwalifikującej się do medycyny alternatywnej. Znana również pod nazwą drzewoterapia, polega na pobudzeniu organizmu do samoleczenia poprzez przebywanie wśród drzew i krzewów.

Dobroczynne działanie tych roślin wynika z wydzielania przez nie fitoncydów, które posiadają właściwości bakteriobójcze i przeciwgrzybiczne, a ponadto jonizują powietrze, co wpływa korzystnie na układ oddechowy człowieka. W liściach, kwiatach, korze znajdują się substancje chemiczne, które mają działanie antyseptyczne, przeciwbólowe i przeciwzapalne. Również soki i olejki poprawiają samopoczucie i dodają sił.

Sylwoterpia łączy w sobie inne terapie. Drzewa mają korzystny wpływ na człowieka m.in. poprzez:

 • kolory i ich roczną zmienność (chromoterapia),
 • zapachy (aromaterapia),
 • wydzielanie fitoncydów i olejków eterycznych (aerozole organiczne),
 • generowanie dźwięków (terapia dźwiękiem).

Przebywanie wśród rosnących swobodnie drzew oraz krzewów doskonale poprawia samopoczucie, relaksuje, redukuje stres i dotlenia organizm. Niektóre gatunki drzew mogą być również pomocne w walce z różnorodnymi schorzeniami i nałogami.

Bardzo często leczenie w obecności roślin wykorzystuje się w przypadku stymulowania rozwoju psychofizycznego osób o upośledzeniu intelektualnym w stopniu głębokim. Liczne badania naukowe potwierdzają skuteczność sylwoterapii u dzieci z zespołem Downa.

Program terapeutyczny polega na prostych czynnościach. Uczestnik opiera się o drzewo lub obejmuje i przytula się do jego pnia. Można także przy nim usiąść i oprzeć się o nie plecami. Taka pozycja w uścisku z drzewem powinna trwać nie mniej niż 5 minut, a im dłużej tym lepiej. Można przy tym zamknąć oczy i starać się o niczym nie myśleć. Najlepiej wybrać drzewo w spokojnym, odosobniony miejscu. Istotne jest, aby drzewo było zdrowe.

Sylwoterapia – wskazania

Wśród  gatunków drzew, które mają pozytywny wpływ na zdrowie człowieka zalicza się:

 • brzoza – sok z brzozy zapobiega tworzeniu się kamieni w organizmie, poprawia metabolizm, posiada właściwości uspakajające;
 • buk – pozytywnie oddziałuje na psychikę człowieka, poprawia koncentrację,  wspomaga pewność siebie, działa orzeźwiająco;
 • czarny bez – ogólnie poprawia samopoczucie, dodaje energii;
 • czereśnia – poprawia krążenie krwi, poprawia wygląd skóry;
 • dąb – działa uspokajająco, redukuje stres;
 • grusza – wspomaga pracę układu krążenia;
 • jarzębina – pozytywnie działa na psychikę człowieka, pomaga walczyć z nałogami;
 • jodła – poprawia odporność, szczególnie w obrębie dróg oddechowych, pomaga w walce z chorobą wrzodową;
 • kasztanowiec – poprawia nastrój, ułatwia zasypianie, jest pomocny w przypadku kłopotów z krążeniem, szczególnie kończyn dolnych;
 • lipa – redukuje zmęczenie, wspomaga pracę układu krążenia i układu oddechowego;
 • sosna – wpływa pozytywnie na układ oddechowy człowieka, olejki eteryczne z sosny są powszechnie wykorzystywane w aromaterapii;
 • wierzba – posiada działanie uspokajające, przeciwbólowe i rozkurczowe, jest pomocna przy problemach z menstruacją;
 • wiśnia – odpręża, relaksuje, a także poprawia krążenie krwi.

Ponadto obcowanie z drzewami owocowymi zalecane jest przy leczeniu bezpłodności szczególnie w przypadku kobiet. Kobietom w ciąży zaleca się odpoczynek pod gruszą czy jabłonią. Drzewa owocowe wspomagają także układ moczowo-płciowy.

Sylwoterapia – przeciwwskazania

Poza alergią nie istnieją żadne przeciwwskazania do przeprowadzenia terapii.

Sylwoterapia na pewno nikomu nie zaszkodzi, bowiem do tej pory nie odnotowano żadnych skutków ubocznych.

Powszechnie jednak uważa się, że do terapii nie powinno się wykorzystywać olszy, szczególnie szarej, ponieważ może ona wpływać niekorzystnie na samopoczucie.

Obcowanie z przyrodą bez wątpienia relaksuje i niweluje napięcie emocjonalne. Jak wiemy w dużej mierze stres bywa przyczyną wielu chorób cywilizacyjnych. Warto więc od czasu do czasu znaleźć czas, by odpocząć na łonie natury i poczuć potęgę jej działania.

Czy wiesz, że…

Inną mniej znaną terapią z wykorzystaniem roślin jest hortiterapia (ogrodoterapia). Polega  na leczeniu za pomocą ogrodów. W hortiterapii wykorzystuje się pracę fizyczną w terapii osobowości i resocjalizacji.

 

Literatura:

Michalska M., Molis J., Wielozmysłowe poznawanie  świata. Sylwoterapia w pracy terapeutycznej z głębiej upośledzonymi, Informator Oświatowy, nr 1, 2013l

 

Kup dietę online – od dietetyka
Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Sylwoterapia – wskazania i przeciwwskazania do terapii leczenia drzewami - 4.4/5. Oddano 17 głosy.
Autor artykułu:

Opinie

 • Stanisław 09.01.2021, 12:22

  Artykuł jest bardzo dobry. Przejrzyście napisany, zrozumiały i co może jest najważniejsze, zawarte informacje są, nawet dla laika w tej dziedzinie, łatwo przyswajalne, jak również zachęcające do skorzystania z omówionej, bezpłatnej, formy leczenia. Dziękuję autorce.

  Odpowiedz
  • Patrycja 06.03.2021, 10:33

   Bardzo przyjemny artykuł. Dziękuję.

   Odpowiedz
 • Katarzyna 22.04.2022, 8:43

  Swietny artykul, rzetelny i bez zbednego hokus-pokus.

  Odpowiedz

Napisz swoją opinię

Twoja opinia jest ważna. Zarówno dla nas jak i innych osób korzystających z naszego serwisu.

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.
Obowiązkowe pola są oznaczone