Aeroby – pierwszy krok do aktywnego stylu życia

16 18 20

Dzisiaj wszyscy uprawiający sport cenią treningi interwałowe. Są krótkie i bardziej efektywne. Jednak ich intensywność może niektórym osobom sprawiać ogromną trudność. Dla osoby, która dopiero zaczyna swoją przygodę ze sportem wyniszczający trening interwałowy bardziej zniechęci niż zmotywuje. Pierwszym krokiem do aktywnego stylu życia powinny być treningi aerobowe.

Trening aerobowy na początek

Trening aerobowy, inaczej nazywany tlenowym poprawi kondycję Twojego organizmu. Zazwyczaj są to spokojne treningi o jednostajnym rytmie wykonywane przez przynajmniej 40 min. Z pewnością dla niektórych może wydawać się to nudne, ale już nie raz zasada małych kroków potwierdziła swoją skuteczność. Aeroby pozwolą również stworzyć pewien nawyk regularnych treningów, które następnie możesz urozmaicać ćwiczeniami siłowymi czy interwałami.

Osoby, które zmagają się z nadmierną ilością tkanki tłuszczowej powinny wręcz wprowadzić do swoich treningów interwały, bowiem lepiej spalają one zbędny tłuszcz. Nic jednak na siłę. Zacznij od spokojnych aerobów, a będziesz mieć później dostatecznie dużo sił na interwały.

Aeroby to treningi wykonywane w przedziale 60-85% tętna maksymalnego. Aby móc je kontrolować warto zakupić pulsometr, który mierzy Twoje tętno i sygnalizuje, gdy przekroczysz wyznaczony pułap. Jeśli masz problemy z motywacją, bardzo dobrym sposobem jest prowadzenie dzienniczka swoich treningów. Progres, który zauważysz z pewnością zmotywuje Cię do dalszej pracy. Świetnym pomysłem jest również zainstalowanie w telefonie popularnych aplikacji fitness, które często połączone z mediami społecznościowymi pozwolą Ci dzielić się swoimi osiągnięciami z przyjaciółmi.

Na początek polecamy bieganie. Wystarczą buty sportowe i chęć do wyjścia na zewnątrz. Zaczynając swoją przygodę z bieganiem nie potrzebujesz żadnego specjalistycznego sprzętu sportowego, jednak o buty warto zadbać. Odpowiedni model zapewni Twoim kolanom prawidłową amortyzacje, jest to szczególnie ważne, gdy zaczynasz biegać po twardych osiedlowych chodnikach. Zadbaj o odpowiednią motywacje i ruszaj przed siebie, własnym tempem, które, jak zauważysz, zacznie się zwiększać.

Jeśli już połkniesz biegowego bakcyla, zadbaj także o odpowiednią dietę. Zarówno posiłki przed, jak i po treningu są bardzo ważne. Odpowiednio skomponowane, pomogą Ci zbudować formę i zadbają o odpowiednią regenerację organizmu.

Dla osób o znacznej nadwadze i osób starszych polecamy popularny Nordic walking. Zacznij spacerować z kijkami i spalaj zbędny tłuszcz. Sport ten nie obciąża tak bardzo stawów, jak bieganie, co przy dużej tuszy może być niebezpieczne. Najmniej obciążającym stawy sportem pozostaje jednak pływanie. Dzięki niemu zrzucisz zbędne kilogramy, uporasz się z niechcianym cellulitem i poprawisz swoją kondycję.

Niezależnie od tego, który sport wybierzesz na początek pamiętaj o rozgrzewce. Powinna się ona stać Twoim nawykiem. Dobrze przeprowadzona rozgrzewka uchroni cię przed kontuzjami, które jedynie mogą pogorszyć Twój stan zdrowia, zmniejszyć motywację i zniechęcić do uprawiania sportu. Po co robić sobie krzywdę skoro wystarczy tylko 15 min. rozgrzewki przed każdym treningiem?

Jesienią nie ma nic lepszego niż wybrać się do lasu pobiegać. Nie musisz się śpieszyć, nic Cię nie goni. Spróbuj i przekonaj się, że regularne uprawianie sportu nie tylko wpływa na Twoje zdrowie, ale także daje dużo frajdy.

Kup dietę online – od dietetyka
Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Aeroby – pierwszy krok do aktywnego stylu życia - 4.3/5. Oddano 8 głosy.
Autor artykułu: