Buty do biegania – zasady dobierania najlepszego dla ciebie modelu!

16 18 20

Bieganie to sport, który w bardzo dużym stopniu uzależniony jest od odpowiedniego obuwia. Nie tylko komfort, ale i wyniki można poprawić posiadając odpowiednie buty. Po pierwsze jednak należy się zastanowić, w której kategorii ludzi aktualnie jesteśmy:

  1. Typ sportowy – regularnie uprawiający jogging, min 2–3 razy w tygodniu
  2. Typ rekreacyjny – biegający wtedy, kiedy akurat ma na to ochotę, często z długimi przerwami pomiędzy jednym treningiem, a drugim lecz z perspektywą zwiększenia intensywności
  3. Typ leniwy – biega zaledwie kilka razy do roku, bez chęci zwiększenia liczby treningów

Jeżeli myślisz, że teraz zostaną przedstawione trzy analogiczne typy doboru butów jesteś w błędzie. Obuwie to jeden z ważniejszych elementów stroju sportowego nie tylko biegaczy. Warto wiedzieć czym kierować się przy wyborze obuwia sportowego. Niezależnie od tego ile razy i z jaką intensywnością i zapałem trenujesz, twoje stopy są zawsze tak samo ważne. Dlatego zarówno biegowy wyjadacz, jak i początkujący leniuch powinni wybierać porządne i odpowiednio dobrane obuwie! Pomogą ci w tym poniżej przedstawione zasady:

Wybór odpowiedniego obuwia do biegania

Nigdy, nawet jeżeli nie planujesz częstych treningów, nie rozpoczynaj swojej przygody z bieganiem w niedostosowanych do tego butach. Złe obuwie grozi zbytnim obciążeniem stopy, kontuzjami stawów, a nawet kręgosłupa!

Rozmiar stopy

Przed wybraniem się do sklepu dobrze zmierz swoją stopę. Stojąc na pustej kartce i trzymając długopis pod kątem 90 stopni w stosunku do kartki, zaznacz dwie linie. Pierwsza wyznacza koniec dużego palca, a druga pięty. UWAGA! Kąt trzymania długopisu jest bardzo ważny. Nie należy obrysowywać stopy, gdyż pomiar ten jest niedokładny i może wpłynąć na zły dobór numeru buta. Musimy znać długość swojej stopy w centymetrach i sprawdzać tę wartość na bucie. Sam numer noszony przez nas na co dzień nie jest najlepszym miernikiem, ponieważ w zależności od firmy numeracja może się różnić.

Typ stopy

Prócz rozmiaru, powinniśmy także przed zakupem poznać typ naszej stopy. Potrzebne nam do tego będzie miska z wodą i kawałek gazety lub papieru, który łatwo chłonie wodę. Moczymy stopę w wodzie i odbijamy ją na papierze, sprawdzając jak ułożył się jej kształt. Najczęściej spotykany typ stopy to typ neutralny, wówczas jej odcisk jest lekko wygięty. Istnieją również inne typy, które wymagają bardziej specjalistycznego obuwia. Typ supinujący charakteryzuje się stosunkowo głębszym łukiem i cieńszym odbiciem od wewnętrznej strony. Taki typ mają osoby, których stopa podczas chodzenia obraca się na zewnątrz. Ostatni typ – pronujący, tzw. płaskostopie, mają osoby, których stopa przekrzywia się do wewnątrz, dlatego jej odcisk będzie największy i najszerszy w odcinku środkowym. Zatem jeżeli nie mamy stopy typu neutralnego musimy kupować buty ze specjalnymi wkładkami, bądź wzmocnieniami w tych częściach, które są narażone na większy nacisk.

Pora dnia

Wybierz się do sklepu najlepiej popołudniu lub wieczorem, kiedy stopa jest już zmęczona po całym dniu. Łatwiej jest wtedy wychwycić wszelkie uciski w bucie. Bardzo ważne jest to również podczas dobierania rozmiaru, gdyż zmęczona i spuchnięta stopa staje się większa. W czasie treningu również będzie ona powiększać swoje rozmiary, dlatego wybierając numer powinniśmy mieć przed dużym palcem mały luz.

Typ podłoża

Jeżeli planujemy treningi na utwardzonych ścieżkach tj. asfalt, chodnik, kostka brukowa, parkowa alejka, ubita droga leśna, musimy zwrócić uwagę przede wszystkim na odpowiednio dużą amortyzację buta. Podczas biegania na kamienistych i wyboistych szlakach, amortyzacja może być twardsza, bowiem miękki teren zapewnia ją w naturalny sposób. Bardzo ważnym elementem jest podeszwa z głębszym bieżnikiem, który zapewnia lepszą przyczepność na mokrym piasku oraz chroni przed skrętem kostki.  Ważna jest również usztywniona cholewka, dobrze trzymająca stopę. Zazwyczaj buty rozróżnione są przez producenta na typ do biegania po twardym i równym podłożu oraz buty trailowe do biegania po nierównym terenie np. po górach czy leśnych ścieżkach, gdzie łatwo o wystające kamienie i korzenie drzew.

Wymiana butów

Po dłuższym użytkowaniu butów, warto przyjrzeć się trzem elementom. Pierwszy to podeszwa i stopień jej zdarcia, drugi to popękana, rozdarta cholewka, a także silnie wytarty zapiętek po stronie wewnętrznej, który może zacząć obcierać piętę podczas biegania. Ostatnim elementem jest środkowa część buta, która w pozycji zgiętej może okazać się popękana po bokach.

Producenci obuwia sportowego prześcigają się w wymyślaniu nowych technologii, które jeszcze bardziej ulepszą i ułatwią treningi. W zależności od rodzaju biegacza jakim jesteśmy warto zastanowić się nad kwotą, którą chcemy przeznaczyć na buty do biegania. Ambitni sportowcy przygotowujący się do maratonów z pewnością bardziej powinni zainwestować w sprzęt do biegania niż amatorzy, którzy poświęcają treningom jedynie kilka dni w miesiącu.

Jogging to najbardziej naturalny sport. Już pierwotni ludzie biegali za zwierzyną tak samo szybko jak dzisiejsi. My jednak mamy ten komfort, że nie musimy ranić naszych stóp. Dobierz dla siebie odpowiednie buty, a każdy przebyty metr będziesz przemierzał z uśmiechem!

 

Kup dietę online – od dietetyka
Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Buty do biegania – zasady dobierania najlepszego dla ciebie modelu! - 4.7/5. Oddano 3 głosy.
Autor artykułu: