Koktajl energetyczny – na śniadanie, przed treningiem. Przepisy
Aktualizacja: 6 maja, 2024
Picie koktajli w Polsce w ostatnim czasie cieszy się dużą popularnością. W sklepach można dostać ciekawe kubki oraz słoiki ze słomką, które świetnie nadają się do przechowywania przygotowanego w domu napoju. Niektórzy chętnie wypijają koktajl energetyczny zamiast śniadania, inni sięgają po niego przed wysiłkiem fizycznym lub po nim. Bez względu na okazję koktajle stanowią ciekawą alternatywę dla typowych posiłków i przekąsek.
Koktajl energetyczny
Koktajle energetyczne stanowią ciekawe urozmaicenie codziennej diety, gdyż od tradycyjnych posiłków odróżnia je płynna konsystencja, której gęstość zależna jest od użytych składników. Koktajl taki najczęściej jest gęstym, półpłynnym posiłkiem przygotowywanym na bazie świeżych lub mrożonych owoców bądź warzyw, z dodatkiem produktu mlecznego, np. mleka zwierzęcego lub roślinnego, jogurtu, kefiru, maślanki, oraz zbożowego, jak np. płatki, kasze, otręby. Koktajl można z powodzeniem wzbogacić o zdrowe tłuszcze, dodając do niego ulubione orzechy, pestki, nasiona, masło orzechowe lub awokado, a także o proteinym korzystając z twarogu lub odżywki białka serwatkowego. Dla wzbogacenia smaku śmiało można dodawać wybrane przyprawy, z których szczególnie polecane są korzenne: cynamon, imbir, kurkuma, kardamon, ale również kakao, karob lub gorzka czekolada. Osoby lubiące żywność funkcjonalną dodają też do swoich koktajli chlorellę, spirulinę lub sproszkowany korzeń maca.
Sposób przygotowania koktajlu energetycznego jest banalnie prosty i nie wymaga wybitnych umiejętności kulinarnych. Wystarczy obrać produkty tego wymagające, a następnie wszystkie składniki umieścić w pojemniku blendera i zmiksować na gładką konsystencję. Koktajle szczególnie chętnie przygotowywane są w okresie letnim z uwagi na szeroką dostępność rozmaitych świeżych warzyw i owoców, które można wkomponować w przepis swojego indywidualnego koktajlu. W okresie zimowym i jesiennym można korzystać w owoców mrożonych.
Niewątpliwą zaletą koktajli energetycznych jest ich wyższa kaloryczność (wynika z dodatku zbóż i produktów tłuszczowych) w porównaniu do koktajli owocowych, dzięki czemu można zastąpić nimi poranny posiłek. Warto wiedzieć, że z uwagi na zmiksowanie wszystkich składników w formę koktajlu uzyskujemy posiłek łatwo strawny i jednocześnie mający wysoki indeks glikemiczny. Dlatego też osoby z cukrzycą, insulinoopornością nie powinny często zastępować koktajlami codziennych posiłków. Warto natomiast podawać je dzieciom i osobom z małym apetytem oraz wymagającym wzbogacenia diety o dodatkowe kalorie.
Koktajl energetyczny na śniadanie
Energetyczny koktajl śniadaniowy powinien składać się z owoców, produktu mlecznego pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego oraz dodatku produktów zbożowych i tłuszczowych. Komponując przepis, dobrze mieć na uwadze wszystkie wymienione grupy produktów, ponieważ wówczas stworzymy posiłek pełnowartościowy.
Warto ponadto wybierać produkty zbożowe bogate w błonnik pokarmowy, gdyż obniża on indeks glikemiczny posiłku oraz zwiększa uczucie sytości. Źródłem błonnika mogą być zwykłe lub górskie płatki żytnie, jęczmienne, gryczane, owsiane, dowolne otręby, ugotowany brązowy ryż, kasze, amarantus lub quinoa. Płatki mogą być surowe lub zalane wrzątkiem, by namiękły, natomiast ryż lub kaszę należy przed dodaniem do koktajlu ugotować. Zwolennicy nasion szałwii hiszpańskiej bez obaw mogą zastosować je również do przygotowania koktajlu energetycznego. Orzechy włoskie, laskowe, arachidowe, nerkowce, migdały, nasiona słonecznika lub sezamu oraz pestki dyni dodane będą stanowiły źródło dobrej jakości tłuszczu, błonnika pokarmowego oraz białka.
Koktajl energetyczny na śniadanie – przepisy
Składniki:
- mleko krowie 2% lub roślinne – szklanka,
- dojrzały banan – mała sztuka,
- płatki owsiane – 3 płaskie łyżki,
- daktyle suszone – 4–5 sztuk,
- masło orzechowe – płaska łyżka,
- kakao – łyżeczka.
Sposób przygotowania: płatki oraz daktyle zalej wrzątkiem i odczekaj, aż namiękną. Do blendera wrzuć kawałki banana, namoczone płatki oraz daktyle, masło orzechowe, kakao i mleko. Całość zmiksuj.
Składniki:
- mleko 2% – szklanka,
- suchy brązowy ryż – 2 łyżki,
- suszone śliwki – 4–5 sztuk,
- gorzka czekolada – kostka,
- nasiona słonecznika – łyżka,
- kakao – łyżeczka.
Sposób przygotowania: ryż ugotuj w wodzie (może być też ten pozostały z obiadu, jeśli nie został posolony). Śliwki zalej wrzątkiem i zostaw na kilka minut. Do blendera wrzuć ryż, śliwki, nasiona słonecznika i kakao. Zalej mlekiem i zmiksuj. Koktajl posyp startą gorzką czekoladą.
Składniki:
- awokado – średnia sztuka,
- pomarańcza – sztuka,
- kiwi – 2 sztuki,
- pistacje niesolone / migdały – 10 sztuk,
- otręby owsiane – płaska łyżka,
- seler naciowy – 3 gałązki.
Sposób przygotowania: awokado obierz ze skórki i usuń pestkę. Wrzuć do blendera. Dodaj sok z pomarańczy, obrane kiwi, otręby i selera naciowego. Zblenduj całość. Koktajl posyp posiekanymi pistacjami lub migdałami.
Koktajl energetyczny przed treningiem
Koktajl energetyczny spożywany przed treningiem, w odróżnieniu od koktajlu śniadaniowego, powinien charakteryzować się wysoką zawartością łatwo przyswajalnych węglowodanów oraz niską zawartością błonnika pokarmowego, białka i tłuszczu. Błonnik pokarmowy chłonie wodę, zwiększając swoją objętość, a zarazem uczucie sytości, ale powoduje również opóźnienie opróżniania żołądka. Narząd ten jest odpowiedzialny za trawienie spożytego białka, które przebywa w nim dość długo.
Tłuszcz również wpływa na spowolnienie przesuwania się treści pokarmowej, co wydłuża czas jej zalegania w żołądku. Podczas intensywnych ćwiczeń może więc ona cofać się do przełyku, „skakać” w żołądku oraz powodować dyskomfort, a nawet ból w trakcie ćwiczeń, co przełoży się na obniżenie wyników sportowych, sprawności i przede wszystkim radości z aktywności fizycznej. Dlatego koktajl energetyczny spożyty w niedługim czasie od rozpoczętej aktywności fizycznej powinien bazować głównie na świeżych owocach (ewentualnie z dodatkiem owoców suszonych), mleku zwierzęcym lub roślinnym oraz nisko błonnikowych produktach zbożowych. Do takich produktów zaliczają się płatki jaglane i ryżowe, ugotowany biały lub paraboliczny ryż oraz ugotowana kasza jaglana. Koktajl energetyczny przed treningiem można też wzbogacić o niewielką ilość miodu oraz przyprawy.
Koktajl energetyczny przed treningiem – przepisy
Składniki:
- płatki jaglane – 4–5 łyżek,
- mleko 2% lub dowolne roślinne – szklanka,
- dojrzały banan – 1 duża sztuka (150 g) lub dwa małe.
Sposób przygotowania: płatki jaglane zalej wrzątkiem i odczekaj, aż zmiękną. Gdy będą gotowe, wrzuć je do blendera, dodaj kawałki banana i zalej mlekiem. Całość zmiksuj.
Składniki:
- mango – 1 sztuka,
- pomarańcza – 1 sztuka,
- limonka – ½ sztuki,
- 5 listków mięty,
Sposób przygotowania: w blenderze umieść cząstki mango, dodaj wyciśnięty sok z pomarańczy i limonki oraz listki mięty. Całość zmiksuj
Składniki:
- płatki ryżowe – 4–5 łyżek,
- mleko ryżowe lub krowie 2% – szklanka,
- truskawki świeże lub mrożone – szklanka,
- miód – łyżka,
- cynamon do smaku – ¼ łyżeczki.
Sposób przygotowania: płatki zalej wrzątkiem i poczekaj, aż zmiękną. Gdy będą gotowe, zmiksuj je z mlekiem, truskawkami, miodem i cynamonem.
Poczytaj także na temat zielonego koktajlu!
Koktajle energetyczne stanowią bogate źródło energii, dlatego warto z nich korzystać, kiedy nie mamy czasu na spożycie pełnowartościowego posiłku w ciągu dnia. Wykorzystując do koktajlu świeże lub mrożone owoce, kasze, płatki lub otręby oraz nabiał i orzechy, w krótkim czasie możemy stworzyć smaczny, pełnowartościowy i treściwy posiłek, który nasyci nas na kilka godzin.