ADMF, czyli zasadność i efekty stosowania diety zwanej modyfikowaną głodówką
Aktualizacja: 29 czerwca, 2022
Metoda modyfikowanej głodówki stosowana jest w badaniach klinicznych szczególnie z udziałem osób otyłych. Badania te sprawdzają skuteczność oraz zasadność stosowania tego typu odżywiania.
Najnowsze badania na temat skuteczności ADMF sugerują, iż nie tylko pozwala zrzucić zbędne kilogramy bez morderczych, długotrwałych diet, ale także poprawia stan zdrowia i korzystnie wpływa na funkcjonowanie organizmu.
ADMF
Modyfikowana głodówka (Modified Alternate-Day Fasting-ADMF) zakłada naprzemienne dni głodówki oraz dni, w których można jeść normalnie, nie ograniczając spożywanych kalorii. Dni głodzenia charakteryzują się ograniczonym spożyciem energii do 25% zapotrzebowania energetycznego. Ten typ „diety” najczęściej stosowany jest w układzie 1:1, czyli co drugi dzień. W czasie dni głodzenia najczęściej spożywany jest jeden posiłek między godziną 12.00 a 14.00, który pokrywa 25% dziennego zapotrzebowania.
Dzień głodzenia oprócz posiłku, pozwala także na picie niekalorycznych napoi, takich jak woda, herbata bez cukru oraz można pozwolić sobie na żucie gumy bez cukru. 25% dziennego zapotrzebowania energetycznego, średnio dla kobiety wynosi około 400–500 kcal, a dla mężczyzny około 500–600 kcal. Oczywiście, powinno być to obliczane indywidualnie.
Niektóre sytuacje i stany fizjologiczne czy patologiczne wykluczają możliwość stosowania okresowych głodówek. Do takich sytuacji zalicza się okres dzieciństwa oraz dojrzewania, przewlekłe choroby nerek, wątroby, cukrzyca, niedoczynność tarczycy, ciąża oraz okres karmienia piersią, zaburzenia odżywiania (anoreksja, bulimia), a także problemy hormonalne (zaburzenia miesiączkowania).
Modyfikowana głodówka – efekty
Głodzenie wpływa na tempo przemiany materii. Otóż tempo spoczynkowej przemiany materii wzrasta o 3,6–10% w pierwszych 48–60 godzin głodzenia. Jest to spowodowane wzmożonym wydzielaniem pobudzających do działania i wytężających pracę mózgu katecholamin – adrenaliny i noradrenaliny.
Po przeprowadzeniu wielu testów, badań, szeregu klinicznych eksperymentów stwierdzono, że ADMF przynosi pozytywne efekty. Zaobserwowano korzystne zmiany w profilu lipidowym. Szczególnie ważny jest spadek stężenia cholesterolu frakcji LDL (o około 10–25%). Metoda ta, jak zauważono nie powoduje utraty beztłuszczowej masy mięśniowej. Zanotowano także, zmniejszenie wyjściowej masy ciała o około 6–8% i zmniejszenie obwodu w pasie. Krótkotrwała głodówka sprzyja także dostosowaniu się do jednodniowego reżimu dietetycznego, a w okresie ograniczenia spożywania kalorii, uczucie głodu nie jest tak bardzo spotęgowane, jak przy stale obniżonej wartości kalorycznej pożywienia.
Co ciekawe, naukowcy stwierdzili, że taki sposób odżywiania aktywuje gen SIRT1, dzięki któremu komórki szybciej uwalniają tłuszcz oraz przyspieszają jego spalanie.
W przypadku ADMF czyli modyfikowanej głodówki, na pewno nie są zbadane jeszcze wszystkie mechanizmy, jakie odpowiadają za zmiany powstałe w organizmie w trakcie stosowania diety. Potrzebne są dalsze eksperymenty, które potwierdzą dotychczasowe wyniki i zbadają długofalowe skutki stosowania ADMF.
Zobacz również:
Jutro mam pierwszy dzień ADF, ciekawe jak to zadziała na mnie