anoreksja

Oceń
anoreksja - 3.0/5. Oddano 1 głosy.

Objawy, leczenie i terapia zaburzeń odżywiania

Michał Hajdo ponad miesiąc temu

Najbardziej charakterystycznymi przedstawicielami zaburzeń odrzywiania są jadłowstręt psychiczny (anorexia nervosa), bulimia (żarłoczność psychiczna) i zespół napadowego objadania się (BED).

Anoreksja – jadłowstręt psychiczny i anoreksja bulimiczna. Skutki anoreksji

Paulina Chrzan ponad miesiąc temu

Popularyzowany powszechnie trend niezdrowo szczupłej sylwetki, wręcz „kościstej” prowadzi do wzmożonego zainteresowania redukcją masy ciała. Dodatkowo nieprzyjemne uwagi na temat wyglądu ciała ze strony rodziny, znajomych czy rówieśników oraz ciężka sytuacja i przewlekły stres może doprowadzić do rozwinięcia się anoreksji, choroby przebiegłej, której leczenie przebiega długo i nie zawsze z pozytywnym skutkiem.

Jak wpaść i jak wyjść z anoreksji? Leczenie anoreksji

Paulina Chrzan ponad miesiąc temu

Szacuje się, że zachorowalność na anoreksję wśród kobiet między 15. a 29. rokiem życia wynosi 19 osób/100 tysięcy, natomiast w przypadku mężczyzn liczba ta jest nieco niższa i znajduje się na poziomie 2 osób/100 tysięcy. Co ważne śmiertelność w przebiegu choroby waha się od 5,7 do 15% osób, które nie zostały wyleczone przed 24. rokiem życia.

Anoreksja u dzieci – przyczyny, objawy. Jak leczyć anoreksję?

Martyna Jaros ponad miesiąc temu

Zaburzenia odżywiania są chorobami o podłożu psychicznym, którym towarzyszy odbiegający od normalnego sposób odżywiania się, nadmierna koncentracja na jedzeniu, niezadowolenie z wyglądu ciała oraz niskie poczucie własnej wartości.

Zaburzenia odżywiania towarzyszące depresji

Małgorzata Mleko ponad miesiąc temu

Czy depresja może wpłynąć na rozwój zaburzeń odżywiania? Przekonaj się sam!

Zaburzenia odżywiania a pomoc bliskich

Magdalena Mirta ponad miesiąc temu

Jeśli zauważymy, że ktoś z naszego otoczenia radykalnie zmienił swoje nastawienie do jedzenia – przestaje jeść lub spożywa je w nadmiarze, może to świadczyć o kłopotach z prawidłowym odżywaniem. Jak wówczas reagować i co zrobić?

Alkohoreksja – przyczyny, objawy i leczenie

Martyna Jaros ponad miesiąc temu

Alkohoreksja jest mało znaną odmianą anoreksji, która przywędrowała ze Stanów Zjednoczonych. Obecnie nie widnieje w klasyfikacji ICD-10, natomiast objawy schorzenia są specyficzne i charakterystyczne, toteż warto je poznać bliżej, by móc zareagować, gdy zauważymy niepokojące objawy wśród dzieci, znajomych czy przyjaciół.

Zaburzenia odżywiania w ujęciu systemowym

Agnieszka Galas-Konsor ponad miesiąc temu

Zaburzenie, psychopatologię czy problemy jednego z jej członków wyjaśnia się w kategorii zaburzenia równowagi całego systemu. W myśl tej teorii problem nie leży wyłącznie w gestii jednostki, lecz stanowi on odzwierciedlenie dysfunkcji całego układu.

Być jak baletnica lub modelka – dieta prowadząca do wyniszczenia

Bonavita.pl ponad miesiąc temu

Wiele zawodów wymaga odpowiedniej aparycji, figury i niewielkiej wagi ciała. Zaliczamy do nich między innymi baletnice i modeliki. Niestety kobiety dążąc do zmniejszenia masy ciała w rezultacie zapadają na anoreksję i bulimię. Dlaczego zatem dieta baletnicy jest tak popularna?

Zaburzenia jedzenia w ujęciu psychoanalitycznym

Agnieszka Galas-Konsor ponad miesiąc temu

Jako pierwszy problematyce anoreksji w ujęciu psychoanalitycznym przyglądnął się Freud. Opisał on pacjentki anorektyczce jako nieradzące sobie z własnym napięciem seksualnym. Również późniejsi analitycy interpretowali to zaburzenie w kategorii opóźniania i zaprzeczania swojej kobiecości, zaś jeden z objawów – zanik miesiączkowania, miał pozwalać pacjentkom na przedłużanie dzieciństwa.

Ograniczenie jedzenia jako przejaw duchowości

Agnieszka Galas-Konsor ponad miesiąc temu

Samogłodzenie znane jest we wszystkich kulturach i religiach włączając w to religię starożytnych Egipcjan, judaistyczną, chrześcijańską, opisy takich przypadków znane są również w islamie czy buddyzmie. Jedyne co zmieniło się na przestrzeni wieków to kontekst historyczny i kulturowy, poziom wiedzy oraz podejście do odmowy jedzenia. Różne są również reakcje społeczne na takie praktyki.

Dysmorfofobia a zaburzenia odżywiania

Magdalena Mirta ponad miesiąc temu

Wizerunek ciała dla każdego z nas to umysłowa reprezentacja świadoma i nieświadoma, obejmująca subiektywne doświadczanie ciała, jego funkcji i możliwości, a także przekonania, uczucia na jego temat. Jednak czasami ta reprezentacja może zostać zmodyfikowana i doprowadzić do różnych, powiązanych ze sobą zaburzeń.

Cechy osobowości u pacjentek z zaburzeniami odżywiania

Magdalena Mirta ponad miesiąc temu

Kobiety, które chorują na zaburzenia odżywiania są specyficzną grupą pacjentek, gdyż wyróżniają się pewnymi nasilonymi cechami osobowości w porównaniu do osób zdrowych.

Szczupły czy już chudy – kiedy szczupła sylwetka staje się niebezpieczna

Bonavita.pl ponad miesiąc temu

Gdzie znajduje się granica pomiędzy atrakcyjną szczupłą sylwetką a chorobliwą chudością?

Nieposkromiony apetyt – zapanuj nad swoim głodem

Bonavita.pl ponad miesiąc temu

Głód jest reakcją fizjologiczną, która ma na celu powiadomić nas o zapotrzebowaniu naszego organizmu na jedzenie. Niestety często występują liczne zaburzenia, które prowadzą do otyłości bądź niebezpiecznego wychudzenia.

Na granicy zdrowia i choroby. Czym jest Syndrom Gotowości Anorektycznej (SGA)?

Katarzyna Jaros ponad miesiąc temu

Anoreksja jest niezwykle poważną chorobą i problemem naszych czasów. Jej zaawansowane stadium poprzedza szereg innych objawów, które na czas wykryte mogą zaprzestać rozwojowi choroby.

Syndrom Gotowości Anorektycznej – poznaj przyczyny i uwarunkowania SGA

Katarzyna Jaros ponad miesiąc temu

Poznaj przyczyny SGA i uchroń swoje dziecko przed groźną dla jego zdrowia i życia anoreksją.

Pregoreksja, czyli odchudzanie w ciąży – objawy i skutki anoreksji ciążowej!

Justyna Piekara ponad miesiąc temu

Coraz więcej kobiet odchudza się w czasie ciąży! Konsekwencje takiego postępowania są bardzo niebezpieczne dla rozwijającego się w ich łonie dziecka.

Co to jest anoreksja? Przyczyny, objawy i skutki śmiertelnej diety

Klaudia Niemira ponad miesiąc temu

Anoreksja to problem, o którym jest ostatnimi czasy bardzo głośno. Podobno modę na bycie drastycznie wychudzoną lansują media, na czele z polskimi supermodelkami. Jaka jest prawda? Czym właściwie jest ta choroba?