Głodówka to dobry czy zły sposób na odchudzanie?
Aktualizacja: 29 czerwca, 2022
Zwolennicy głodówki podkreślają jej pozytywny wpływ na organizm. Według nich stanowi remedium na choroby cywilizacyjne i wspomaga ich leczenie. Przeciwnicy zaś oskarżają ją o spowolnienie metabolizmu, ostrzegają przed niedożywieniem i efektem jojo po zakończeniu kuracji. Gdzie leży prawda? Czy przeprowadzanie głodówek jest szkodliwe dla zdrowia, a może przynosi jednak korzyści?
Głodówka – rodzaje, stosowanie i efekty
Głodówka to częściowe lub całkowite zrezygnowanie z przyjmowania pokarmu. Czas jej trwania jest ściśle określony, a charakter może być łagodny, umiarkowany lub ścisły. W zależności od jej rodzaju oddziałuje na organizm w różnoraki sposób: pomaga w spalaniu tłuszczu i odciąża przewód pokarmowy, ale także może być przyczyną spowolnienia przemiany materii czy znacznych niedoborów witamin i składników odżywczych.
Zagorzali zwolennicy przekonują, że długoterminowe głodówki, które ograniczają kalorie do minimum są nie tylko wspaniałym sposobem na zgubienie zbędnych kilogramów, ale też poprawiają stan zdrowia i stanowią receptę na nieuleczalne choroby. Niestety takie praktyki nie dość, że nie są skuteczne to jeszcze mogą wpływać fatalnie na naszą kondycje zarówno psychiczną jak i fizyczną.
Jednakże istnieje też inny rodzaj głodówki – polega na krótkim od kilkunastu do kilkudziesięciu godzinnym powstrzymywaniu się od jedzenia lub znacznym ograniczeniu podaży pokarmu. Nazywana jest ona Intermitten fasting i cieszy się coraz większą popularnością wśród sportowców i osób aktywnych fizycznie. Badania przeprowadzone zarówno na zwierzętach jak i eksperymenty z udziałem ludzi, wykazują, że okresowe głodówki mogą być pomocne w obniżaniu masy ciała oraz profilaktyce chorób układu krwionośnego. Eksperymenty na szczurach pokazały też wydłużenie się czasu ich życia, ale jak na razie nie stwierdzono takiego oddziaływania IF na ludzi.
Diety oczyszczające też często są uznawane za głodówki. Odpowiednio przeprowadzone mogą przynieść wiele pozytywnych efektów dla naszego ciała i zdrowia.
Niebezpieczna głodówka
Temat okresowego głodzenia jest kontrowersyjna, bo korzyści jakie może przynieść są niewspółmierne z ryzykiem jakie za sobą niesie. Głodówki, nawet krótkoterminowe nie dość, że wymagają bardzo silnej woli, to są szczególnie niebezpieczne dla osób z niektórymi schorzeniami, a także dla młodych ludzi, którzy są podatni na wszelkie niestandardowe diety. Ponadto w internecie aż roi się od teorii, które zachęcają do okresowych głodówek, aby móc później bez skrępowania sięgać po produkty wysoko przetworzone, fast foody i słodycze. Jeśli nie odbije się to na naszej sylwetce, to z pewnością ucierpi nasze zdrowie.
Chociaż wiele źródeł wskazuje na to, że okresowe głodówki mogą nieść za sobą wiele zalet to wciąż mamy za mało informacji, aby całkowicie i bezpiecznie stosować tę metodę. Temat głodówek należy raczej traktować jako ciekawostkę, niż jako model żywieniowy, a zamiast sięgać po tak drastyczne metody, warto poszukać sprawdzonych i całkowicie bezpiecznych sposobów. Pięć posiłków dziennie, dużo owoców i warzyw, jak najmniej przetworzona żywność i 2 litry wody na dobę w zupełności wystarczą, aby zgubić niechciane kilogramy i zapobiec wielu chorobom cywilizacyjnym.
Czytaj też:
Jestem dietetyczką z wieloletnim stażem i z doświadczenia wiem, że taka głodówka nie przynosi nic dobrego. Zdecydowanie lepszym wyborem będzie dieta 1500 lub nawet 1800 kcal wspomagana naturalną suplementacją.