Objawy, leczenie i terapia zaburzeń odżywiania
Najbardziej charakterystycznymi przedstawicielami zaburzeń odrzywiania są jadłowstręt psychiczny (anorexia nervosa), bulimia (żarłoczność psychiczna) i zespół napadowego objadania się (BED).
Anoreksja – jadłowstręt psychiczny i anoreksja bulimiczna. Skutki anoreksji
Popularyzowany powszechnie trend niezdrowo szczupłej sylwetki, wręcz „kościstej” prowadzi do wzmożonego zainteresowania redukcją masy ciała. Dodatkowo nieprzyjemne uwagi na temat wyglądu ciała ze strony rodziny, znajomych czy rówieśników oraz ciężka sytuacja i przewlekły stres może doprowadzić do rozwinięcia się anoreksji, choroby przebiegłej, której leczenie przebiega długo i nie zawsze z pozytywnym skutkiem.
Zaburzenia odżywiania towarzyszące depresji
Czy depresja może wpłynąć na rozwój zaburzeń odżywiania? Przekonaj się sam!
Zaburzenia odżywiania a pomoc bliskich
Jeśli zauważymy, że ktoś z naszego otoczenia radykalnie zmienił swoje nastawienie do jedzenia – przestaje jeść lub spożywa je w nadmiarze, może to świadczyć o kłopotach z prawidłowym odżywaniem. Jak wówczas reagować i co zrobić?
Zaburzenia odżywiania w ujęciu systemowym
Zaburzenie, psychopatologię czy problemy jednego z jej członków wyjaśnia się w kategorii zaburzenia równowagi całego systemu. W myśl tej teorii problem nie leży wyłącznie w gestii jednostki, lecz stanowi on odzwierciedlenie dysfunkcji całego układu.
Być jak baletnica lub modelka – dieta prowadząca do wyniszczenia
Wiele zawodów wymaga odpowiedniej aparycji, figury i niewielkiej wagi ciała. Zaliczamy do nich między innymi baletnice i modeliki. Niestety kobiety dążąc do zmniejszenia masy ciała w rezultacie zapadają na anoreksję i bulimię. Dlaczego zatem dieta baletnicy jest tak popularna?
Dysmorfofobia a zaburzenia odżywiania
Wizerunek ciała dla każdego z nas to umysłowa reprezentacja świadoma i nieświadoma, obejmująca subiektywne doświadczanie ciała, jego funkcji i możliwości, a także przekonania, uczucia na jego temat. Jednak czasami ta reprezentacja może zostać zmodyfikowana i doprowadzić do różnych, powiązanych ze sobą zaburzeń.
Cechy osobowości u pacjentek z zaburzeniami odżywiania
Kobiety, które chorują na zaburzenia odżywiania są specyficzną grupą pacjentek, gdyż wyróżniają się pewnymi nasilonymi cechami osobowości w porównaniu do osób zdrowych.
Szczupły czy już chudy – kiedy szczupła sylwetka staje się niebezpieczna
Gdzie znajduje się granica pomiędzy atrakcyjną szczupłą sylwetką a chorobliwą chudością?
Diabulimia – zaburzenie odżywiania u osób z cukrzycą typu I
Cukrzycy również narażeni są na wiele zaburzeń odżywiania związanych z nadmiernym przywiązaniem do wyglądu swojego ciała. Jednym z zaburzeń jest diabulimia.
Nieposkromiony apetyt – zapanuj nad swoim głodem
Głód jest reakcją fizjologiczną, która ma na celu powiadomić nas o zapotrzebowaniu naszego organizmu na jedzenie. Niestety często występują liczne zaburzenia, które prowadzą do otyłości bądź niebezpiecznego wychudzenia.
Bulimia – leczenie, objawy, skutki i przyczyny wilczego głodu
Czy ktoś z Twoich bliskich boryka się z problemami odżywiania? Podejrzewasz u niego bulimię? Przeczytaj ten artykuł, on rozwieje wszystkie Twoje wątpliwości, pomoże Ci rozwiązać zagadkę, a przede wszystkim dowiesz się skąd bierze się ta paskudna choroba!