Żywienie dzieci – na co warto zwrócić uwagę
Dzieci wymagają naszej nieustannej uwagi i opieki. Same nie są w stanie rozróżnić dobrego i wartościowego posiłku od produktów, które przyniosą im więcej szkody niż pożytku. Odpowiedzialność za ich zdrowie i poprawne nawyki żywieniowe leży na rodzicach. Nie bądź więc obojętny na to co dzieje się z Twoim dzieckiem i zadbaj, aby codziennie spożywało wartościowe i bogate w witaminy posiłki, które są mu niezbędne dla prawidłowego rozwoju.
Żywienie dzieci
Według raportu UNICEF otyłość wśród polskich dzieci staje się coraz większym problemem. Źródła należy szukać w szybkich posiłkach kupowanych na mieście, w półproduktach oraz dużej ilości cukru ukrywającego się w każdym atrakcyjnym dla dzieci produkcie. Należy szczególnie uważać na produkty zakazane dla dzieci, wśród nich znajdują groźne dla ich zdrowia dodatki i barwniki spożywcze. Warto również uświadomić sobie, że czekolada jako nagroda za poprawnie wykonane zadanie czy dobre zachowanie może przynieść naprawdę poważne i niebezpieczne konsekwencje prowadzące bardzo krótką drogą do otyłości czy cukrzycy.
Nawet w produktach, mogłoby się wydawać przeznaczonych dla dzieci, jak różnego rodzaju soczki czy napoje przyozdobione etykietkami z najpopularniejszych bajek, w rzeczywistości czeka na nie jedynie cukier i nic po za tym. Nie ufajmy producentom, których jedynym celem jest sprzedaż swojego produktu. Pamiętajmy zdrowie dziecka jest najważniejsze.
Warto dziecko nauczyć zdrowych nawyków żywieniowych. Do tego potrzebna jest także świadomość, jak wielki wpływ na rozwój nawyków ma smak. To od nas może zależeć czy jako dorosły człowieka sięgnie po słodycze i fast foody, czy po warzywa i owoce.
Niejednokrotnie zaburzenia żywieniowe u dzieci wcale nie muszą być spowodowane złymi wyborami rodziców lub brakiem świadomości na temat szkodliwości niektórych produktów podawanych dzieciom. Często nadmierny apetyt u dziecka prowadzący do otyłości może mieć podłoże w groźnych chorobach. Warto w takim wypadku obserwować swoją pociechę i przeprowadzić niezbędne badania. To samo może dotyczyć tzw. niejadków. Brak apetytu u najmłodszych może mieć podłoże psychologiczne i objawiać się w neofobii żywieniowej. Warto wówczas sięgnąć po radę psychologa bądź psychodietetyka.
Najlepszym rozwiązaniem tak jak u dorosłych jest zdrowa i zbilansowana dieta, bogata we wszelkiego rodzaju składniki odżywcze niezbędne dla prawidłowego rozwoju dziecka. Warto zerknąć na piramidę żywieniową dla dzieci i młodzieży, która w prosty sposób przedstawia zapotrzebowanie na odpowiednie produkty. Na jej podstawie można skomponować idealną dietę dla swojego dziecka, która zapewni mu zdrowie i odpowiednią wagę w stosunku do wieku. Dodatkowo warto zapoznać się także z zapotrzebowaniem na witaminy dla dzieci i młodzieży. Jak wiem, w każdym wieku ich potrzebujemy, jednak ilość różni się i inne witaminy bardziej potrzebne są dorosłym a inne dzieciom.
Dzieci niestety często chorują. Zanim wytworzą odpowiednie przeciwciała zaczynając chodzić do przedszkola ciągle łapią jakieś choroby od swoich rówieśników. Pomocny w tym okresie może okazać się tran, który w naturalny sposób wzmocni odporność dziecka. Nie martwmy się, dziś tran zamykany jest w szczelnych kapsułkach, co uchroni dziecko przed przykrym doświadczeniem jego smaku i zapachu.
Pamiętajmy dieta dziecka nie może ograniczać się jedynie do szybkich posiłków przygotowywanych z półproduktów pełnych konserwantów i niebezpiecznych dodatków do żywności. Słodycze również nie zawsze są dobrym pomysłem na wynagrodzenie starań dziecka. Zapewnijmy najmłodszym odpowiednie ilości zdrowych produktów, które dostarczą im witamin i energii i nie przyczynią się do otyłości oraz osłabienia zdrowia. Pamiętajmy również o tym, że dzieci uczą się najczęściej przez naśladowanie i nawet nieświadomie mogą kopiować nawyki żywieniowe swoich rodziców. Zadbajmy więc o zdrowie całej rodziny!