Koper włoski – działanie, koper dla niemowląt. Nasiona kopru włoskiego
Aktualizacja: 26 stycznia, 2021
„Koper włoski nie zaszkodzi żadnemu człowiekowi zjedzony na surowo. W każdej postaci spożyty uszczęśliwi człowieka, nada on skórze ładnego koloru i przyjemnego zapachu, wspomaga też trawienie” – to słowa Hildegardy, kobiety, która mimo nieznajomości budowy i właściwości ziół skutecznie stosowała je wieki temu w celach leczniczych, czego słuszność potwierdzają aktualne doniesienia naukowe.
Koper włoski
Koper włoski istnieje również pod enigmatyczną nazwą fenkuła włoskiego, co dodatkowo podkreśla jego działanie stymulujące libido. Warzywo to pochodzi z obszarów śródziemnomorskich, na co wskazuje stosowany epitet, a uprawiany jest nie tylko w krajach europejskich (w tym również w Polsce!), ale także w krajach azjatyckich. Ta dwuletnia roślina zielna zaliczana jest do rodziny selerowatych. Wygląd dojrzałych owoców kopru włoskiego jest bardzo charakterystyczny, gdyż spłaszczona bulwa składa się z licznych łodyg, które przypominają łodygi selera naciowego rozszerzonego u dołu i połączonego w kulę, z której wyrastają pojedyncze cieńsze odnogi zakończone delikatnymi, koperkowymi liśćmi.
Koper włoski jest rośliną kulinarną, leczniczą i kosmetyczną. Można go spożywać na surowo, podgotować lub zblanszować, grillować bądź wykorzystywać w celach aromatyczno-smakowych. Cechą wyróżniającą fenkuł jest jego lekko słodko-lukrecjowy, a jednocześnie nieco pikantny smak i anyżkowy zapach, czego nie spodziewają się osoby spożywające tradycyjny koper. W celach leczniczych stosuje się owoce kopru włoskiego oraz pozyskiwany z rośliny olejek koprowy. Ten ostatni można wykorzystać ponadto w kosmetologii do produkcji preparatów do pielęgnacji cery tłustej.
Koper włoski – działanie
Słodko-lukrecjowy w smaku fenkuł wykazuje szeroki, pozytywny wpływ na organizm człowieka szczególnie w obrębie przewodu pokarmowego, układu oddechowego i moczowo-płciowego. Omidvair i jego współpracownicy stwierdzili w swoim badaniu kontrolowanym próbą placebo łagodzące działanie kopru włoskiego podczas bólów menstruacyjnych, na które skarżą się kobiety. Wspomniane działanie na przewód pokarmowy opiera się na usprawnieniu procesu trawienia, przywróceniu perystaltyki i działaniu łagodzącym.
Olejek z kopru włoskiego posiada właściwości rozkurczające mięśnie gładkie, które występują na całej długości przewodu pokarmowego, począwszy od jamy ustnej po odbytnicę, dzięki czemu usprawnia trawienie spożytego pokarmu. Stosowany jest on w zaburzeniach żołądkowo-jelitowych, polecany pacjentom ze zgagą lub stwierdzonym refluksem, gdyż posiada właściwości łagodzące. Wykorzystywany jest ponadto w celu pobudzenia spowolnionej perystaltyki żołądka i jelit z powodu nieprawidłowych nawyków żywieniowych oraz niskiej aktywności fizycznej. Łagodzi nabrzmienia i wzdęcia, działając wiatropędnie.
Olejek fenkułowy można znaleźć w składzie niektórych leków przeznaczonych do leczenia schorzeń układu oddechowego, ponieważ ma on działanie wykrztuśne. Polega ono na zwiększaniu objętości i zmniejszaniu gęstości wydzieliny oskrzelowej, co zdecydowanie ułatwia jej odkrztuszanie.
Istnieją badania potwierdzające działanie przeciwbakteryjne wyciągów z kopru włoskiego m.in. wobec szczepów bakterii E.coli, która naturalnie bytuje w przewodzie pokarmowym człowieka, ale w zbyt dużych ilościach ma działanie szkodliwe, H. Pylori powodującej stany zapalne i choroby żołądka, a także Listeria monocytogenes wywołującej listeriozę. Warto dodać, że napar z suszonych liści nie jest wystarczająco stężony, aby walczyć w sposób naturalny z wymienionymi bakteriami, ale informację tę wykorzystuje się w celach farmaceutycznych.
Koper włoski dla niemowląt
Koper włoski jest zdecydowanie bezpiecznym ziołem dla maluchów. Wiele badań naukowych udowodniło, że podawanie niemowlętom naparu z kopru włoskiego pomaga w łagodzeniu objawów nieprzyjemnej zarówno dla mamy, jak i dziecka kolki niemowlęcej. W pediatrii można spotkać nie tylko jednoskładnikowe herbatki przeznaczone do zapobiegania kolce niemowlęcej, ale również herbatki z kopru w połączeniu z olejkiem anyżowym.
Zakup herbatki z kopru włoskiego dla niemowląt powinien być poprzedzony analizą składu wybranego produktu. Należy zwrócić baczną uwagę na zawartość cukru w produkcie, gdyż w bardzo licznych herbatkach stoi on na pierwszym miejscu pod takimi nazwami jak: syrop glukozowo-fruktozowy, melasa, cukier inwertowany, laktoza, glukoza, maltodekstryna. Warto też zerknąć na samą nazwę. Jeśli brzmi ona mniej więcej jak „herbatka o smaku kopru włoskiego”, powinna zapalić się nam czerwona lampka sygnalizująca niewielką zawartość samego kopru włoskiego, gdyż sam producent określił go w kategoriach smaku. Najbezpieczniej, najzdrowiej i najtaniej jest kupić tradycyjną herbatę ziołową z kopru włoskiego, którą znajdziemy nie na dziale dziecięcym, lecz w dziale herbat w każdym większym gabarytowo sklepie, hipermarkecie lub w aptece.
Nasiona kopru włoskiego
Zielonkawe lub brązowe nasiona fenkułu z wyglądu podobne są do nasion powszechnie znanego kminku. Stanowią ciekawą przyprawę wykorzystywaną w daniach kuchni indyjskiej, którym nadają wyjątkowego, bardzo charakterystycznego korzennego smaku i aromatu. Nie powinno to dziwić, że właśnie kuchnia indyjska, bogata w czerwone mięso, gęste i wysokokaloryczne sosy bazujące na mleczku kokosowym i tłuszczu wytopionym z przygotowywanych mięs, chętnie wykorzystuje do dań nasiona kopru włoskiego. Mają one bowiem działanie podobne do całej rośliny. Poprawiają procesy trawienne, działają łagodząco, usprawniają opróżnianie żołądka i perystaltykę jelit, zachowując ciągłość procesów trawiennych. Zapobiegają wzdęciom, regulują wydzielanie żółci i soków trawiennych, dając uczucie komfortu po spożytym, ciężkostrawnym posiłku.
Fenkuł jest wartościową rośliną dla osób z licznymi komplikacjami trawiennymi. Warto mieć w domu opakowanie herbaty ziołowej z kopru włoskiego na wypadek nieprzyjemnych dolegliwości żołądkowo-jelitowych. Zdecydowanie dobrze jest wypić ciepły napar z fenkuła jako alternatywę dla farmaceutycznych preparatów na poprawę trawienia.
Literatura:
- Posch H., Co to jest medycyna Hildegardy, Tom 1. Wyd Czuwajmy, Gdańsk-Oliwa 2001, s. 6–38.
- Jassem-Bobowicz J. M., Domżalska-Popadiuk I., „Zioła i leki stosowane w okresie laktacji”, Ann. Acad. Med. Gedan., 2016, 46, 87–94,
- Kania M., Baraniak J., Grys A., Ziołolecznictwo i zalecenia żywieniowe według św. Hildegardy z Bingen, cz. II., Borgis – Postępy Fitoterapii 2/2014, s. 104–109,
- Omidvar S., Esmailzadeh S., Baradaran M., Basirat Z., Effect of fennel on pain intensity in dysmenorrhoea: a placebo controlled trial. Ayu 2012, 33, 2, s. 311–329,
- Mohsenzadeh M., Evaluation of antibacterial activity of selected Iranian essential oils against Staphylococcus aureus and Escherichia coli in nutrient broth medium. Pak J Biol Sci 2007, 10, s. 3693–7,
- Cantore P.L., Iacobelli N.S., Marco A.D. i wsp., Antibacterial activity of Coriandrum sativum L. and Foeniculum vulgare Miller var. vulgare (Miller). Essential oils. J Agric Food Chem 2004, 52, s. 7862–66,
- Mahady G.B., Pendland S.L., Stoia A. i wsp., In vitro susceptibility of Helicobacter pylori to botanical extracts used traditionally for the treatment of gastro-intestinal disorders. Phytother Res 2005, 19, s. 988–99.
koper wloski jest rakotworczy dla niemowlat
Zastanów się zbartek . Nasi dziadkowie pili zioła od małego imię żyją ponad 80 lat. Bez raka. A gdzie badania podważające zioła będą publikowane bo farmacja się panoszy