Polskie Dzieci coraz grubsze – raport UNICEF
Statystyki są bezlitosne – jak wynika z raportu UNICEF „Warunki i jakość życia w państwach rozwiniętych” aż 17 % polskich dzieci w wieku 11,13 i 15 lat boryka się z nadwagą! Chociaż daleko nam do Ameryki, gdzie aż 30 % dzieci dotyka ten problem, to jednak znajdujemy się w grupie państw o największym współczynniku występowania nadwagi, a liczba ta wciąż rośnie.
Kto jest winny?
Tak naprawdę nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Rodzice często próbują przerzucić odpowiedzialność na szkoły, a konkretniej na sklepiki szkolne, w których zamiast świeżych soków owocowych, kanapek z pełnoziarnistego pieczywa i ciasteczek owsianych królują gazowane napoje, chipsy i słodkie batoniki. Z drugiej strony również rodzice nie pozostają bez winy – często w pośpiechu zamiast przygotować dziecku porządne śniadanie i zapakować smaczną, zdrową przekąskę do plecaka, serwują im miskę mleka z wysoko słodzonymi płatkami śniadaniowymi i dają drobne kieszonkowe na drugie śniadanie. Jak wynika z raportu UNICEF zaledwie 60 % dzieci spożywa pierwsze śniadanie, a przecież powszechnie wiadomo, że jest to najważniejszy posiłek dnia.
Zwolnienia z WF
To kolejna zmora polskich szkół. Program zajęć z WF jest ułożony tak, aby każde przeciętne dziecko mogło sobie na takich lekcjach poradzić. Niestety, choć szczupły chłopiec lub dziewczynka nie będzie mieć problemu z wykonywaniem wszystkich poleceń nauczycieli, to dzieci ze sporą nadwagą radzą sobie znacznie gorzej od ich rówieśników. WF-iści często też wykazują się kompletnym brakiem zrozumienia. Stawiają takie same wymagania dzieciom szczupłym i grubym, a te które im nie sprostają są narażone na kpinę i wytykanie przez rówieśników. Zagubieni rodzice chcąc pomóc dzieciom załatwiają im zwolnienia u znajomych lekarzy, ale i to nie pomaga. Brak aktywności fizycznej rodzi kolejne kilogramy, które są ogromnym obciążeniem zarówno psychicznym jak i fizycznym dla młodego człowieka.
Jakie matki takie dziatki
“Jakie matki takie dziatki” to hasło kampanii społecznej przeprowadzonej przez fundacje BOŚ mającej na celu uświadomienie Polakom, że czy chcemy tego, czy nie nawyki żywieniowe rodziców mają bezpośredni wpływ na nawyki żywieniowe ich dzieci. Nie oczekujmy więc, że jeśli sami nie dbamy o prawidłowe odżywianie to nasze pociechy wyrobią sobie poprawne nawyki żywieniowe. Chcesz uchornić swoje dzieci przed otyłością? Zacznij dbać o siebie!
Literatura:
Warunki i jakość życia dzieci w krajach rozwiniętych- Raport UNICEF