Wymioty u dziecka – domowe sposoby, dieta
Aktualizacja: 29 kwietnia, 2024
Nudności i wymioty to przypadłość, która zdarza się w ciągu życia dość często. Szczególnie małe dzieci często miewają problemy z brzuszkiem, ponieważ ich układ trawienny nadal się rozwija, a one same dopiero uczą się, że niektóre potrawy w nadmiarze mogą zaszkodzić. Jednak wymioty to nie zawsze jedynie efekt przejedzenia. Niekiedy mogą świadczyć o poważniejszych schorzeniach. Jak postępować, kiedy dziecko wymiotuje? Co można mu podać, żeby złagodzić nieprzyjemne dolegliwości?
Wymioty u dziecka
Wymioty u dziecka mogą mieć różne podłoże. Często zdarza się, że są po prostu następstwem przejedzenia się ciężkimi potrawami na rodzinnej uroczystości. Innym razem mogą być objawem choroby lokomocyjnej. Niekiedy mogą być wynikiem karmienia dziecka na siłę, co zdarza się w przypadku niejadków. Innym razem wymioty mogą pojawić się jako efekt zdenerwowania. Jeśli nie są uporczywe, nie ma się czego obawiać. Problem pojawia się wówczas, gdy wymioty u dziecka są silne i często się powtarzają oraz towarzyszą im inne objawy, takie jak gorączka, ból brzucha czy biegunka. Może to świadczyć o chorobie, np. grypie żołądkowej, pasożytach albo nietolerancji pokarmowej. Wówczas należy niezwłocznie zabrać dziecko do lekarza pediatry.
Szczególnie u małych dzieci nie należy bagatelizować niepokojących objawów. Uporczywe wymioty wiążą się z odwodnieniem organizmu i utratą elektrolitów. Małe dziecko odwadnia się dużo łatwiej niż osoba dorosła czy nastolatek. Zamiast wody źródlanej lepiej podawać odwodnionemu dziecku wodę średnio zmineralizowaną, żeby mogło uzupełnić substancje mineralne. Warto rozważyć także zakup specjalnych doustnych płynów nawadniających, które zawierają wszystkie niezbędne elektrolity w odpowiednich proporcjach.
Dieta przy wymiotach
Z podaniem posiłku najlepiej zaczekać, aż wymioty ustaną. Mało kto ma ochotę jeść między atakami torsji, zwłaszcza że zjedzony posiłek nie zdąży zostać strawiony i przyswojony przez organizm. Dużo ważniejsze od jedzenia jest nawadnianie. Zdrowy organizm ma wystarczająco dużo zapasów, żeby przetrwać nawet kilka dni bez jedzenia. Natomiast efekty odwodnienia są widoczne już po kilku godzinach.
Jeśli dziecko wymiotuje, należy przez jakiś czas unikać ciężkostrawnych potraw, które długo zalegają w żołądku. Będą to produkty bogate w tłuszcze, takie jak orzechy, żółtka jaj, czekolada, ser żółty i wszelkie potrawy smażone. Również warto w tym okresie unikać podawania dziecku zbyt słodkich produktów i dań, ponieważ mogą one nasilać mdłości. Kiedy już dolegliwości ustąpią, pierwsze posiłki powinny składać się z gotowanych zbóż. Wskazane są kleiki z białego ryżu lub kaszy jęczmiennej. Warto je lekko osolić, żeby uzupełnić straty elektrolitów. Można również podawać gotowane przetarte owoce lub warzywa, np. jabłko, marchewkę, puree ziemniaczane. Nie są wskazane produkty bogate w błonnik i wywołujące wzdęcia. Z podaniem pełnoziarnistych produktów zbożowych, nasion roślin strączkowych czy warzyw kapustnych lepiej poczekać, aż dziecko wróci do zdrowia.
Jeśli dziecko ma chorobę lokomocyjną, przed podróżą warto podać mu lekkostrawny posiłek. Lepiej, żeby w tej wyjątkowej sytuacji nie podawać dziecku mleka i jego przetworów, ponieważ takie produkty mogą nasilać występowanie nudności. Dobrze będzie również odczekać około godziny po posiłku, zanim dziecko wyruszy w drogę. Jeśli w trakcie podróży zgłodnieje, można podać mu lekkostrawne sucharki zbożowe o neutralnym smaku, a do picia dać czystą wodę lub letnią herbatkę z termosu.
Domowe sposoby na wymiotowanie u dzieci
Aby złagodzić nudności i wymioty, zawsze można podać dziecku krople żołądkowe, które powinny być stałym elementem domowej apteczki. Są to wyciągi z ziół wspomagających pracę układu trawiennego oraz uspokajających i działających rozkurczowo.
W aptekach dostępne są środki, które mają działanie przeciwwymiotne. Warto się w nie zaopatrzyć przed podróżą, żeby uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości. Pomocny w łagodzeniu nudności może być też korzeń imbiru, który jest składnikiem niektórych aptecznych specyfików. Surowy imbir ma ostry, wyrazisty smak, jednak dla dziecka może być zbyt piekący. Można natomiast zrobić z niego napar, który z łatwością można zabrać ze sobą w termosie. Jeśli wymioty zdarzają się w podróży, warto usunąć z samochodu zawieszki zapachowe, ponieważ mogą mieć intensywny zapach i nasilać nudności.
Można też podawać dziecku letnie napary z ziół ułatwiających trawienie, czyli mięty, kopru włoskiego czy majeranku. Taki napar można lekko posłodzić.
Ponieważ wymioty są często związane z bólem brzucha i ogólnie złym samopoczuciem, dziecko może być bardzo przejęte i zaniepokojone tym, co się z nim dzieje. Wówczas można podać mu napar z melisy, który działa uspokajająco.
Są jednak pewne sytuacje, w których wymiotów nie należy hamować. Jest to bowiem jedna z wrodzonych reakcji obronnych organizmu. Służy pozbyciu się z przewodu pokarmowego substancji, które mogłyby zagrażać zdrowiu i życiu, gdyby zostały strawione i wchłonięte. Jeśli rodzice mają podejrzenie, że dolegliwości dziecka mogą być związane ze spożyciem czegoś nieświeżego, powinni zabrać je do lekarza.
Wymioty, chociaż często bywają jedynie uciążliwym następstwem zbyt sutego obiadu u babci, mogą świadczyć o poważnych kłopotach. Nie należy bagatelizować długo utrzymujących się, silnych wymiotów, którym towarzyszą też silne bóle brzucha, biegunka czy gorączka. Kiedy przyczyny dolegliwości są znane, a lekarz zalecił odpowiednie leczenie, można ulżyć dziecku, podając mu ziołowe napary oraz stosując lekkostrawną dietę.
Literatura:
- Ciborowska H., Rudnicka A., „Dietetyka – żywienie człowieka zdrowego i chorego”, PZWL, 2014, s. 521–522,
- Nissen N., „Medycyna ziołowa – poradnik zdrowia i życia”, Laurum, 2003, s. 243–244,
- https://powiedzdoktorze.pl/domowe-sposoby-wymioty/.