Znaczenie rodziny w procesie odchudzania
Aktualizacja: 30 maja, 2018
Podczas odchudzania bardzo ważne znaczenie ma motywacja, ustalenie określonego i jasnego celu oraz przestrzeganie zasad i wypracowanie nowych, zdrowszych nawyków. Istotna jest praca nad sobą i swoimi słabościami. Jednak, często istotne są reakcje osób bliskich i otoczenia na powzięte działania.
Rodzina – najbliższe społeczeństwo
Rodzina jest tym środowiskiem, które dziecko poznaje najwcześniej, które kształtuje jego wybory, postawy i nawyki. To ona daje możliwość eksplorowania świata, zaspokaja (lub nie) jego potrzeby, przedstawia normy, poglądy i wartości oraz wpływa na kształtowanie jego osobowości. Wszelkie zaobserwowane i przekazane zachowania zarówno z okresu dzieciństwa, jak i młodości oddziałują na styl życia w dorosłym życiu. Takimi działaniami przekazywanymi przez rodziców są nawyki żywieniowe, podejście do kwestii zdrowego trybu życia, z którym także związany jest sposób spędzania wolnego czasu. Zarówno preferencje smakowe, styl w jakim spożywane są posiłki oraz zachowania członków rodziny podczas posiłków wpływają na to, jaki stosunek do jedzenia będzie miało dziecko. Nieregularne spożywanie pożywienia przez rodzinę lub zmuszanie do niego, oglądanie telewizji w trakcie czy niewielki dostęp do różnorodnych produktów i składników wykształcą złe nawyki żywieniowe. Badania wskazują, że dzieci, które wspólnie jadały z rodzicami robiły to regularniej, częściej także sięgały po warzywa i owoce oraz były bardziej aktywne fizycznie. Z kolei inne badania pokazują, że dzieci, których rodzice cyklicznie spożywali napoje słodzone, piły je trzykrotnie częściej w przeciwieństwie do dzieci, których rodzice nie wprowadzali ich do codziennego jadłospisu. Te dwa badania pokazują, jak ważną rolę w kształtowaniu nawyków pełni rodzina i najbliższe otoczenie.
Pomoc bliskich i on-line
Rodzina może pomóc osobie odchudzającej się na wiele sposobów. Przede wszystkim ważne jest, aby szanowała jej decyzję. Takie postanowienie może zmienić życie całej rodziny, gdyż będzie to wymagało dużych nakładów pracy i modyfikacji dotychczasowego stylu życia. Przykładem może być prowadzenie kuchni „dietetycznej” i tradycyjnej, co w dłuższej perspektywie czasowej nie jest korzystne. Wówczas dobrze jest wprowadzić dla domowników zdrowy jadłospis, który z pewnością korzystnie posłuży wszystkim. Kolejnym istotnym aspektem jest wsparcie, ponieważ wpływa ono na pozytywne samopoczucie, ale także wzmacnia układ odpornościowy organizmu. Walkę z odchudzaniem najbliżsi mogą ułatwić okazując wsparcie emocjonalne poprzez czułe gesty, jak przytulenie czy uśmiech. Także dzięki rozmowom, mobilizującym słowom oraz wysłuchaniu, ukazaniu uznania i podziwu dla wytrwałości i samozaparcia. Inną możliwością jest pomoc materialna, którą można wyrazić robiąc bogate w składniki odżywcze zakupy czy użyczać sprzętu sportowego. Nieoceniona może być również pomoc, tak zwana informacyjna. Będą to takie działania, jak wyszukanie potrzebnych informacji na temat diety, adresu specjalisty czy siłowni. Takie zachowania podtrzymają na duchu i pokażą, że realizowanie planu zrzucenia kilogramów jest dla innych równie ważny. Osoba bliska może także organizować czas dla całej rodziny, jak na przykład wspólną wycieczkę rowerową czy wyjście na basen. Zachowanie, które nie jest pochwalane, i którego należy się wystrzegać to przyjęcie postawy strażnika monitorującego zmiany i rozliczającego spożywane posiłki. Czasami także docinka, wywołuje wyrzuty sumienia, co niestety nie przynosi pożądanego efektu, a wręcz przeciwnie – obniża nastrój, który może podziałać demotywująco i doprowadzić do zaniechania kuracji odchudzającej.
Oprócz rodziny, ważną rolę w odchudzaniu może pełnić otoczenie. Okres odchudzania jest niewątpliwie czasem trudnym, pełnym wyrzeczeń dla osoby pragnącej zrzucić zbędne kilogramy. Zazwyczaj jest to widoczne podczas spotkań towarzyskich, kiedy jest się częstowanym różnymi smakołykami. Wiąże się to z wypracowywaniem różnych strategii, aby wybrnąć z twarzą z podobnych sytuacji. Jedną z metod jest unikanie i odmawianie spotkań z innymi ludźmi. Druga to konfrontacja, czyli otwarte przyznanie się do odchudzania, inna i równie częsta to uleganie, które kończy się przerwaniem dotychczasowych osiągnięć i złamaniem przyjętych w tym okresie zasad. Kolejną popularną metodą jest brak apetytu czy dolegliwości żołądkowe stosowane jako wymówka. Niewątpliwie są to sytuacje mało komfortowe dla odchudzającej się osoby, ale także dla innych uczestników. Co gorsza, takie kontakty mogą doprowadzić do poczucia inności, odrębności od reszty towarzyszy i ważne jest nastawienie osób tworzących otoczenie odchudzającej się osoby. Bardzo ciekawym rozwiązaniem są fora internetowe, gdy najbliżsi zawiodą. Skupiają one bowiem ludzi z całego świata, zarówno tych dopiero zaczynających odchudzanie, ale i znawców oraz specjalistów, którzy służą pomocą i radą. Ponadto potrafią zmotywować, rozwiać wszelkie wątpliwości, pomóc oraz znaleźć najlepsze rozwiązanie. Stanowić mogą olbrzymie wsparcie podczas kryzysów i pojawiających się słabości.
Rodzina i najbliższe otoczenie stanowią bardzo ważny aspekt podczas odchudzania. Mogą zarówno podtrzymywać na duchu, mocno wspierać dając pomocne wskazówki, ale niestety mogą także wpływać negatywnie. Wyśmiewanie pomysłu odchudzania i zwracanie uwagi na porażki wywołają zniechęcenie, doprowadzą do zaprzepaszczenia włożonego wysiłku i poświęconego czasu. Dlatego też, jeśli macie w swoim otoczeniu osoby zmagające się z nadmiernymi kilogramami, wspierajcie je zarówno dobrym, motywującym słowem, ale także zachęcajcie do wspólnej aktywności.
Witam jestem w ciąży i mam dietę bez solna i cukru z podwyższonym cukrem w szpitalu z diagnozowali mi .Teraz mam iść na chrzciny Ale nie chcę bo i tak wyjdę głodna A chyba głupio patrzeć jak inni jedzą to nie miłe Tylko moji rodzice tego nie rozumieją i nie wspierają mnie .I to mnie boli.