Zioła na włosy – na wypadanie, na porost, na siwe. Wcierki do włosów
Aktualizacja: 30 czerwca, 2020
Włosy są naturalną ozdobą człowieka, a także świadczą o kondycji organizmu. Jeśli zaczynają matowieć, wypadać lub siwieć należy zadbać o ich pielęgnację oraz zwrócić uwagę na swoją dietę. W zależności od problemu warto sięgnąć po preparaty na bazie ziół i zdecydować się na kilkutygodniową kurację.
Zioła na włosy
Rośliny zielarskie są jednym z najlepszych źródeł czynnych substancji, które wykazują spore powinowactwo ze związkami występującymi w skórze i włosach oraz strukturą chemiczną. Ich olbrzymia różnorodność i wszechstronne właściwości sprawiają, że od wieków cieszą się zainteresowaniem przy produkcji domowych i profesjonalnych kosmetyków. Oto wybrane zioła oraz ich działanie na włosy:
- rumianek – rozjaśnia, łagodzi podrażnienia i dezynfekuje,
- szałwia – hamuje wypadanie i przetłuszczanie się włosów, lekko je przyciemnia, zwalcza łupież, ma właściwości przeciwzapalne i ściągające,
- nagietek lekarski – nadaje rudawy odcień, działa przeciwzapalnie i przeciwgrzybiczo, nawilża,
- skrzyp polny – wzmacnia włosy, przyspiesza ich wzrost, zapobiega wypadaniu, pobudza krążenie skóry głowy, zawiera saponiny, wapń, potas i krzem,
- korzeń łopianu – ma właściwości ściągające, dezynfekujące, przeciwłupieżowe, ogranicza wypadanie i przetłuszczanie,
- liście i kora brzozy – odkażają, działają przeciwłupieżowo, hamują wytwarzanie łoju, przyspieszają porost włosów i zapobiegają ich wypadaniu,
- korzeń żeń-szenia – wzmacnia, stymuluje mieszki włosowe, poprawia krążenie,
- bhringraj – indyjski “władca włosów”, łagodzi, przeciwdziała wypadaniu włosów i stymuluje ich wzrost.
Wcierki do włosów
Wcierki to odżywki, które wciera się w skórę głowy. Najczęściej stosuje się je w celu pobudzenia włosów do wzrostu, zagęszczenia lub zahamowania ich wypadania. Działanie tych specyfików jest oparte na obecności składników aktywnych, które pobudzają krążenie krwi i odżywiają skórę głowy. Warto używać ich regularnie (najlepiej codziennie), by zauważyć pożądane efekty. Ważnym elementem jest także masaż skóry głowy, dzięki któremu składniki preparatu lepiej i szybciej się wchłaniają.
Do samodzielnego przygotowania wcierek są potrzebne surowce zielarskie, które wzmacniają strukturę włosa oraz nośnik, który je rozprowadzi, tj. olej lub alkohol. Dla osób, które mają przesuszoną lub wrażliwą skórę głowy lepiej sprawdzi się olej, natomiast alkohol przy skłonnościach do przetłuszczania się.
Wcierka z nasion kozieradki na wypadanie i porost włosów
Składniki:
- 1 łyżeczka zmielonych nasion kozieradki,
- ½ szkl. wrzątku,
- kilka kropel olejku eterycznego.
Wykonanie:
Nasiona zalej wrzątkiem i odstaw do ostygnięcia. Następnie przecedź, dodaj olejek eteryczny i dobrze wymieszaj. Ze względu na mocno wyczuwalny zapach zastosuj przed myciem włosów. Wcieraj w skórę głowy wykonując delikatny masaż i pozostaw na 20 minut. Mieszankę możesz przechowywać w lodówce do 3 dni.
Preparat ten hamuje wypadanie włosów, przyspiesza porost i zmniejsza przetłuszczanie się. Osoby z bardzo jasnymi włosami powinny na niego uważać ze względu na mocno żółty kolor!
Zioła na wypadanie włosów
O problemie wypadania włosów można mówić, gdy od dłuższego czasu utrata ich ilości jest znaczna i stały się wyraźnie przerzedzone. W przeciwnym razie jest to wynik naturalnego cyklu wymiany włosów, które żyją od 2–6 lat i w ten sposób robią miejsce następnym. Wśród przyczyn osłabienia cebulek włosowych wymienia się: niewłaściwą pielęgnację, skrajne temperatury, pory roku, nieodpowiednie fryzury, stres, niezbilansowaną dietę, choroby skóry, hormony, leki oraz uwarunkowania genetyczne. Aby ustrzec się problemu wypadania włosów, należy zadbać o nie od wewnątrz (odżywiając się prawidłowo) oraz od zewnątrz (wzmacniając skórę głowy odpowiednimi preparatami, szamponami, odżywkami, wcierkami lub metodami naturalnymi).
W sklepach zielarskich, aptekach oraz własnym ogródku można znaleźć wiele surowców roślinnych, które sprawdzają się przy pielęgnacji skóry głowy i wzmocnieniu cebulek włosowych. Jednym z nich jest pokrzywa, z której przygotowuje się nalewkę przeciwko wypadaniu włosów. Innymi ziołami pomocnymi przy tym problemie stosowanymi od zewnątrz są soki z brzozy, czarnej rzepy, ostrożnia warzywnego, tataraku zwyczajnego, podbiału pospolitego, tymianku właściwego, rozmarynu i kozieradki. Warto także pić napary ze skrzypu polnego, pokrzywy, skrzypu polnego, wiesiołka, wierzbownicy drobnokwiatowej i wzmacniać strukturę włosa od środka.
Nalewka z pokrzywy przeciwko wypadaniu włosów
Składniki:
- 2 garści świeżej pokrzywy,
- 0,5 l wódki.
Wykonanie:
Pokrzywę umyj, odsącz i drobno posiekaj. Następnie włóż do słoika, zalej wódką i odstaw na 10 dni. Po tym czasie masuj codziennie skórę głowy 2 łyżkami nalewki rozpuszczonymi w połowie szklanki letniej wody.
Zioła na porost włosów
Łysienie zaczyna się od nadmiernego wypadania włosów. Może być wynikiem stresu, nerwic, anemii, przebytych chorób, nieodpowiedniej diety, palenia papierosów, itp. Wyróżnia się łysienie androgenowe, które dotyczy głównie mężczyzn po 50. roku życia, obejmuje utratę włosów w części czołowo-ciemieniowej i jest spowodowane stopniowym zmniejszaniem się mieszków włosowych wskutek działania androgenów, oraz łysienie plackowate, które dotyczy obu płci, niezależnie od wieku objawia się w postaci, tzw. ognisk wyłysienia i prawdopodobnie wynika z predyspozycji genetycznych.
Surowcami zielarskimi, które stosuje się doustnie w łysieniu androgenowym są: bocznia piłkowana (działa przeciwandrogenowo, przeciwzapalnie) oraz palma sabalowa (przeciwandrogen, hamuje aktywność enzymów wywołujących schorzenie). W przypadku łysienia plackowatego wykorzystuje się wyciąg z dziurawca, którym smaruje się miejsce pozbawione włosów i naświetla promieniami ultrafioletowymi pod kontrolą lekarza.
Stymulująco na porost włosów działa nalewka nasturcjowa, nagietkowa, z pięciornika, sok z łopianu, lipy, wyciąg z liści kocimiętki właściwej oraz ziela bylicy boże drzewko. Bardzo skutecznie oddziałują również okłady ze świeżo utartych korzeni chrzanu zwyczajnego i czarnej rzodkwi. Pierwszy z nich zapobiega wypadaniu włosów dzięki pobudzaniu krążenia krwi skóry głowy, a drugi regeneruje cebulki włosowe. Na bazie tych surowców produkuje się środki na porost włosów. Mimo iż ich zapach nie jest zachęcający, to doskonałe działanie powinno zrekompensować tę wadę.
Zioła na siwe włosy
Siwe włosy to symbol dojrzałości oraz oznaka starzenia się organizmu. Przeważnie pojawiają się one po 35. roku życia, jednak jest to kwestia indywidualna, zależna przede wszystkim od czynników genetycznych (poziom melaniny) oraz trybu życia (stres, dieta).
Na rynku kosmetycznym istnieje wiele produktów koloryzujących, które pomagają ukryć siwe włosy. Można także próbować je zamaskować domowymi sposobami, zwłaszcza gdy jest to początek siwienia. Ziołami, które najczęściej wykorzystuje się w tym celu są: szałwia (dobrze sprawdza się do brązowych włosów w postaci płukanki z dodatkiem czarnej herbaty lub rozmarynu), rozmaryn (również do ciemnych włosów, dodatkowo wzmacnia cebulki), rumianek i kurkuma (do włosów jasnych, przywraca blask i kryje siwiznę).
Składniki:
- 2 łyżki rozmarynu,
- 0,5 l wody.
Wykonanie:
Rozmaryn zalej gorącą wodą. Po wystudzeniu, przelej do butelki ze spryskiwaczem. Dokładnie zaaplikuj na włosy. Po kilku dniach stosowania różnica będzie zauważalna.
Składniki:
- 3 łyżki szałwii,
- 3 łyżki rozmarynu,
- 1 szkl. wody.
Wykonanie:
Zalej zioła gorącą wodą, wymieszaj i odstaw na 10 minut. Następnie odcedź i użyj jako płukanki. Pamiętaj, by nie spłukiwać później włosów wodą!
Składniki:
- 4 łyżki rumianku,
- 2 łyżki kurkumy (opcj.),
- 1 l wody.
Wykonanie:
Zalej rumianek gorącą wodą, odstaw do wystygnięcia. Odcedź i stosuj jako płukankę po umyciu włosów. Jeśli zależy Ci na miodowym odcieniu, dodaj jeszcze kurkumę.
Podsumowując, od wieków rośliny zielarskie były wykorzystywane przy pielęgnacji i problemach z wypadaniem włosów. Do dziś przygotowuje się z nich różnego rodzaje płukanki, wcierki, odżywki, itp. Należy jednak pamiętać, by o strukturę włosa dbać zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz. Wtedy efekty kuracji będą bardziej zadowalające.
Literatura:
- Jaroniewski W., 1990. Zioła dla wszystkich. Instytut Wydawniczy Związków Zawodowych, Warszawa
- Kołomycew A., 2015. Jak dbać o włosy. Poradnik początkującej włosomaniaczki. Wyd. Helion, Gliwice
- Lewkowicz-Mosiej T., Zioła na wypadanie włosów. Natura i Ty [dostęp on-line 12.10.2017, http://www.naturaity.pl/domowe-spa/kosmetyka-naturalna/195,ziola-przeciw-wypadaniu-wlosow.html#ad-image-0]
- Parus A., Grys A., 2011. Ostrożeń warzywny (Cirsium oleraceum (L.) Scop.) – substancje aktywne, możliwe zastosowanie. Postępy Fitoterapii, 2, 100 – 105
- Skarżyński A., 1994. Zioła czynią cuda. Agencja Wydawnicza Comes, Warszawa
- https://krokdozdrowia.com/siwe-wlosy-domowe-sposoby-zamaskowanie/, on-line: 13.10.2017
- https://ziola-na.net/wypadanie-wlosow/#Jakie_ziola_stosowac_by_zapobiec_wypadaniu_wlosow, on-line 13.10.2017
Zamiast wcierek i ziół polecam biotyne. Dzięki temu skutecznie hamuje wypadanie i pobudza porost włosów. U mnie sprawdza się świetnie