Właściwości i działanie lipy. Czy lipa pomaga na kaszel?

🕣 2 min czytania

Na łąkach i w lasach rośnie wiele cenny roślin. Zawierają one substancje czynne, które pomagają w prawidłowym funkcjonowaniu naszego organizmu. Jedną z  nich jest lipa, o której warto pamiętać m.in. przy przeziębieniu.

Lipa

Korzystne właściwości wykazuje lipa drobnolistna oraz lipa szerokolistna. Rośliny pochodzą z rodziny Lipowatych. Gatunki te występują powszechnie w Europie. Surowcem leczniczym jest  kwiatostan, który jest zbierany w trakcie kwitnienia.

Kwiaty są żółtawe o przyjemnym, delikatnym zapachu. Smak ich jest śluzowato-słodki.

Głównymi składnikami czynnymi są związki flawonoidowe (ok. 1%). Należą do nich pochodne glikozydowe kwercetyny, kemferolu i akacetyny. Lipa zawiera także olejek eteryczny, który występuje do 0,05% w surowcu. Zawiera farnezol, geraniol i eugenol. Kwiatostan ma również pewne ilości śluzu i garbników.

Lipa – działanie

Kwiatostan lipy działa głównie przeciwzapalne i napotnie poprzez zwiększenie wrażliwości gruczołów potowych na bodźce. Poprawia transpirację przez skórę. Dodatkowo substancje czynne osłaniają, powlekają oraz zmiękczają błonę śluzową gardła.

Działa także delikatnie rozkurczowo na mięśnie gładkie oraz żółciopędnie. Zwiększa wydzielanie soku żołądkowego. Może również wpływać uspokajająco.

Lipa – zastosowanie

Lipa jest stosowana przede wszystkim przy infekcjach jako łagodny środek napotny. Pomaga w chłodzeniu organizmu podczas podwyższonej temperatury – szczególnie pomocna przy schorzeniach górnych dróg oddechowych.

Dzięki działaniu rozkurczowemu może pomóc w łagodnych bólach brzucha. Dodatkowo wspomaga trawienie pokarmu i przyswajanie substancji odżywczych.

Zastosowanie może mieć także w bezsenności oraz problemach z migreną. 

Lipa na kaszel

Przy infekcjach często towarzyszy kaszel. Lipa nie tylko działa napotnie, ale również osłania i powleka błonę śluzową – łagodzi ból gardła oraz kaszel. 

Lipa na włosy

Kwiatostan lipy może mieć zastosowanie jako płukanka do włosów. Korzystnie wpływa nie tylko na włosy, ale także na skórę głowy. Roślina łagodzi podrażnienie oraz swędzenie. Pomaga przy przetłuszczających się i jednocześnie suchych, matowych włosach.

Lipa w kosmetyce

Roślina wykorzystywana jest także w kosmetyce m.in. przy obrzękach wokół oczu. Jest składnikiem preparatów, które łagodzą podrażnienia skóry. Dodatkowo zmniejszają łojotok i hamują nadmierne złuszczanie naskórka. 

Lipa dla dzieci i niemowląt

Wiele roślin ma cenne substancje czynne, które korzystnie wpływają na organizm. Jednak nie są wskazane dla każdego. Szczególnie wrażliwe są na nie niemowlęta i małe dzieci. Działanie lipy jest łagodne. Nie jest jednak wskazane jej stosowanie u dzieci do 6. miesiąca życia (chyba, że lekarz zalecił inaczej). 

U starszych dzieci lipę stosuje się jako pojedyncze zioło albo razem z maliną i czarnym bzem. Jedną łyżeczkę lub torebkę zaparza się pod przykryciem przez 10–15 minut. 

Kiedy kwitnie lipa?

Okres kwitnienia lipy to czerwiec–lipiec. Najpierw kwitnie lipa szerokolistna, a po paru tygodniach drobnolistna. Zbiera się całe kwiatostany, które kolejno ręcznie się obrywa i suszy w temperaturze 40ºC.

Lipa to jedna z wielu roślin o korzystnym działaniu na organizm. Warto o niej pamiętać przy infekcjach dróg oddechowych. Pomoże przy podwyższonej temperaturze oraz złagodzi ból gardła i kaszel, który często towarzyszy przy przeziębieniu. 

Literatura:

  1. http://www.farmakognozjaonline.pl/baz_suro/baza.php?jezyk=&klasa=flos&id=27, [data dostepu: 06.08.2018r.].
  2. Kohmunzer S., Farmakognozja. Podręcznik dla studentów farmacji. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa, 2007.
  3. Lamer-Zarawska E., Kowal-Gierczak B., Niedworok J., Fitoterapia i leki roślinne. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa, 2007.
Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Oceń artykuł
Autor artykułu:
Agnieszka Bernatowicz, dietetyk , Dyplomowany dietetyk i psychodietetyk. Specjalizuje się w schorzeniach układu pokarmowego, szczególnie jelit. Sporo czasu poświęca badaniom nad zagadnieniem zaparć oraz choroby Leśniowskiego-Crohna.
Dodaj do ulubionych