Olejek do włosów – rycynowy, z czarnuszki, kokosowy, macadamia, arganowy. Jak olejować włosy?
Aktualizacja: 8 maja, 2024
Wybór oleju, który będzie odpowiedni dla naszych włosów to nie lada wyzwanie. Regularne olejowanie zapewni im zdrowie i miękkość. Kondycja pasm poprawia się nie tylko powierzchownie, ale co najważniejsze od środka.
Olejowanie włosów
Olejowanie włosów jest zabiegiem pielęgnacyjnym polegający na regularnym i długotrwałym wcieraniu w skórę głowy oraz we włosy naturalnych olejów roślinnych. Celem jest leczenie i zapobieganie problemom związanym z włosami oraz skórą głowy.
Olejki przeznaczone do pielęgnacji włosów powinny być przede wszystkim pochodzenia roślinnego, nierafinowane i bez jakichkolwiek syntetycznych dodatków, barwników, czy aromatów. Okazuje się, że wybór oleju, który będzie odpowiedni dla naszych włosów nie jest rzeczą prostą. Nie każdy bowiem jest odpowiedni dla danego rodzaju włosów. Aby dobrać odpowiedni olejek należy bliżej przyjrzeć się strukturze naszych włosów. Wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje włosów:
- nisko porowate – oznacza, że łuski włosa są szczelnie domknięte. Taką porowatością cieszą się posiadaczki zdrowych, mocnych, błyszczących i gładkich włosów. Raczej nie zdarza się, żeby były kręcone, mogą się ewentualnie lekko falować. Jedynym problem może być tendencja do elektryzowania, czasem również niewielka objętość. Ten typ włosa również wymaga olejowania, aby ich stan się nie pogorszył, pod wpływem różnych szkodliwych czynników. Polecane oleje: kokosowy, palmowy, babassu, lniany, rycynowy, słonecznikowy, shea, kakaowe, mango, cupuacu;
- średnio porowate – włosy mają podwyższoną porowatość, co oznacza, że łuski w ich przypadku nie przylegają już tak ściśle do włosa. Mogą być przesuszone, mieć rozdwojone końce, być matowe, osłabione, łamliwe z tendencją do wypadania. Olejowanie włosów średnioporowatych ma na celu głównie regenerację i przywrócenie prawidłowej porowatości, ale również ich ochronę. Polecane oleje: rycynowy, słonecznikowy, z kiełków pszenicy, lniany, jojoba, z pestek dyni;
- wysoko porowate – najczęściej posiadacze takich włosów to osoby, które nadużywały obciążających zabiegów fryzjerskich, np. farbowania, rozjaśniania, stylizacji termicznej, trwałej ondulacji itp. Wysokoporowate włosy przypominają w dotyku siano, są bardzo przesuszone, sztywne i szorstkie, chłoną wodę niczym gąbka, lecz mimo tego nie pozostają bez blasku. Włosy wysokoporowate to nie tylko te bardzo mocno zniszczone. Podwyższoną porowatość mogą mieć również włosy kręcone, które mają tendencję do przesuszania. Celem olejowania tego typu włosów jest odbudowanie ubytków we włosach, odżywienie od wewnątrz i sklejenie łusek w celu obniżenia porowatości. Polecane oleje: z orzechów laskowych lub włoskich, konopny, z pestek winogron, migdałowy, avocado, lniany, słonecznikowy, z krokosza barwierskiego, z pachnotki, z wiesiołka, z pestek dyni, z czarnuszki siewnej, z jeżyny, z kiełków pszenicy, kukurydziany, sojowy, rycynowy.
Wybór techniki olejowania jest kwestią indywidualną wykonywaną najczęściej na zasadzie prób i błędów, niejednokrotnie dokonując ich modyfikacji pod swoje własne wymagania
i potrzeby. Najbardziej znane metody olejowania włosów to:
- Olejowanie na sucho – polega na nakładaniu odpowiedniej ilości oleju na kilka- kilkadziesiąt minut na suche włosy przed (dla kompleksowego odżywienia) lub po ich umyciu (dla zabezpieczenia/utrwalenia efektu). Olejowanie włosów suchych uznaje się za najmniej skuteczne, gdyż to wilgoć pomaga absorbować olej w strukturę włosów.
- Olejowanie na mokro – polega na nakładaniu odpowiedniej ilości oleju na kilka- kilkanaście minut na wilgotne, ale nie mokre włosy przed myciem lub po myciu włosów. Jest to metoda najpopularniejsza i najbardziej lubiana.
- Olejowanie w misce – polega na zanurzeniu włosów na kilka lub kilkanaście minut w misce wypełnionej ciepłą wodą z dodatkiem jednego lub kilku olejów roślinnych. Uznaje się ją za najskuteczniejszą z metod, choć wymaga też najwięcej czasu i przygotowania.
Olej rycynowy na włosy
Nierafinowany olej rycynowy to jeden z najczęściej wybieranych produktów przez kobiety. Jest bogatym źródłem witamin, dlatego świetnie nadaje się w kuracjach witaminizujących dla włosów. Wcieranie naturalnego oleju rycynowego we włosy i skórę głowy sprawia, że cyrkulacja krwi w mieszkach włosowych się zwiększa, a to sprawia, że do włosa dociera więcej składników odżywczych z krwiobiegu. Naturalny olej rycynowy to najlepszy sposób na wzmocnienie cebulek włosów i zapobieganie ich wypadaniu. Ponadto świetnie nawilża skórę głowy oraz włosy – tym samym poprawia ich wygląd, eliminuje problem przesuszenia oraz łamliwości. Posiada również właściwości antyseptyczne i przeciwgrzybiczne. Ze względu na te właściwości olejek rycynowy działa także przeciwłupieżowo.
Olej z czarnuszki na włosy
Olej ten w czasach starożytnego Egiptu nazywany był „złotem faraonów”. Przeznaczony jest do każdego rodzaju włosów, zwłaszcza suchych i wypadających. Jest bogatym źródłem substancji takich jak nienasycone kwasy tłuszczowe (85%), a w tym: kwas linolowy (omega-6), oleinowy (omega-9) i alfa-linolenowy (omega-3), a także liczne mikroelementy oraz przeciwutleniacze, witaminę E, sterole, biotynę i beta-karoten.
Olejowanie włosów olejem z czarnuszki przede wszystkim hamuje wypadanie włosów. Włosy stają się widocznie wygładzone i lśniące, sprężyste i mniej wysuszone Produkt zapobiega łamliwości włosów, wzmacnia cebulki i poprawia kondycję włosa. Niweluje uporczywy świąd czy nawet łupież. Olejek z czarnuszki nawilża skórę głowy, dzięki czemu zapobiega jej nadmiernemu przesuszaniu. Jest to produkt idealny dla osób, których kondycja włosa znacznie się osłabiła.
Olej migdałowy do włosów
Olejek migdałowy polecany jest do pielęgnacji każdego typu włosów, gdyż jest cennym źródłem składników, w tym kwasów tłuszczowych, protein, magnezu, witamin A, E, D i B. Jest doskonałym wyborem jeśli chodzi o regenerację rozdwojonych końcówek i zabezpieczanie ich przed przesuszeniem lub uszkodzeniem. Olejku z migdałów można też użyć jako dodatek do maseczek i odżywek. Wsmarowany w skórę głowy skutecznie wzmacnia cebulki włosowe i przyspiesza krążenie krwi, pomagając równocześnie w walce z łupieżem. Łagodzi stany zapalne i likwiduje skórne choroby. Wygładza pasemka, nadaje im zdrowy blask, domyka łuski włosowe. Odbudowuje zniszczone włosy i końcówki pasemek. Olejek migdałowy bardzo łatwo się nakłada i szybko wchłania w wewnętrzne struktury włosów. Nie pozostawia tłustej powłoczki, lecz ochronną barierę, która zabezpiecza włosy przed promieniowaniem słonecznym, zanieczyszczeniami środowiska i szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.
Olej macadamia do włosów
Naturalny olej z orzechów makadamia jest niemalże idealny do każdego typu skóry głowy, także dla alergików. Szczególnie świetnie sprawdzi się na włosach wysokoporowatych, czyli bardzo zniszczonych. Posiada właściwości silnie regenerujące zapewniające odbudowę i wzmocnienie nawet od nasady po końce włosów. Zawiera dużą ilość kwasów omega, lecytynę, minerały oraz witaminy, niezbędne w ochronie przed przedwczesnym starzeniem się. Co ważne, w skład tego oleju wchodzi kwas oleopalmitynowy z grupy omega-7 (rzadko spotykany w olejach roślinnych kwas tłuszczowy, który jest głównym składnikiem sebum wytwarzanego przez mieszki włosowe). Działa pośrednio nawilżająco, ponieważ zapobiega utracie wilgoci, przy czym nie przetłuszcza włosów tak bardzo, jak inne oleje, bo świetnie wchłania się w skórę. Poza tym olejek macadamia niejako przyspiesza suszenie włosów suszarką, ułatwia absorpcję farb do włosów i wzmacnia efekt koloryzacji. Jako naturalny filtr UV, chroni włosy przed niekorzystnym działaniem promieni słonecznych.
Olej arganowy do włosów
Jeden z najbardziej popularnych produktów stosowanych w zabiegu olejowania włosów. Nie bez przyczyny nazywa się go płynnym złotem Maroka, bo posiada szereg cennych z punktu widzenia pielęgnacji właściwości. Idealnie sprawdzi się na włosach zniszczonych,
o wysokiej porowatości, ale również jako naturalny specyfik, który ochroni nasze włosy w trakcie stylizacji – podczas suszenia, prostowania czy kręcenia włosów na lokówce.
Jest to olej wyjątkowo bogaty w działające ochronnie polifenole, cenne kwasy omega-6 oraz omega-9, a także dużą ilość witaminy E. Zapobiega nadmiernemu wypadaniu włosów, nadaje im zdrowy blask, wygładza, przeciwdziała puszeniu i zmniejsza ich łamliwość. Ponadto chroni końcówki przed rozdwajaniem, ogranicza szkodliwość wolnych rodników,
zabezpiecza włosy przed wysoką temperaturą i innymi szkodliwymi czynnikami. Uznaje się go za świetny regenerujący olej do włosów. Olej arganowy śmiało można stosować jako zamiennik dla odżywek do włosów lub maseczek o intensywnym działaniu. Stosowany regularnie zapewnia włosom zdrowie i miękkość. Kondycja pasm poprawia się od środka, a nie tylko powierzchownie.
Olejowanie włosów – efekty
Pierwsze efekty olejowania włosów w dużej mierze będą zależały od ogólnej kondycji naszych włosów i ich porowatości. U jednych pierwsze oznaki będą widoczne już po miesiącu, a u innych potrzeba od kilku miesięcy do nawet roku. Nie mniej jednak nie należy się zrażać. Regularne olejowanie włosów przynosi same korzyści tj.:
- regeneracja i odbudowa zniszczonej struktury włosów,
- przyspieszenie wzrost włosów,
- zmniejszenie wypadanie włosów,
- wzmocnienie i odżywienie włosy,
- wygładzanie powierzchni włosów,
- przywrócenie włosom blasku, elastyczności i sprężystości,
- wspomaganie leczenia łupieżu i uregulowanie poziomu sebum na skórze głowy,
- zapobieganie rozdwajaniu się końcówek włosów,
- zmniejszenie puszenia i elektryzowania się włosów,
- łagodzenie podrażnień i stanów zapalnych skóry głowy,
- ochrona włosów przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych.
Opanowanie sztuki olejowania włosów do perfekcji, będzie wymagać trochę czasu. Najważniejsze, by nie bać się eksperymentować i szukać lepszych rozwiązań. Należy pamiętać, że nie ma jednego oleju, który będzie pasował do wszystkich rodzajów włosów, jak i nie ma uniwersalnej metody olejowania. Włosy na pewno szybko dadzą znać, co w olejowej pielęgnacji im odpowiada, a co należy zmienić.
Co to znaczy wcierać „odpowiednią ilość”? Kropla, dwie, do pokrycia skóry głowy, rozcieńczony olej, czy 100%… Brak dokładnej wskazówki co do stosowania opisanych olejów. Wciąż nie wiem, jak i ile nakładać
bardzo dobry artykuł – jak i same oleje 😉 ja mam włosy lekko rozdwajające się, ostatnio ze skłonnościa do wypadania i łupiezu. Olej z czarnuszki poradził sobie dosyć dobrze ze wszystkimi objawami. Kokosowy jest dla mnie trochę za ciężki i miałam problem z dokładnym spłukaniem go z włosów, aby nie pozostawił efektu tłustych włosów. Co do samych olejków w drogeriach widziałam ze są juz z jakies olejki serum z czarnuszki dostepne, ale okazało się, ze mają silikony w składzie, więc dodatkowo obciążają włosy przy regularnym stosowaniu. Jestem zwolenniczką czystego, naturalnego zimno tłoczonego olejku bez dodatków.