Picie drożdży – efekty i skutki uboczne. Drożdże do picia jako idealny środek na porost włosów
Aktualizacja: 29 kwietnia, 2024
Drożdże, a właściwie rodzaj saprofitów Saccharomyces, bardzo dobrze znane są ze swoich licznych właściwości. Słyną z dużej bioróżnorodności i istotnego znaczenia przemysłowego, jednak większości znane są jako dodatek funkcjonalny wykorzystywany w kuchni. Za niewielką cenę można je zakupić niemal w każdym sklepie spożywczym, gdzie dostępne są pod różnymi postaciami. Poza znaczeniem kulinarnym warto podkreślić ich potencjał bioenergetyczny – z pomocą drożdży pozyskać można atrakcyjne ekonomicznie i ekologicznie paliwa. Drożdże wykorzystywane również są w produkcji etanolu, kwasów organicznych, aminokwasów czy enzymów, a także w badaniach naukowych dotyczących między- i wewnątrzkomórkowych mechanizmów przekazywania sygnału chemicznego.
Picie drożdży
Drożdże gotowe do rozpuszczenia i wypicia można zakupić w niskiej cenie w sklepach spożywczych. Dostarczają one pewnej ilości niektórych witamin z grupy B, żelaza, magnezu, biotyny, a nawet witaminy D. Są to witaminy i składniki mineralne, które dostarczyć można z dietą, nie męcząc się z wypijaniem drożdży. Picie rozpuszczonych drożdży z pewnością nie należy do najprzyjemniejszych doświadczeń smakowych i potencjalne korzyści płynące z tych praktyk na pewno można sobie zapewnić inaczej – spożywając smaczniejsze pokarmy. Więcej o właściwościach zdrowotnych drożdży spożywczych przeczytasz tutaj.
Picie drożdży – efekty
Oczywiście nie należy się spodziewać szybkich i spektakularnych efektów po włączeniu rozpuszczonych drożdży do diety. Obecność witamin z grupy B i choliny sprzyjać może dietoterapii w niektórych chorobach wątroby, magnez iPicie drożdży – efekty i skutki uboczne. Drożdże do picia jako idealny środek na porost włosów żelazo mogą wpływać na lepsze samopoczucie poprzez poprawę pracy układu nerwowego i krwionośnego. Witamina D i biotyna z kolei mogą wspomagać funkcjonowanie tkanki łącznej – kości, skóry, włosów czy paznokci.
Picie drożdży – skutki uboczne
Nie każdy powinien włączać drożdże do swojej diety dla wzbogacenia jej w witaminy z grupy B oraz żelazo. Drożdże i produkty je zawierające muszą ograniczać między innymi osoby z zaburzeniami mikroflory przewodu pokarmowego, takimi jak kandydoza czy SIBO. Do skutków ubocznych picia drożdży można zaliczyć głównie zaburzenia pracy układu pokarmowego. Stosowanie „rozsądnych” dawek, nieprzekraczających około 50 g dziennie, nie dłużej niż przez kilka tygodni, z użyciem gorącej wody do rozpuszczenia drożdży, stanowi niewielkie ryzyko poniesienia nieprzyjemnych konsekwencji długofalowych.
Picie drożdży na porost włosów
Dzięki cennym składnikom (witaminom, minerałom i aminokwasom) drożdże wpływają korzystnie na porost włosów. Można je stosować zarówno od wewnątrz, w formie np. napoju, jak również zewnętrznie, jako odżywczą maseczkę. Zawierają m.in. biotynę, która hamuje wypadanie włosów, nadaje kosmykom sprężystości, zmniejsza ich przetłuszczanie się i spowalnia proces siwienia. Dzięki zawartości witamin z grupy B oraz składników mineralnych, takich jak potas, fosfor, cynk i żelazo, włosy stają się zdrowsze i mocniejsze. Do stosowania wewnętrznego zalecane są drożdże piwowarskie, które wykazują mocniejsze działanie w stosunku do piekarskich. Te drugie ze względu na formę sprawdzą się jako domowe maseczki na skórę głowy i włosów. W aptekach dostępne są również preparaty, np. tabletki z drożdży, które mogą być zamiennikiem napoju. Ich cena w sklepach internetowych to około 7–8 zł/200 szt. Warto jednak pamiętać, że podstawą zdrowych włosów jest dieta, która powinna dostarczać organizmowi wystarczającą ilość składników odżywczych.
Jak przygotować drożdże do picia?
Jak już wcześniej wspomniano, drożdże można dostarczyć organizmowi w postaci napoju, wzmacniając tym samym kosmyki włosów i wspomagając ich porost.
Składniki:
- drożdże – 1/3 kostki,
- gorąca woda – 150 ml (wg uznania).
Wykonanie
Świeże drożdże rozdrobnić, zalać gorącą wodą (jest to warunek konieczny, w innym przypadku drożdże spożyte na surowo mogą wywołać różne dolegliwości zdrowotne!), wymieszać do ich rozpuszczenia się. Wypić po ostudzeniu. Kuracja powinna trwać około 3 miesiące.
Drożdże to mikroorganizmy, które masowo wykorzystywane są przez człowieka w wielu branżach przemysłu. Najczęściej kojarzone są z wytwarzaniem produktów piekarskich, piw i win, ale intensywny rozwój biotechnologii pozwala na znacznie szersze zastosowanie tego produktu. Obecne w drożdżach związki chemiczne sprzyjają odżywianiu człowieka, jednak zdecydowanie lepiej wybierać zbilansowaną dietę, w której drożdże będą jedynie niewielkim dodatkiem, a nie codziennym elementem jadłospisu.
Literatura:
- Nielsen J., Larsson C. i in., Metabolic engineering of yeast for production of fuels and chemicals, Curr Opin Biotechnol, 2013 Jun;24(3):398-404
- Nandy S. K., Srivastava R. K., A review on sustainable yeast biotechnological processes and applications, Microbiol Res. 2018 Mar;207:83-90.
Emily L. Guo, Rajani Katta, Diet and hair loss: effects of nutrient deficiency and supplement use. Dermatol Pract Concept. 2017 Jan; 7(1): 1–10, - Zuzanna Sabina, Goluch-Koniuszy Nutrition of women with hair loss problem during the period of menopause, Prz Menopauzalny, 2016 Mar; 15(1): 56–61,
- Nicole Gerlach, Matthias Mentel, Tim Köhler, Benjamin Tuchscherer, Birgit Garbe, Jasmina Ülker, Hagen Tronnier, Ulrike Heinrich, Mike Farwick, Effect of the multifunctional cosmetic ingredient sphinganine on hair loss in males and females with diffuse hair reduction, Clin Cosmet Investig Dermatol, 2016; 9: 191–203.
Moja babcia na surowo drożdże jadła i do 90 lat dożyła.
A co z rozpuszczeniem w mleku czy tracą właściwości?
zawsze mnie uczono zeby to dzialalo to trzeba drozde rozpuscic z malo ilosci cukru ( ja dodaje glukozy lyzeczke ) , zrobi sie postac plynna a potem zalac woda okolo 60 stopni i tak przygotowany napoj pozostawic na okolo 2-3 godz , to wszystko zostanie zjedzone przez drozdze a potem to wypic , caly czas tak stosuje od jakis 4 tyg
a) cukier destabilizuje witaminy i transformuje pozostałe obecne w drożdżach związki (selen, cynk) do postaci nieprzyswajalnej
b) drożdże należy zalewać wodą o temp, 90 – 100 stopni żeby zabić grzyby i nie dopuścić do rozwoju grzybicy organizmu