Wcierka z kozieradki – na piękne i mocne włosy!
Aktualizacja: 5 marca, 2018
Moc wcierek znana jest od wieków w medycynie naturalnej, a ich skuteczność przewyższa niekiedy kosmetyki drogeryjne. Warto sięgnąć po preparaty dostępne w najbliższym sklepie zielarskim i wraz z odpowiednią wiedzą, wykorzystać je by pokonać problem wypadających włosów.
Wcierka z kozieradki
Wypadające włosy są jednym z najpopularniejszych, zaraz po łupieżu, problemów dotyczących skóry głowy. Odpowiedzialnością obarczane są zazwyczaj geny, jednak w większości przypadków problem znajduje się tuż pod powierzchnią – w mieszkach włosowych i krwi. Krew, która wędruje przez nasze ciało odżywia komórki, oczyszcza oraz utylizuje, pozwalając utrzymać harmonię. Niektóre zioła oraz rośliny posiadają właściwości oczyszczające krew, ale także wpływające na wiele układów oraz pomagające walczyć z popularnymi schorzeniami.
Jednym z nich jest właśnie kozieradka. Niepozorna roślina zielna, która jest bogactwem składników odżywczych oraz posiadająca szereg właściwości, wspomagających pewne parametry zdrowotne. Wcierki z niej wykonywane są w stanie korzystnie wpłynąć na stan całej skóry, w tym skóry głowy oraz wspomóc przykrą dolegliwość jaką jest wypadanie włosów. Zaletą ich wykonywania jest dłuższy kontakt preparatu z miejscem wchłaniania oraz zapewnienie odpowiednich warunków (ciepło, wilgotność), aby mikroelementy mogły wniknąć odpowiednio głęboko w pory i zasilić mieszki włosowe. Stosowanie naturalnych metod jest o tyle lepsze, że możliwość przedawkowania, działań niepożądanych czy choćby wystąpienia reakcji alergicznych jest o wiele mniejsza. Wcierki takie może wykonać każdy w zaciszu domowej łazienki i nie potrzebny jest do tego specjalistyczny sprzęt. Taka kuracja trwa zazwyczaj maksymalnie 3 tygodnie i musi być powtarzana kilka razy w roku do czasu, aż objawy wypadających włosów ustąpią.
Wcierka z kozieradki – działanie
Cudowne działanie kozieradki opiera się głównie na jej bogactwie składników odżywczych, podstawowych dla odpowiedniego wzrostu włosa i mocnych fundamentów. Posiada mnóstwo selenu, krzemu i magnezu, a także potasu i żelaza, które współtworząc zdrowy system funkcjonowania komórek, potęgują ich namnażanie. Zawiera również bardzo istotne dla budowy błon – fosfolipidy, które przyspieszają regenerację i sprawiają, że nowe komórki są mocniejsze i wytrzymalsze.
Podstawą zdrowych i lśniących włosów nie są szampony, odżywki ani balsamy, lecz odpowiednie odżywienie włosa tuż u jego podstawy, czyli zadbanie o dostarczenie cebulkom włosowym odpowiednich substancji odżywczych. Kozieradka jest jedną z tych roślin, które potrafią wpływać na filtrowanie toksyn z krwi oraz przyspieszać budowę zdrowych komórek. Przyczyną wypadania włosów są niekiedy słabe cebulki i ich odpowiednie odżywienie poprzez wcierki wykonywane z nasion kozieradki daje błyskawiczne efekty. Trzeba jednak być cierpliwym, gdyż efekty można zobaczyć już po kilku dniach kuracji, jeśli jednak przerwie się ją i zaprzestanie kontynuacji, problem może powrócić.
Wśród zauważalnych działań, możemy zaobserwować m.in:
- zmniejszenie przetłuszczania się włosów;
- odżywienie i uniesienie włosów;
- zmniejszenie wypadania włosów;
- redukcja świądu i łuszczenia skóry;
- zauważalna zwiększona sprężystość włosów;
- po długotrwałej kuracji pojawiają się nowe włoski („baby hair”);
- zauważalnie szybszy wzrost włosów.
Pamiętać należy, że wcierka z kozieradki działa jedynie na symptom – jakim jest wypadanie włosów, przyczyny mogą tkwić głębiej, chociażby w rozmaitych chorobach przewlekłych, takich jak cukrzyca, niedoczynność tarczycy, chroniczny stres czy zaburzenia hormonalne. Na wcierki z kozieradki powinni uważać mężczyźni, u których występuje łysienie androgenowe, bowiem kozieradka ma właściwości podwyższające nieznacznie poziom androgenów we krwi, co może spotęgować problem. U kobiet natomiast zauważa się efekt odwrotny – tonizujące działanie na problemy z estrogenami, dzięki czemu można stosować je z powodzeniem w razie potrzeby.
Jak zrobić wcierkę z kozieradki?
Wcierkę z kozieradki wykonuje się bardzo prosto, a zabieg można wykonać w warunkach domowych. Na wykonanie wcierki potrzebne są:
- nasiona kozieradki
- wrząca woda
- porcelanowa miseczka
- opcjonalnie: aplikator z dozownikiem lub strzykawka bez igły
- czepek do owinięcia głowy (może być foliowy do zabiegów fryzjerskich)
Wykonujemy napar z 1 łyżeczki nasion kozieradki, zalewając je połową szklanki wrzącej wody i odstawiając na kilkanaście minut. Taka ilość naparu wystarczy na kilka użyć i można przechowywać go w lodówce. Lepszym rozwiązaniem jest jednak codzienne wykonywanie świeżego naparu w mniejszych ilościach – do jednorazowego użycia.
Nabieramy płyn do strzykawki lub aplikatora albo odcedzamy i wcieramy miksturę ręcznie w skórę głowy. Czynność wcierania wykonujemy bardzo dokładnie, odgarniając pasmo po paśmie, aby dotrzeć do wszystkich odkrytych miejsc. Po wtarciu w skórę głowy nakładamy czepek lub owijamy czymś głowę i pozostawiamy na 1–2 h bądź najlepiej na całą noc.
Możemy spodziewać się nieprzyjemnego „koziego” zapachu, jednak nie zawsze pozostaje on na włosach i w razie potrzeby można użyć odpowiedniej mgiełki wykonanej z soku z cytryny i wody, by odświeżyć je w ciągu dnia i pozbyć się nieprzyjemnej woni.
Zabieg wcierania we włosy najoptymalniej byłoby powtarzać codziennie przez okres trzech tygodni, jednak w przypadku braku czasu można wykonać go minimum 3–4 razy w tygodniu. Pamiętać należy, że tylko regularne stosowanie i przetrzymanie całego okresu kuracji pomoże uzyskać wspomniane wyżej efekty. Warto powalczyć i znaleźć te 30 minut dziennie na wykonanie zabiegu, który jest stosunkowo tani i nie wymagający wiele wysiłku.
Literatura:
Kosmetologia, „Zeszyty Naukowe Wyższej Szkoły Nauk Społecznych” 2011, nr 1(2), pod. red. M. Matysek – Nawrocka, Lublin, 2011
Kogus-Król B., Krauze – Baranowska M., Kozieradka Pospolita (Trigonella foenum graecum L.) – tradycja stosowania na tle wyników badań naukowych, „Postępy Fizjoterapii” 2011, nr.3, 2011, s. 185-190