Właściwości lecznicze mąki ziemniaczanej – skuteczna na włosy, twarz i odparzania
Aktualizacja: 10 kwietnia, 2024
Mąka ziemniaczana to drobny, biały proszek, bez obcych zapachów i posmaków, zawierający ok. 84% skrobi, uzyskiwanej z bulw ziemniaków. Produkt ten nie jest rozpuszczalny się w zimnej wodzie, w połączeniu z gorącą wodą tworzy krystaliczny kleik, który znalazł szerokie zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Poznajmy zatem jej właściwości lecznicze i sposób wykorzystania.
Właściwości lecznicze mąki ziemniaczanej
Mąka ziemniaczana posiada właściwości osłaniające wrażliwy żołądek. Dlatego też kisiel z mąki ziemniaczanej jest świetnym lekarstwem podczas problemów ze strony przewodu pokarmowego. Łagodzi takie dolegliwości jak ból brzucha, biegunka, zgaga, nudności, a nawet wrzody. Natomiast kąpiel z dodatkiem mąki ziemniaczanej łagodzi podrażnienia skóry, m. in. potówkę, otarcia, oparzenia słoneczne oraz łojotokowe zapalenia.
Dobra na odparzenia
Mąka ziemniaczana to doskonały sposób na pozbycie się różnego rodzaju odparzeń i otarć. Był on stosowany już przez nasze babcie, ponieważ jest w pełni naturalny, sprzyja regeneracji naskórka, ponadto nie uczula. Mąkę ziemniaczaną śmiało można stosować już u noworodków zamiast współczesnego pudru. Wystarczy przesypać mąkę ziemniaczana do pojemnika po pudrze i zasypywać pupę niemowlaka cienką warstwą, przy każdym przewijaniu. Pomaga zasuszyć i szybko wyleczyć odparzenia. Kiedy natomiast zasypka z mąki się nie sprawdza, warto zrobić dziecku kąpiel w mące ziemniaczanej pod postacią krochmalu, jest to najlepszy sposób na różnego rodzaju problemy skórne, łącznie z odparzeniami.
Przydatna w pielęgnacji włosów
Mąka ziemniaczana jest doskonałym sposobem na pielęgnację włosów, sprawia że stają się one lśniące, gładkie i miękkie w dotyku. Mąka ziemniaczana nie wpływa w żaden sposób na ich rozjaśnienie czy przyciemnienie. Można z jej udziałem wykonać samodzielnie maskę do włosów, dodać do swojej ulubionej odżywki, czy też zmieszać z ciepłą wodą i wykonać płukankę do włosów. Natomiast jeśli chcesz odświeżyć szybko fryzurę, a brakuje Ci czasu na umycie i wysuszenie włosów, możesz zastosować mąkę ziemniaczaną na włosy jako suchy szampon, ponieważ skutecznie wchłania tłustą wydzielinę. Wystarczy niewielką ilość mąki wetrzeć w skórę głowy, a następnie uczesać włosy.
Przepis na domową maseczkę
Mam dobrą wiadomość dla wszystkich miłośników naturalnych kosmetyków. Mąkę ziemniaczaną można wykorzystać do zrobienia maseczki na twarz dla osób, które narzekają na tłustą i zaczerwienioną skórę twarzy i dekoltu. Wystarczy zmieszać 3 łyżki mąki ziemniaczanej z taką samą ilością mleka i odrobiną wody. Tak przygotowaną maskę nakłada się na 15 minut na twarz i dekolt, a następnie zmywa ciepłą wodą. Taki zabieg silnie matuje skórę, ściąga pory, redukuje zaczerwienienia i łagodzi stany zapalne.
Ile ma kalorii?
Wartość energetyczna mąki ziemniaczanej jest podobna, jak w przypadku innych mąk i wynosi ok. 342 kcal na 100 g produktu.
Czy zawiera gluten?
Mąka ziemniaczana nie zawiera glutenu, produkowana jest z ziemniaków o bardzo dużej zawartości skrobi. Potrawy z jej udziałem mogą być śmiało spożywane przez osoby chore na celiakię, jaki i te nietolerujące glutenu i cierpiące na nadwrażliwość na gluten.
Gdzie można kupić i za jaką cenę?
Mąkę ziemniaczana można kupić w każdym sklepie spożywczym zarówno w tych małych osiedlowych sklepikach, jak i dużych supermarketach. Jest również dostępna w sprzedaży internetowej. Ceny za 1 kg mąki ziemniaczanej kształtują się w granicach 5 zł.
Mąka ziemniaczana a skrobia ziemniaczana
W handlu mąka ziemniaczana występuje czasami pod nazwami zwyczajowymi, takimi jak „Skrobia ziemniaczana” lub „Mączka ziemniaczana”. Ale czy jest to słuszny zabieg?
Zarówno skrobia ziemniaczana, jak i mąka ziemniaczana, wytwarzane są z ziemniaków, ale różnią się pod względem sposobu wytwarzania, konsystencji, funkcji, smaku i wartości odżywczej. Mylenie tych dwóch produktów to dosyć powszechny błąd popełniany przez kucharzy, co może skutkować, nieudolnym wykonaniem przepisu.
Skrobię ziemniaczaną pozyskuje się ze świeżych ziemniaków. Produkcja opiera się na procesie rafinacji, mycia, następnie chrupania (wykorzystuje się do tego maszynę szybkobieżną w celu uwolnienia skrobi z komórek bulw),. Następnie przeprowadza się ekstrahowanie skrobi z ziemniaka, a później ponownie wykonuje się rafinacje skrobi. Natomiast mąkę ziemniaczaną produkuje się z ugotowanych ziemniaków. Aby stworzyć mąkę ziemniaczaną producenci odwadniają ugotowane ziemniaki, a następnie miażdżą je i mielą.
Mąka ziemniaczana jest cięższa od skrobi, jej konsystencja podobna jest do mąki pszennej. Ma smak ziemniaczany. Wykorzystywana jest do pieczenia bułek, pieczywa, niektórych ciast oraz jako dodatek do potraw z ziemniaków np. zup ziemniaczanych. Z kolei skrobia ziemniaczana przypomina skrobie kukurydzianą, jest proszkiem o neutralnym smaku. W przemyśle stosowana jest jako środek zagęszczający do zup i sosów. Jeśli chodzi o wartość odżywczą, mąka ziemniaczana zdecydowanie przewyższa pod tym względem skrobię ziemniaczaną.
Potrawy z mąki ziemniaczanej
Mąka ziemniaczana jest najpopularniejszą mąką stosowaną do sporządzaniu budyniów, kisieli, ciast oraz do zagęszczania zup i sosów. Jest podstawą pyz i klusek ziemniaczanych. Można ją też dodawać do klusek śląskich oraz placków ziemniaczanych. Wykorzystywana jest też niekiedy do wypieków bułek i pieczywa.
Podsumowując, mąkę ziemniaczana prócz zastosowania w kuchni, można wykorzystać jako składnik naturalnych kosmetyków na lśniące, gładkie i miękkie włosy, podrażnioną skórę twarzy i dekoltu. Ze względu na jej właściwości można zniwelować odparzenia u maluchów oraz złagodzić dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego. Mąka ziemniaczana i skrobia ziemniaczana to odpowiedniki, ale ich nazwy nie powinny być zamiennie umieszczane na opakowaniu przez producentów, gdyż te dwa produkty ziemniaczane mają różne wykorzystanie.
Literatura:
Flis K., Aleksandra Procner A., Technologia gastronomiczna z towaroznawstwem: podręcznik dla technikum. Część 2. WSiP, Warszawa 2009,
Witam,
Czy mąkę ziemniaczaną można spożywać na surowo ?
Witam jak przygotować kisiel na chory żołądek ?
chory żoładek raczej nie znosi cukru ale można posłodzić kisiel miodem lub kisiel zrobić na soku np marchewkowym lub jabłkowym – wtedy nie potrzeba dodawać cukru.
Owoce zagotować, dodać cukru, następnie łyżkę mąki ziemniaczanej rozpuścić w zimniej wodzie i wlać do gotujacych się owoców, kilka minut i odstawiamy, kisiel gotowy (owoce wg upodobań, najbardziej preferuje owoce leśne) smacznego.